Проектът за изграждането на Национална детска болница получава нов тласък, след като служебният здравен министър Асен Меджидиев обяви пред дни, че окончателно е избран „най-подходящият“ терен за изграждане на държавна педиатрия. По думите му теренът отговаря на всички критерии за модерна европейска детска болница. Той е 40 декара и се намира в кв. "Горна баня", район "Овча купел", близо е до специализираната болница по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев". По темата пред ФАКТИ говори Мария Брестничка от Националната мрежа за децата.
- Г-жо Брестничка, защо въпросът за строежа на Националната педиатрична болница се превърна в такава сага?
- Да започнем оттам, че Детската болница би трябвало да бъде абсолютният консенсус между политическите партии – както и всички теми, свързани с децата. През 2018-а, след като ние - от Национална мрежа за децата, Българската педиатрична асоциация, Асоциация Родители и десетки други организации и граждани, настояхме България да има Национална детска болница, Министерски съвет взе най-накрая решението за създаване на Национална педиатрия. От тогава до сега, обаче, загубихме пет години, в които процесът първо тръгна в грешна посока с невъзможния скелет в двора на Александровска болница, а след това беше нееднократно рестартиран. За тези пет години можеше да построим Детската болница, ако бяхме започнали по правилния начин.
За съжаление, Националната детска болница в един момент се превърна в политически въпрос, който някак измести най-важната преценка – каква болница би осигурявала най-добрата здравна грижа за децата. От Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница“ още през 2020 година внесохме седем стъпки, които да гарантират, че ще имаме модерна, високотехнологична болница, която е в състояние да осигури най-висок стандарт на педиатрична грижа. Сред тях са анализ на детското здравеопазване и на потребностите, подробно задание и отворен конкурс за изграждането и Пътна карта за управлението ѝ – защото и най-прекрасната сграда е безсмислена, ако няма кой да работи в нея. Не на последно място, настояваме за създаването на Обществен съвет, който да гарантира, че процесът по създаването на Детската болница е прозрачен, публично отчетен и преди всичко – в интерес на децата.
Преди дни министрите на здравеопазването и регионалното развитие обявиха, че е избран терен за Детската болница. Радваме се на толкова бърза реакция след пресконференцията, на която от НМД, БПА, родители и граждани попитахме кога най-накрая България ще има детска болница. Трябва да е пределно ясно, че Министерство на здравеопазването изгуби доверието на хората по отношение на Детската болница. Затова е ключово важно публично да бъдат обявени критериите и аргументите, по които е избран този терен, както и всяка следваща стъпка от процеса. Ние ще настояваме за това непрестанно.
- Колко е нужна Педиатрия на България?
- Ако говорим за Национална педиатрия, България продължава да е единствената страна в Европейския съюз, която няма Национална детска болница. Децата и техните родители са принудени да обикалят до 14 здравни заведения, за да получат адекватна здравна помощ на територията на София. Колко е тъжно десетки родители да са принудени да обикалят със страдащите си деца по болници и да чуват: „Не сте за тук“. И това не е защото лекарите не искат да помогнат, напротив – на много места детското здравеопазване се държи единствено на доброто желание и отдаденост на лекарите. Между другото, координацията между отделните клиники отнема много време и ресурси на самите лекари и медицински специалисти.
Детската болница е мечта на 40 години за България. След решението на МС през 2018 2 редовни и 2 служебни правителства започнаха прозрачна процедура за създаването на Детската болница, като всеки път на пътя ѝ изникват нови пречки и сензации. Несъмнено, Национална педиатрия е нужна, при това – спешно, но не на цената на компромис с качеството на здравната грижа. А това може да стане само с ясен план, който казва не само как ще бъде създадена сградата, а как ще работи Детската болница, кой ще работи в нея и как тя е свързана с останалите специалисти и детски клиники.
- Какво е различното при такава болница?
- Първо, принципното разбиране, че децата не са умалени възрастни. Децата имат нужда от специално отношение и грижи заради факта, че са човешки същества в много специален период от своето развитие, който определя в голяма степен целия им живот. Всички специалисти, които работят с деца, знаят, че е от особено значение първо как се общува със самото дете – зависи от възрастта му, разбира се, но голяма част от децата не могат да обяснят с думи как точно се чувстват; на тях не може да бъде обяснена сложна диагноза и план за лечение, по начина, по който можем да го обясним на възрастен. Нещо повече, в контекста на болничния престой, който е труден за всеки един от нас, за децата е от изключителна важност да се чувстват колкото се може по-сигурни, а това става с присъствието, участието и спокойствието на родителите. Създавайки детска болница, не можем да мислим само за децата, а и за мястото на родителите. Как и едните, и другите са подкрепени не само с най-добрите медицински грижи, но и с психологическа подкрепа, например.
Второ, нужно е категорично да си кажем, че Националната детска болница трябва да предоставя най-високото възможно ниво на педиатрична грижа в България. И нещо повече – да развива детското здравеопазване. Това е болницата, която се занимава с тежките и сложните случаи и наред с това тя трябва да предоставя възможности за развитие на педиатричната грижа, да обучава млади педиатри, дори да създава възможности за научни постижения.
- Появиха се и частни интереси, но лекари казват, че няма педиатри за две болници?
- Ако става дума за намерението да бъде направена частна детска болница, то, разбира се, частната инициатива също има своето място. То обаче е, след като държавата гарантира работеща Национална детска болница. Проблемът с липсата на педиатри е огромен и, да - няма толкова детски лекари. Нещо повече - въобще няма педиатрични медицински сестри, особено за две болници. Нещо повече, ако погледнем сегашното положение, на база собствения анализ на Министерство на здравеопазването, виждаме, че заетостта на педиатричните болнични легла в София е между 50 и 80%. Няма отговор на въпроса за какво са ни още няколкостотин болнични легла - които ще лекуват кого? Заедно с това практиката показва, че сложните и тежки случаи пак се озовават от частните в сега съществуващата държавна СБАЛ по детски болести „Иван Митев“ – където лекарите работят въпреки недобрите условия, които имат.
- Къде се къса връзката между истинската нужда от такава болница и политическото говорене, за да седим на едно място?
- Знаете ли, в България никой не отговаря за детските политики. Разбира се, ние имаме Министерство на здравеопазването, което отговаря за детското здраве, Министерство на образованието, което отговаря за училището и така нататък. Липсва обаче една институция, която реално да има мандата да отговаря за това децата да бъдат виждани в цялост, а детските политики да бъдат координирани. Така различните решения, които се взимат по отношение на политиките у нас, далеч невинаги биват оценявани от гледна точка на техния ефект върху децата. В съвсем конкретния случай на Детската болница една добра координация между различните системи и политики означава, че тя не само трябва да е високотехнологична, да предоставя съвременна здравна грижа, а и трябва да осигури психологическа и социална подкрепа, да осигури възможност на децата да продължат образованието си по време на болничен престой, да могат да имат възможности за игра, за културни мероприятия… Това изисква координацията на много и различни системи, при това далеч не само в Националната детска болница, но и във всяка една болница, в която деца имат болничен престой.
- И докато само се говори, всичко е за сметка на здравето на децата. Така май излиза…
- Друг голям проблем, който имаме в България, е, че държавата няма план какво иска да постигне за хората под 18 години. Включително и в нарушение на собственото ни законодателство, България няма Национална стратегия за детето, която да казва какво трябва да направят институциите, за да гарантират най-добрата грижа за здравето на децата, включително – при това говорим не само за физическото, но и за психичното и за социалното здраве. Ние все още нямаме и отделна стратегия за детско здравеопазване – макар да имаме уверението на МЗ, че по такава се работи, тя не е обсъдена нито с педиатрите, нито с гражданските организации. Това, съчетано с липсата на отговорна институция, води до съвсем конкретни примери, в които децата „изпадат“ от системите и всъщност те са тези, които плащат за системните пропуски.
- Когато болен пациент се залежи, защо е практика от частната болница бива преместен в държавна. Свидетели сме на това доста често…
- Както споменах, това, което и лекарите споделят, е, че при децата също тежките и сложни случаи накрая се озовават в държавната СБАЛ по детски болести. Както казахме и по време на пресконференцията преди около две седмици - нищо не задължава частната болница да се ангажира с лечението на тежки заболявания с продължително лечение и недостатъчно финансиране, вместо да се насочи изключително към лечението на по-леки заболявания с по-добре финансирани клинични пътеки. Именно затова въпросът за Националната детска болница трябва да бъде решен преди този за частната.
- Как се работи с деца, всъщност. Има ли някаква универсална рецепта…
- Първо и преди всичко трябва да вярваш, че децата са хора и личности. Детството не е универсално – децата са много различни. За да можеш да работиш с всяко едно дете, трябва да го разглеждаш като участник и партньор, а не като обект.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гарабед
Коментиран от #4
09:07 08.11.2022
2 Избрали били терена, моля ви се
Коментиран от #6, #33
09:09 08.11.2022
3 1957
09:11 08.11.2022
4 Милко
До коментар #1 от "Гарабед":
Е къ шъ гласува ганя, като трябва да се дигне до родното си място.09:17 08.11.2022
5 Вражеска държава
Коментиран от #10
09:18 08.11.2022
6 ПСР
До коментар #2 от "Избрали били терена, моля ви се":
Всъщност,не иде реч за това,някой да идва отнякъде.Въпросът е да се построи,оборудва и логистично осигури мултидисциплинална детска болница.Разполагаща с всички специалисти по детски болести-пулмолози,кардиолози,хематолози,хирурзи,ортопеди и т.н.,и т.н.Така щото,да не се губи време,да се консултира и лекува адекватно.Иначе-от бившата ИСУЛ към СБАЛДБ,оттам към Пирогов или НКБ.....-както досега.09:21 08.11.2022
7 Коментар
Нещо да кажете по въпроса, а евроатлантиченца???
Нали нато ни пазеше, а ЕС ни хранеше???
А кой ни лекува???
Поредното доказателство, че на евроатлантическата пасмина в парламента не им дреме изобщо за народа!!!
Едни 14 млн им се досвидяха да отпуснат за лечение на деца в чужбина???!!!
И тролченцата ще ми разправят колко лош бил Костадинов????
Само Възраждане, а като вземат цялата власт, след това и възмездие!!!
Крайно време е да се осъзнае народът ни, че го карат към заличаване!!!
Толкова ли сте слепи???
Толкова ли бананите, дето ги нямаше по времето на соца, ви запълниха всички отверстия и ви направиха, слепи, глухи и пр.сти???!!!
Никога повече такъв тип евроатлантици в парламента!!!
09:25 08.11.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Коментар
До коментар #5 от "Вражеска държава":
А кой трябва да дойде да ни оправи положението???Пак Русия ли???
Или тоя път фащ???
А може би Германия???
Алооооу заспал народе, като избягаш в чужбина, ще дойде някой друг който да обработва тая земя!!!
И за какво тогава са се борили дедите ни???
За какво са давани толкова много животи???
За да може днеска нацупените и обидените да се спасявате поединично в чужбина ли???
(Тук визирам само тия дето не мислят да се връщат, а не онези които работят с идеята един ден да се завърнат!)
А как мислите, че тая чужбина са си вдигнали своя стандарт??? Дали с бягане към уреденото, или със здрава задружна борба и работа????
На готово е лесно да отидеш, НО никъде другаде няма да се почувстваш у дома!!!
Независимо колко ще се самозалъгваш и колко дрънкулки ще си купиш!!!
България е една и тя е рай на земята!!!
Ако я изоставим доброволно, нищо добро не ни чака!!!
Коментиран от #12
09:36 08.11.2022
11 Енгелс
09:36 08.11.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Студопор
Политиката ни е същата. Всички взимат заплата, ама като ги питат нещо - защо питате мен?
09:44 08.11.2022
14 Българин
Определено ни трябва закон за чуждестранните агенти, за да има повече прозрачност какво се случва в държавата ни и кой стои зад него. Отдавна не вярвам в алтруизма - тук всеки си гони интереса и гази останалите. Вълчи времена са...
10:11 08.11.2022
15 8888
Друг въпрос е че всички трябва да са елитни(жокер къде е откаран Роналд Рейгън след атентата??!!) Здравеопазването ни е болно на смъртен одър е ние "Национална детска болница и хеликоптери разправяме. На гол ...чифте хеликоптери и чефте национални болници.
Трябва да има национална програма за привеждане на всички болници до европейско ниво. Достъпност на всички до зравна помощ... и за 10 години да я осъществим...Жокер т.н. университетски болници какво университеско има в тях, търговски дружества в които се наливат държавни пари и не произвеждат нищо..... Въпрос "Какъв е достъп на човек Ивайловградско село до здравна помощ??
Коментиран от #32
10:17 08.11.2022
16 Мъка
Коментиран от #22, #28
11:06 08.11.2022
17 Боже пази България
11:11 08.11.2022
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Уса
11:58 08.11.2022
20 Циник
12:05 08.11.2022
21 хмм
12:17 08.11.2022
22 хахахах
До коментар #16 от "Мъка":
Политиците са огледало на обществото, а ти говориш толкова престорено и фалшиво, че ми се повръща.Коментиран от #31
12:19 08.11.2022
23 Край
12:46 08.11.2022
24 ГРАД КОЗЛОДУЙ
ИМА БЯЛА мафия
14:15 08.11.2022
25 ГРАД КОЗЛОДУЙ
14:16 08.11.2022
26 ГРАД КОЗЛОДУЙ
14:18 08.11.2022
27 ГРАД КОЗЛОДУЙ
ЖИМЕМ в жесток
СВЯТ
14:20 08.11.2022
28 ГРАД КОЗЛОДУЙ
До коментар #16 от "Мъка":
ФАКТ14:22 08.11.2022
29 Тома
Коментиран от #30
14:27 08.11.2022
30 ГРАД КОЗЛОДУЙ
До коментар #29 от "Тома":
ТАКА е господин ТОМА14:35 08.11.2022
31 Мъка
До коментар #22 от "хахахах":
Ако ти се повръща от истината за нещастието на болните деца и родителите им ,това е страшното,за което говоря- пълно освирепяване и бездушие, пълна безчовечност.Общество с такива е ужасяващо.15:04 08.11.2022
32 5556
До коментар #15 от "8888":
Размисли и страсти втора частНационална детска болница дъвка за електората
Приемаме, че е построена: Персонал достатъчно няма. Всичко читаво е по частни болници. Приемаме че Бойко Борисов казва " Горанов дай им по 10хил заплата" Да ама не. Парите трябва да се заработят т.е. трябва оборот клинични пътеки. Оборота идва от най-леките случаи. От тежките доход няма. Няма алгоритъм за постъпване в болницата, връзките по вертикала и хоризонтала са скъсани. Клиенти на Националната детска болница стават амбициозни майки татковци решили (предимно от София), че детето им с хрема може да бъде лекувано само в НДБ. Приемат го и се изравняват с обикновена МБАЛ, но оборот трябва да има...Ако го върнат почват едни ревове и сополи по ТВ пък и приходи няма..
Здравеопазването ни е в кома и само НДБ и хеликоптери му липсват да се пренесе в "един по-добър свят"
Трябва да започвне да се строи на ново почти от основи и за 10 години да имаме ЗДРАВИОПАЗВАНЕ
19:41 08.11.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.