Last news in Fakti

23 Август, 2012 14:49 1 887 0

Антибиотиците - за и против

  • антибиотици-
  • за и против

Някои хора се страхуват от антибиотиците и се опитват всячески да ги избягват, а други точно обратното – при всяко заболяване разчитат единствено и само на тях. Кой всъщност е прав, коментира онлайн изданието здраве.бг.

Антибиотиците са вещества, които притежават способността да убиват или задържат растежа на микроорганизмите. Те се изолират от гъби (плесен), висши растения, бактерии, актиномицети. 

Днес антибиотици наричаме всички антимикробни препарати, които получаваме от живите клетки или синтетичните препарати. Всеки от тях въздейства върху определен вид микроорганизми и това дава възможността той да се използва именно за тяхното лечение.

Антибиотици се съдържат и в организма на човека – например лизоцим (в слюнката, сълзите) и интерферон.

Днес за медицински цели се използват около 40 вида антибиотици.

Според статистиката, 52% от хората поне веднъж са пропускали приемането на антибиотици, 23% самостоятелно са намалявали дозировката, 19% са ги приемали в различно от предписаното време, а 11% напълно са забравяли за изпиването на медикамента.

Известно е, че ако заболяването не се излекува, съществува риск от неговото изостряне. Често възникват усложнения – болестта се пренася върху белите дробове (пневмония), бъбреците (пиелонефрит) и сърцето (миокардит). Заболяването, което не е излекувано докрай, може да прерасне в хронично.

Прекомерната употреба на антибиотици може да доведе до дисбактериоза на червата, тъй като тези препарати убиват не само вредните микроорганизми, но и нормалната микрофлора на червата. Ако балансът не бъде възстановен, това се отразява на работата на имунната система.

Не трябва да се забравя, че микроорганизмите умеят да се приспособявати често те не се повлияват втори път от действието на същия антибиотик. Вътрешно болничната инфекция и неефективното лечение на тежкоболните пациенти вече се е превърнал в много сериозен проблем за лекарите.

Съществува и индивидуална чувствителност към антибиотиците и затова те трябва да се назначават само от лекар, който ще открие възбудителя на заболяването, ще избере подходящия антибиотик и ще определи точната му доза и начина на прием.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА