28 Септември, 2024 13:03 517 23

Китай продължава да доставя на Русия критични компоненти с двойна употреба

  • китай-
  • русия-
  • украйна

Пекин въведе нови ограничения върху износа на стоки с двойна употреба за Москва, считано от 1 септември

Китай продължава да доставя на Русия критични компоненти с двойна употреба - 1
Снимка: YouTube
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на lansinginstitute.org

Китай въведе нови ограничения върху износа на стоки с двойна употреба за Русия, считано от 1 септември, което е забележителна промяна предвид ролята на Китай като ключов доставчик на такива артикули от 2022 г. насам.

Като заобикаля международните санкции и дава приоритет на собствените си вътрешни интереси, Русия поддържа достъп до китайски технологии, които да заменят западните продукти за трета поредна година. Сред тях са малките авиационни двигатели, по-специално двигателите DLE30, произведени от MILE NAO XIANG TECHNOLOGY CO. LTD, които се използват в производството на руски дронове.

Поне от август 2023 г. Китай доставя двигатели DLE30 на Русия. От руска страна компании като Uniservice, SMT-iLogic и Unicom се занимават с доставките, докато посредниците от Китай включват CHIP SPACE ELECTRONICS CO. LTD, LUCHENGTECH CO. LTD и M. AND S. TRADING.

Подкрепяйки руските възможности за безпилотни самолети, Китай косвено допринася за военната агресия на Москва, въпреки публичната си позиция на неутралитет и призивите за мир. Досегашното нежелание на Пекин да упражни натиск върху Русия може да показва стратегически интерес на страната да държи Запада разколебан и разделен и да поддържа партньорство срещу западното влияние.

Тази динамика предполага, че Китай може да види продължаването на конфликта като полезно за своите дългосрочни цели, като избягва прякото участие, като същевременно печели от геополитическата нестабилност. Като балансира дипломатическата реторика с действията, които подкрепят Русия, Китай запазва влиянието си, без открито да се присъединява към военния дневен ред на Москва.

Китай е основен играч на днешната глобална арена, нация, която излезе от труден период в началото на 19-ти и 20-ти век, за да влезе в новото хилядолетие като икономическа сила. Докато успехът на Китай може да се дължи на много фактори, голяма част от него произтича от експанзията му в световната търговия. Предприемаческият дух и упоритата работа на китайския народ, подкрепени от западни инвестиции, дадоха впечатляващи резултати. Днес произведените в Китай стоки вече не са синоним на евтини копия, а са признати за своята иновация и качество.

Възходът на Китай промени баланса на силите в глобалната икономика, което доведе до нарастваща политическа конкуренция. Пекин има за цел да промени правилата на международната икономика и политика, за да отговарят на неговата визия, но се сблъсква със съпротивата на утвърдените световни лидери. Европа и САЩ от своя страна се стремят да запазят съществуващия ред. В тази борба, която понякога флиртува с границата между конкуренция и конфронтация, Китай търси съюзници. Трябва да се отбележи, че той намира подкрепа сред страните, определени като „лоши актьори“ на Запад, като Русия е на първо място сред тях.

Въпреки че Пекин не е осъдил изрично агресията на Русия срещу Украйна, той призовава за мирно решение и признава върховенството на Хартата на ООН. Китай обаче играе решаваща роля в подкрепата на военните усилия на Кремъл в Европа. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг открито призна това на 6 септември. Като глобална сила Китай не може да си позволи да доставя оръжие директно на международно признат агресор.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 !!!?

    6 15 Отговор
    Без Китай западната провинция на монголската империя Московски Улус умре !

    Коментиран от #6

  • 2 Сатана Z

    11 7 Отговор
    Животновъдите от Обора газ пикаят от сътрудничеството между Русия и Китай.Дори и Едноухият Тръмп да спечели ,РУСКИТ ще насъскат Ким срещу рижавата перука и така ще му мине мандата.
  • 3 Ошашавена Копейка

    9 11 Отговор
    Китай въобще не е толкова могъщ икономически, колкото се опитва да се представи. Без Западните пазари и особено този на САЩ ще изпадне в дълбока рецесия. Да не говорим, че западните санкции, ще го оставят на практика без достъпа до нови технологии, като промишленият шпионаж няма да може да компенсира това. Китай вече в рецесия заради войната в Украйна, независимо, че Бензиностанцията с ракети на практика стана китайска провинция и доставя на китайците суровини на загуба, само и само да получи критически компоненти за потъналата си икономика и военнопромишлен комплекс.

    Коментиран от #7

  • 4 Иванушка🇺🇲

    7 10 Отговор
    Русия е жалка и слаборазвита държава. Без помощ от Китай Сев. Корея и Иран вече щеше да е фалирала и победена от Украйна която е 20 пъти по малка.

    Коментиран от #8, #16, #19

  • 5 Гост

    6 1 Отговор
    Китай нямат избор,защото следващите са те.

    Коментиран от #17

  • 6 Да бе

    8 4 Отговор

    До коментар #1 от "!!!?":

    Русия има силни съюзници, ще я снабдяват до пълният и окончателен разгром на НАТО!
    Слава на Руската армия Освободителка!
  • 7 иван костов

    9 2 Отговор

    До коментар #3 от "Ошашавена Копейка":

    Западните пазари без китайски стоки, ще продават единствено лубриканти и фалоимитатори!😅😅😅 И ще правят на тъмно, щото ток няма да имат скоро!

    Коментиран от #15

  • 8 Хахахаха

    7 2 Отговор

    До коментар #4 от "Иванушка🇺🇲":

    Русия е високоразвита технологично държава! Произвежда неща , за които гейовете не подозират че съществуват!
  • 9 ОБЕКТИВЕН

    8 1 Отговор
    Китай продължавал да доставя... Най-голямата икономика в света по БВП може да доставя каквото си иска на когото иска. Какъв е проблемът??? А защо Западът помага на фашизираната Украйна??? За да сте обективни, задайте и този въпрос!
  • 10 Kaлпазанин

    7 1 Отговор
    Ти да видиш ,а вярвате ли си сами на написаното ,аз ,не и има ли сила някой да забрани нещо си на говедата да продават или дават на трети да се самоизбиввт и да си врът носа навсякъде
  • 11 хххх

    1 7 Отговор
    Русия, Китай, Иран, Беларус и Северна Корея заедно не могат да победят Украйна, а кремълският наркоман само обикаля да проси оръжие. Уж тръгнаха да демитализират Украйна, а тя демилитаризира тях и за три години им изпразни складовете за оръжие. Да видим още колко китайският народ ще търпи кремълския прошляк.
  • 12 Ами

    2 7 Отговор
    Русия не е нищо повече от едно прокси на Китай, а Путин изпраща руският народ да умира за интересите на китайците.

    Коментиран от #14

  • 13 Ветеран от протеста

    5 1 Отговор
    Може и доставя къв е проблема ?И кой каза ,че не може да доставя?
  • 14 Ами

    4 3 Отговор

    До коментар #12 от "Ами":

    Зеленски какъв е? По голямо прокси на САЩ и Великобритания никога не е имало, тук изключвам нашия шарлатанин Кирчо.
  • 15 Ошашавена Копейка

    0 6 Отговор

    До коментар #7 от "иван костов":

    Вервай си копейке. Китайците обаче са на друго мнение. Имено затова налагат ограничения за износа за Скапаната Русия.

    Коментиран от #23

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Коментарът

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "Гост":

    Е изключително точен.
  • 18 Гориил

    4 0 Отговор
    По-голямата част от компонентите с двойна употреба (повече от 85 процента) се произвеждат и доставят от руски фирми и компании. Такова високо ниво на концентрация на високотехнологични разработки и производство на продукти с двойна употреба няма в никоя страна в света (в САЩ 70%, в Германия 50%, в самия Китай 80%). Освен това Русия не винаги получава компонентите с двойна употреба от Китай.Това е пропаганден мит.
  • 19 Ай стига бе?

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Иванушка🇺🇲":

    Та тая твоя любима Украйна била върха на сладоледа бе. 52 държави и дават оръжия пари и ток и пак не може да победи Русия. Даже положението на фронта в момента е точно обратното и то е ,че се придвижва на изток.
  • 20 Гориил

    5 0 Отговор
    Не приписвайте на Китай това, което не може да произведе и достави за руската армия.Китай обаче доставя продукти с двойна употреба в Европа и САЩ. Това не ви ли шокира?
  • 21 Китай ще воюва до последния opk!

    0 3 Отговор
    От началото на войната Китай бавно и сигурно поглъща РФ.
    - Изпразни си складовете на залежали и некачествени стоки на двойни и тройни цени.
    - Купува от РФ природни богатства на себестойност
    - Взе обширни територии на концесия за без пари.
    - От 01.01.2025 г. половината от Сибир минава към Китай за 49 г.
    ...
    Китай довършва московското царство.
  • 22 Гориил.

    2 0 Отговор
    Китай купува стотици видове военна продукция от Русия. Но руските отбранителни предприятия не винаги получават права за износ. Москва блокира и забранява много проби. В такива случаи Китай се опитва да шпионира, но това не се разкрива от Москва и Пекин. Според някои доклади през 2023 г. ФСБ е спряла няколко случая на китайски индустриален шпионаж.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.