Last news in Fakti

18 Август, 2010 00:00 4 579 7

Лошият сценарий за имотите още е в сила

  • криза-
  • пазар-
  • прогнози

Глобалните пазари на недвижимо имущество масово отчетоха умерено възстановяване през последната година. Подобряването на конюнктурата в много държави обаче вече като че ли губи инерция и има опасения, че пазарите, които поеха отново нагоре след сгромолясването на цените на жилищата през периода 2006-2007 година, се доближават пак до кризисна точка.

Бившият председател на управителния съвет на Управлението за федерален резерв на САЩ (УФР) Алън Грийнспън предупреди този месец, че е възможно дори американската икономика да започне да се свива, ако цените на жилищата спаднат.

Цените започнаха да спадат в цял свят от средата на 2006 година заради обрата на пазарите в САЩ. До 2008 година почти всички глобални пазари на недвижимо имущество бяха "на червено". Цените са се понижили в цял свят средно със 17% през 2007 и 2008 година, според консултантската компания в областта на недвижимото имущество Knight Frank, но оттогава са върнали приблизително 10% от своите равнища.

Цените в някои държави, сред които Австралия, Хонконг, Израел, Норвегия, Република Южна Африка, Швеция и Китай, дори надминаха своя пик отпреди кризата. Икономическият растеж на Китай се забави леко през 2008 година и пазарът преживява сега такова повишение, че се появяват опасения от балон, въпреки че се очаква мерките, взети властите за охлаждане на пазара на недвижимо имущество, които включват контрол върху кредитирането, да послужат като спирачка.

Standard & Poor''s изчислява, че дори в някои държави, където цените остават под своя пик, като Великобритания и Франция, жилищата все още се търгуват на равнища над средните в дългосрочен план. Други обаче са доста под достигнатото от тях най-високо ниво. Сред тях са Съединените щати и то въпреки умерения растеж, отчетен след като данъчните кредити, предоставяни от правителството, поддържаха временно продажбите. В тази група са още Литва, Латвия, Ирландия и България.

В САЩ, предлагането на пазара на недвижими имоти е от ключово значение за натиска върху цените. Джавал Джоши, главен стратег в RAB Capital, казва, че свръхпредлагането е причината, поради която цените на жилищата в страната се повишиха незначително след едно далеч по-голямо понижение, въпреки че американската икономика бе по-силна от британската. "При условие че за малко не бяха съборени милиони жилища, не е възможно да изчезне по магически път огромното свръхзастрояване (в Съединените щати)", твърди той.

Свръхпредлагането освен това стана причина за основно преизчисляване на цените в Дубай, Испания и Ирландия.

В повечето държави обаче се наблюдава тенденция на умерено поскъпване на недвижимите имоти. Отчасти това се дължи на плана за стимулиране на икономиката, както и на ниските лихвени проценти.

Лиам Бейли, директор на изследователския отдел на Knight Frank, казва: "Този път не растежът на реалната икономика подкрепи цените. (Техният) скок бе непреднамерена последица от спешните планове за стимулиране на икономиката и може да създаде впечатлението, че икономическата картина е по-благоприятна, отколкото е в действителност".

Възможно е всяко по-нататъшно забавяне на икономиката да намали повишаването на цените, та дори и само като понижи потребителското доверие.

Доклад на Комитета на европейските банкови надзорни органи, публикуван миналия месец, представи ориентировъчен сценарий на едно сравнително благоприятно движение на цените в цяла Европа. Той обаче съдържаше и обратен сценарий, включващ вторична рецесия, при която цените спадат с 10% или повече в голям брой държави на континента. Страните в Европа по-специално са изправени пред съкращения в държавния сектор и повишаване на данъци, които е възможно да доведат до увеличаване на безработицата и да навредят на потребителското доверие.

В по-общ план, обаче, експертите прогнозират, че по-нататъшно сгромолясване на цените е малко вероятно, освен ако не ни връхлети ново бедствие.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 bubblehead

    8 16 Отговор
    Моето скромно мнение е че новото бедствие ще удари избирателно само САЩ, другите всички си изядоха боя , дори повече отколкото им се полага , като например България. Ако имам повече време ще се обоснова по късно.
  • 2 krasimira

    11 3 Отговор
    90% ot xorata sa sas psixika na OVZE i za tova tezi koito gradat sistemata se vazpolzvat.....kakvi sa tezi pari za imotite.......ikonomika.krizi......dran dran...lajat xorata i im pribirat i poslednite pari.Nai-pia4evnoto v sityaziata e 4e xorata sa 6tastlivi 4e sa kypili jili6te i sa si dali parite s koito realno sa mogli da si postroat dve jili6ta...
  • 3 trioto

    1 3 Отговор
    за всички посещаващи най - маниполираният сайт за имоти, а именно imoti.net публикувам личната кореспонденция на шевката му Маргарита Лазова до мен, вие си правете изводи за психичното и здраве ..........................................................От: magic На: margoto123 2010-07-23 14:49 Когато се самубия , предвид накъде отива живота ми, на вас по-добре ли ше ви стане , като се има предвид какво сте писали във форума, с цел случайно да го прочета? За мен сигурно мислите, че е удоволствие всичко, което се случва ли? С какво съм заслужила вашата злоба, точно аз? Вие познавате ли ме всъщност?
  • 4 USA BG

    17 2 Отговор
    "Лошият сценарий за имотите още е в сила", eто защо:

    Централна Кооперативна Банка - Калкулатор за ипотечен кредит:
    -----------------------------------------------------Ипотечен кредит за покупка, ремонт и строеж на жилище = 100000 EUR
    (размер на кредита: от 2500 до 100000 EUR)
    срок: 10 години ( от 1 до 10 години )
    стандартна лихва 12%
    Размер на месечната вноска: 1434.71 EUR
    -----------------------------------------------------Ипотечен кредит за покупка, ремонт и строеж на жилище = 60000 EUR
    срок: 10 години
    стандартна лихва 12%
    Размер на месечната вноска: 860.83 EUR
    -----------------------------------------------------Ипотечен кредит за покупка, ремонт и строеж на жилище = 40000 EUR
    срок: 10 години
    стандартна лихва 12%
    Размер на месечната вноска: 573.88 EUR
    -----------------------------------------------------Ипотечен кредит за покупка, ремонт и строеж на жилище = 30000 EUR
    срок: 10 години
    стандартна лихва 12%
    Размер на месечната вноска: 430.41 EUR
    -----------------------------------------------------

    Направте си сами извода, кой ще може да купува?

    Коментиран от #7

  • 5 platttonnn

    2 7 Отговор
    И аз смятам,че ще ни подмине.
  • 6 platttonnn

    0 0 Отговор
    Няма лош сценарий,ето там: http:www.imotinesi.com
  • 7 чси

    7 0 Отговор

    До коментар #4 от "USA BG":

    Никой.Ако някой се пробва-идва при мен.Мърдане-НЯМА!!!