Last news in Fakti

17 Февруари, 2022 13:28 699 3

Наша технология ще измерва радиацията на МКС

  • мкс-
  • международна космическа станция-
  • технология-
  • измерване на радиация-
  • liulin-set

Приборът Liulin-SET ще полети в космоса на 19 февруари

Приборът Liulin-SET, разработен в Института за космически изследвания на Българската академия на науките (ИКИТ – БАН) ще полети в космоса на 19 февруари. Това съобщиха от БАН.

Ръководител на колектива, разработил прибора, е проф. дфн Цветан Дачев. Членове са учените доц. д-р Митьо Митев, гл. ас. Борислав Томов, гл. ас. Юрий Матвийчук и инж. Пламен Димитров от секция „Слънчево-земна физика“. Това е 23-тият прибор, разработен в секцията, който ще работи в космоса.

Приборът е създаден по поръчка на американската фирма „Технологии за космическото пространство“ (Space Environment Technology, Pacific Palisades, CA, USA) и е част от модула ARMAS (Automated Radiation Measurements for Aerospace Safety). След успешни изпитания е подготвен за изстрелване към Международната космическа станция (МКС).

Наша технология ще измерва радиацията на МКС
Снимка: БАН

Модулът ARMAS и включеният в него Liulin-SET ще измерват едновременно дозата космическа радиация на Японския експериментален модул, който е част от японския сегмент на МКС. След период от 6 месеца до една година ARMAS и включеният в него Liulin-SET ще бъдат върнати на Земята за анализ на натрупаните данни. Дозата космическа радиация е ключов параметър за здравето на космонавтите и астронавтите на борда на МКС.

Изстрелването на ARMAS е предвидено за 19 февруари 2022 г., и ще се осъществи с ракетата на фирмата Northrop Grumman – Antares от космическата площадка на НАСА на източния бряг на щата Вирджиния, САЩ.

Репортаж от изстрелването на ракетата ще се предава на живо по телевизията на НАСА.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Еразъм

    3 2 Отговор
    Смешни , неразумни юроди - ето това е "материала" от който е съставено населението! По друг начин не може да бъде обяснено това китайско име - "Лиулин". Ако това бяха истински, достойни хора името щеше да е "Люлин"!

    Коментиран от #2

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 ПЕНКО

    2 0 Отговор
    МКС -ПРИКЛЮЧВА СВОЯТА ИСТОРИЧЕСКА МИСИЯ !!! КОМБИНАЦИЯТА СЕ РАЗПАДА ПО ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИЧИНИ !!! И КИТАЙ -- И РУСИЯ СИ СТРОЯТ СВОИ СТАНЦИИ И ЩЕ СЕ ОТДЕЛЯТ ОТ МКС И НАСА -МЪСКИ И СИЕ !!!!!!!! ЕЙМИМАРИКАНЦИТЕ -ПАК ЩЕ ТРЯБВА ДА КРАДАТ ФОРМУЛАТА НА- НОВОТО РУСКО РАКЕТНО ГОРИВО !!!!!!!!!!!!!!!!