Не забравяйте: Тази нощ местим стрелките с час напред

29 Март, 2025 10:52 1 225 25

  • смяна на часа-
  • лятно часово време

Преминаваме към лятното часово време

Не забравяйте: Тази нощ местим стрелките с час напред - 1
Снимка: Shutterstock

Тази нощ България преминава към лятно часово време, съобщиха за БТА от Българския институт по метрология. В 03:00 часа на 30 март часовниците ще бъдат преместени с един час напред. Промяната е във връзка с решение на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз от 19 март 2001 година, припомнят от института.

На 27 октомври 2024 година страната премина към зимно астрономическо часово време.

Смятана на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г., сочи информация на отдел "Справочна" в БТА. Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятночасово време, като часовниците се преместват с един час напред.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 9 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Жиголо

    14 2 Отговор
    Еий ще трябва да таксувам допълнително защото ще излезе че съм работил цял час без пари !
  • 2 Малко История

    13 3 Отговор
    Кой е измислил лятното часово време? Бенджамин Франклин, първият посланик на САЩ във Франция, предлага на шега лятното часово време, за да осмее „мързеливите“ французи.

    През 1784 г. той пише сатирично писмо до „Парижки вестник“, в което предлага часовниците да се преместят напред през лятото, за да могат гражданите да стават по-рано и да виждат повече дневна светлина. Той също така изисква данък върху прозоречните щори, нормиране на свещите и сигнал за събуждане, подаван от артилерийски огън.

    Повече от век по-късно, през 1895 г., новозеландският астроном и естествоизпитател Джордж Хъдсън предлага същата идея от чисто егоистични съображения. Той искал допълнителната светлина през лятото да му помогне да изучава насекомите.
  • 3 Малко История

    5 2 Отговор
    През 1907 г. английският строител, играч на голф и вманиачен в хорологията (измерването на времето) Уилям Уилет също предлага това, след като една сутрин пътува рано и забелязва затворените прозорци и спуснатите завеси, докато хората спят в прекрасната лятна зора.

    Една година по-късно, на 1 юли 1908 г., след като местен бизнесмен на име Джон Хюитсън подава петиция до местния съвет, жителите на Порт Артър, Онтарио, Канада, получават разрешение да преместят часовниците си с един час напред, за да се радват на по-дълги и светли вечери. Скоро ги последват и други канадски градове.
  • 4 Затруднен

    6 5 Отговор
    А на цифровите часовници какво да им преместим ???
  • 5 Малко История

    4 2 Отговор
    По-мрачни мотиви обаче карат Германската империя да приеме лятно часово време на 30 април 1916 г.

    Увеличаването на дневната светлина през лятото осигурява по-ефективна работа на военната машина. Освен това се намалява количеството гориво, използвано за вътрешно осветление, което увеличава доставките за армията.

    През следващия месец Великобритания последва примера. Всъщност парламентът обсъжда идеята още от 1909 г., въпреки че промените са били силно оспорвани от фермерите, които са искали по-светли летни сутрини, в които да вършат работата си, вместо по-дълги и по-светли вечери. В крайна сметка през 1925 г. лятното часово време е обявено за постоянно на Острова в знак на признание на факта, че часовете на бодърстване не съвпадат със сезонната продължителност на деня.
  • 6 Малко История

    3 1 Отговор
    В България смяната на времето започва преди 45 години Първата смяната на часовниците се урегулира с приемането от Министерския съвет на Постановление 6 на 26 януари 1979 г. Според официалния документ то ще настъпва на 1 април и ще продължава до 30 септември всяка година, като часовниците се преместват съответно с 1 час напред и назад.

    Това обаче не е окончателно. На 13 март 1997 г. Министерският съвет приема Постановление 94, с което се отменя Постановление 6 от 1979 г. С новото постановление се регламентира лятното часово време да се въвежда в 3:00 ч. през последната неделя на март, като часовниците се преместват с 1 час напред, а връщането към астрономическото време да бъде в 4:00 ч. през последната неделя на октомври, като часовниците се преместват с 1 час назад.
  • 7 Малко История

    5 1 Отговор
    В България смяната на времето започва преди 45 години

    Но и това също не е окончателно. През 2015 г. Волен Сидеров внася за първи път в парламента проект за решение на Народното събрание, с което да се възложи на Министерски съвет да отмени постановленията за лятното часово време. След предварителни обсъждания три години по-късно, през 2018 г., Европейската комисия предложи смяната на часовото време да се отмени, като държавите членки запазват правото си да решат коя часова зона да важи за техните територии. До този момент окончателно решение по въпроса в България не е взето.
  • 8 Малко История

    5 3 Отговор
    Вредите от промяната Все повече проучванията обаче показват, че при преминаването към лятно часово време в съвременното общество разходите за енергия всъщност се увеличават поради продължителното използване на климатици и компютри.

    Съществуват и редица изследвания, които показват значителни рискове за здравето, свързани със загубата на един час сън. Проучване на повече от 110 000 души, публикувано в Journal of Clinical Medicine, установява, че сърдечните пристъпи се увеличават значително през двете седмици след преместването на часовниците напред. Първата сутрин в понеделник е времето на най-голяма опасност, но като цяло изглежда, че тези внезапни по-ранни утрини могат да стресират нездравите сърца.
  • 9 Малко История

    4 3 Отговор
    Вредите от промяната

    През 2018 г. германско проучване на доклади от аутопсии установява увеличение на смъртните случаи, главно самоубийства и пътнотранспортни произшествия, през двете седмици след преминаването към лятното часово време. Изследванията сочат, че злополуките у дома също се увеличават заради нарушаването на телесния часовник, което причинява стрес и дезориентация.

    Освен това физиологичният стрес, причинен от загубата на един час в леглото, може дори да повиши риска от развитие на множествена склероза, според проучване на италиански биохимици от този месец.

    Отбелязани са и други последици от загубения час. Психолози от Университета в Ланкастър установиха, че след смяната на часовниците се увеличава броят на пациентите, които пропускат посещения при лекаря. Много хора се дезориентират до една седмица.

    Междувременно изследователи от Вашингтонския университет установиха, че съдиите издават по-дълги присъди в дните след преместването на часовниците напред. Липсата на сън може да ги направи свръхспособни и отмъстителни, се казва в доклада в списание Psychological Science.
  • 10 плюс минус

    15 3 Отговор
    Докога, докога, докога........
    Нали преди няколко години щяхме да спрем да местим стрелките напред- назад?
    Да, ама не!
    След кривите краставици, еврочиновниците мислят, ли мислят кога ще се спре с местенето на стрелките?
    Напред- назад......

    Коментиран от #11

  • 11 Не се

    17 0 Отговор

    До коментар #10 от "плюс минус":

    Учудвайте! Великите европейски инженери изобретиха капачки за бутилки които вадят очи!
  • 12 Малко История

    2 1 Отговор
    Д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня: "Хората, които усещат и тези, които не усещат промяната, на практика това им влияе. На практика тази малка промяна води до промяна в много метаболитни процеси, в отделяне на хормони, в това как функционира всяка една от нашите клетки. Много зависи до каква степен нашият организъм има свойствата да се адаптира. В тази връзка, да кажем, че по-младия организъм, който няма добре усвоени адаптационни механизми и много възрастния организъм, който има по-изчерпани или на базата на болести адаптационни механизми ще усети повече тази промяна."
  • 13 Малко История

    12 4 Отговор
    Истинския Час е Зимния Час!

    Коментиран от #16, #23

  • 14 Павел пенев

    12 5 Отговор
    Видяхте ли какво представлява великия ЕС? Решението за премахване на тази простащина е от 2018 год. и до сега нищо. Защо? Защото този съюз се занимава с астрономическото време, кривите краставици,червените домати, веселите прасета и щастливите кокошки. Браво на БСП,че ни докараха демокрацията и ни натикаха в ЕС и НАТО. До кога?
  • 15 Малко История

    3 1 Отговор
    Аз смятам, че трябва въобще да се смени деня със нощта!
    Това е истината:

    За работа през нощта плащаме - понеже обработваме кревата!
    А през деня трябва да изкарваме пари, като спим на шезлонги по плажовете!
  • 16 Въпрос

    3 3 Отговор

    До коментар #13 от "Малко История":

    Защо в Китай часовото време на западната и източната граница е едно и също , а би трябвало да има 3 часа разлика ? И не се ли отразява тази “ аномалия “ по някакъв начин върху човешкия организъм ?
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 факуса

    4 0 Отговор
    а защо не се сменя работното време вместо да се местя стрелки,много загрижени за климата а кат се връщат стрелките самолетите си кръжат 1час горе,инак урсафекален много чевръсто еднолично договори ваксите,и помощите за осрайна,обаче нещо дет е тъпо и вредно за гражданите на ес се мотат години
  • 19 Малоумници

    4 1 Отговор
    Докога ще тормозят хората с тая дивотия?!
  • 20 Боко Праните Гащи

    1 1 Отговор
    Местим малката стрелка у лево, е... съм ви с 200
  • 21 Ами

    1 1 Отговор
    Тази простотия няма ли да има край ба...
  • 22 Бесен

    0 1 Отговор
    Долу лятното време. То е вредно за човешкото здраве. Има само едно време и то е истинското - астрономическото!

    Коментиран от #24

  • 23 хаха

    2 0 Отговор

    До коментар #13 от "Малко История":

    И как точно го реши това нещо? На мен пък лятния час ми идва по-истински и по-смислен от зимния.
  • 24 хаха 2ри път

    2 2 Отговор

    До коментар #22 от "Бесен":

    Няма "истинско" и съответно няма "неистинско" време. Има часово разпределение на денонощието, което е измислено от човека. Иначе между лятно и зимно часово време много по-подходящо за нашия климат е лятното часово време. И ако ще отпада смяната на времето то би трябвали да останем на целогодишно лятно часово време.
  • 25 Гост

    0 0 Отговор
    Урааа! Днес имаме повече светло време