Last news in Fakti

24 Октомври, 2023 14:58 4 584 10

Къде е построен първият панелен блок в България?

  • българия-
  • панел-
  • панелка-
  • панелен блок-
  • история

Днес в България има 707 000 панелни жилища, като 200 000 от тях са в София

Къде е построен първият панелен блок в България? - 1
Снимка: Shutterstock

След 1945 г. в България започва засилена индустриализация, при която големи групи от хора се преместват от селата в най-близките големи градове. Нарастващото население се нуждае от жилища, а традиционните 5-6 етажни монолитни сгради не се строят достатъчно бързо. Затова научните звена се замислят за ускорено строителство, което да използват, пише Блиц.

Масово се смята, че панелното строителство произхожда от Съветския съюз, но това не е вярно. Първите сгради, изпълнени с предварително произведени панели, са в квартала-градина Форест Хилс Гардънс, построен през 1910 г. в предградие Куинс, Ню Йорк. Друг прочут панелен квартал има в Берлин.

Какво представляват панелите

Строителните панели представляват оплетка от арматурно желязо, покрити с бетон. Съществуват различни по функции и вид панели - стенни, фасадни, подови. Произвеждат се в т.нар. домостроителни комбинати. До края на 80-те години на 20-ти век в България има над 30 домостроителни комбината. Извозват се до строежа с панеловоз.

Повдига ги кран и се сглобяват чрез заваряване на издадените от панела стоманени елементи. Днес в страната има 707 000 панелни жилища, като 200 000 от тях са в София.

Често смятаме, че панелките са еднакви, което не е вярно. Блоковете се различават по серии - т.нар. номенклатури. Всички панелки в една номенклатура са еднакви, но не и номенклатурите помежду си. Понякога за различните градове се разработват отделни серии. Всяка нова номенклатура подобрява разпределението на площите в блока.

Първите панелки

Първият панелен блок е построен през 1958 г. на ул. “Найчо Цанов” 66 в София. Представлява 4-етажна сграда. Това е било голямо събитие за времето, а строежът е отразен в специализирани книги. Малко след това започва и експерименталното строителство на 3-4-етажни панелни сгради от Районната проектантска организация в Русе.

Серийното строителство започва през 1959 г. в столичния жк "Толстой" по разработки на Института за типизация и индустриализация на строителството.

Във Велико Търново най-старият блок се намира на ул. "Самуил". Последните панелки са от втората половина на 80-те години в квартал "Бузлуджа" и "Колю Фичето" за офицери от военното училище.

Във Варна първите панелни сгради са построени през 60-те години на 20-ти век в кварталите "Чайка" и "Левски". През следващото десетилетие масово се строят панелки в "Младост" и "Възраждане". Последните панелни блокове се строят през 80-те години в "Кайсиева градина" и около бившия завод "Електрон".

В Бургас първите панелни жилища са строени в края на 60-те и началото на 70-те години в кварталите "Лазур" и "Славейков".
В през 1973 г. Пловдив се построява цял квартал "Тракия" изцяло с панелно строителство. В онези години това е кварталът на младите семейства, който се изгражда на празното поле между Пловдив и Асеновград.

Панелните сгради по света

Днес в света панелната технология не е изоставена. Някои големи вериги супермаркети във Великобритания я използват за строеж на свои обекти. През 2015 г. в Ню Йорк компанията МY Місrо NY издигна 55-апартаментни блокове, предназначени за отдаване под наем. Панелите им се произвеждат в корабостроителниците в Бруклин.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Историк

    26 16 Отговор
    Хората не "се преместват", а биват НАСИЛСТВЕНО премествани от властите, с цел

    1) да се осъществи колективизацията, която предстои по лесно (т.е. насилственото одържавяване на земята на хората за целите на държавата) и

    2) да се докара работна сила за заводите, които се строят без оглед на икономическа логика или нужда
  • 2 Железен и до днес

    8 12 Отговор
    Няма природна сила, коята да може да бутне комунизма и през ХХI век AD

    Коментиран от #3

  • 3 Прав си

    24 13 Отговор

    До коментар #2 от "Железен и до днес":

    Това е защото комунизъм = простотия и мизерия, а тези две неща няма как да бъдат изкоренени.

    Коментиран от #4

  • 4 Бе то и по времето на ковунизЪма

    15 19 Отговор

    До коментар #3 от "Прав си":

    Имаше минуси, но добре, че се появихте ДЕМОНОкратите –либерасти, че да разберем що е то деградация и демографски срив..

    Коментиран от #6, #7

  • 5 Трикси

    5 2 Отговор
    ПанДелките 🚓
  • 6 Прав си

    10 9 Отговор

    До коментар #4 от "Бе то и по времето на ковунизЪма":

    Странното е, че все най-деградиралите и бездетни са баш путинофилите, а тия от тях, които не са, 4/5 са в изгнилия Запад и оттам го "громят" по форумите.
  • 7 умен

    22 5 Отговор

    До коментар #4 от "Бе то и по времето на ковунизЪма":

    Демографския срив започва още през комунизма. Само виж колко братя и сестри има баща ти или дядо ти а после виж прадядо ти(по царско време) колко братя и сестри са били! Деомграфския срив не става за 1 или 2 години а за 2-3 поколения.
  • 8 Анонимен

    5 9 Отговор
    Кой ли ще е първият, който ще се разпадне на това архитектурно недоразумение.
  • 9 Непознат

    5 1 Отговор
    В САЩ на подобен конвейер принцип се сглобяват евтини паянтови бунгала малки еднофамилни къщички , който са леки и се преместват с автогранове на гола зелена поляна с парцел в новото мобилно село , т.нар. трейлър парк....
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.