27 Май, 2021 15:12 1 821 2

„Върви, народе възродени!“ прозвуча в Словакия в чест на 24 май

  • тържество-
  • български културен институт-
  • васил петков-
  • 24 май

Събитието се състоя в храма „Свети Кръст“, в чийто двор е издигнат монументален паметник на светите братя равноапостоли Кирил и Методий

„Върви, народе възродени!“ прозвуча в Словакия в чест на 24 май - 1
Снимка: Shutterstock

На 23 май 2021 г., в навечерието на празника на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, под патронажа на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Словашката република Васил Петков, посолството, съвместно с Българския културен институт и Българското средно училище „Христо Ботев“ в Братислава организираха тържествено честване.

Съдомакини от словашка страна бяха големите приятели на България - кметицата на гр. Девин Любица Колкова и монсеньор Гавенда, настоятел на храма „Свети Кръст“, съобщиха от пресцентъра на МВнР.

Събитието се състоя в гр. Девин, намиращ се на 10 км от Братислава, в храма „Свети Кръст“, в чийто двор е издигнат монументален паметник на светите братя равноапостоли Кирил и Методий. Това бе първото, след повече от година, масово мероприятие на дипломатическа мисия в Братислава, като на поканата откликнаха над 80 души, сред които много посланици, дипломати, лидери и членове на организациите на етническите българи в Словакия, както и на словаците, свързани с България. Отзоваха се личности от културния, деловия, неправителствения сектор, както и авторитетни медии. Сред гостите бе и бившият външен министър Павол Демеш, чиято фотографска изложба „По стъпките на Кирил и Методий“ беше показана при голям успех преди няколко години за пръв път в София. Същият бе награден от министъра на културата на страната ни за неговия цялостен принос в развитие на двустранните отношения.

Българският посланик откри тържеството с прочувствено слово за великото и непреходно дело на светите братя Кирил и Методий и Великоморавската им мисия, намерила достойно продължение от техните ученици, радушно приети от средновековните български владетели. Той изказа признателност към всички гости, които, въпреки дъждовното време, решиха да споделят с нас светлия юбилей на 170-годишното ежегодно организирано честване в България на празника. Посланик Петков подчерта нашата гордост, че освен приноса ни към делото на светите братя и техните ученици, ние първи сред славянските народи, през далечната 1851 година, полагаме традицията на ежегодните кирило-методиеви чествания - пример, последван във времето и от други славянски народи. В резултат на далновидната и основополагаща дейност на българските книжовни школи във Велики Преслав и Охрид, където се създава и българската азбука – кирилицата, цялата славянска цивилизация заема своето достойно място на картата на Европа и света, а българи и словаци остават завинаги свързани от непреходното дело на светите братя Кирил и Методий и с право могат да се гордеят с това.

Слова произнесоха още кметицата на Девин, директорите на БКИ Ваня Радева и на БСУ “ Христо Ботев “ Павлинка Ценова, както и настоятелят на църквата “Свети кръст“ монсеньор Гавенда който изтъкна, че в проповедите си дава българската общност в Словакия за пример в почитта ѝ към делото на светите братя Кирил и Методий. Радева свърза тържественото отбелязване на празника и с юбилея на института – 50 години от основаването му, а Ценова произнесе вълнуващо слово за специалното място на просветата в съзнанието на българите.

В Културния дом на Девин, на площада срещу църквата „Свети кръст“ бе показана изложба от 30 рисунки на възпитаници на българското СОУ “Христо Ботев‘’ в Братислава, посветена на глаголицата.

Деца от българското училище изнесоха художествена програма и изпяха химна „Върви, народе възродени!“, а специално поканената на тържеството вокална група от Виена „Ортодоксия”, включваща 8 оперни изпълнители, изнесе блестящ концерт а капела. Виртуозното им изпълнение, включващо класически източноправославен репертоар, в т.ч. творби от Йоан Кукузел и „ Многая лета “ и бе посрещнато с бурни овации от присъстващите. Същият следобед „Ортодоксия“ изнесоха едночасов концерт на открито в центъра на Братислава – на площад „Хвиездослав“.

От името на посолството в Братислава и признателна България, посланик Васил Петков поднесе венец пред паметника на светите братя.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 абв

    2 1 Отговор
    Браво на Българите в Словакия!
    Браво и на Факти! Една българолюбива статия.
    Всъщност, няма народ който да е завладял друг народ и да е приел неговия език и обичаи. Както Писаро начело на 168 войници да завладее Инка и да започне да говори Кечуа. Но това ще изчистим едно по едно когато българите отхвърлим руската пропаганда.
  • 2 Васил Ботев

    1 1 Отговор
    Тия братя бяха българи родени в Гърция от македонски произход. Нали. Тази тема е свършена. Остана да си ни върнат териториите и да си признаят българският геноцид. Великите сили са "Силни" като са заедно срещу един. Ако са по сами са като мишленца в ъгъла чакащи големият ЛЪВ БЪЛГАРСКИ.
Новини по държави: