Отидете към основна версия

1 092 14

След нападението: сега Тръмп ще стане още по-силен?

  • тръмп-
  • роналд рейгън-
  • доналд тръмп-
  • сащ-
  • стрелба-
  • републиканци-
  • джо байдън

Днес, след нападението срещу Тръмп, мнозина се опасяват, че изборите могат да бъдат съпроводени от още насилие

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Политическото насилие от Пенсилвания не е прецедент за американската история. Стрелбата на предизборно събитие на Доналд Тръмп ни връща към последния случай, в който настоящ или бивш президент е бил раняван - Роналд Рейгън през 1981 година. Куршумът, изстрелян тогава от пистолета на Джон Хикли, се разминава само с три сантиметра от сърцето на Рейгън. "Надявам се, че сте републиканци", шегува се той с хирурзите в операционната зала. "Днес всички сме републиканци, сър", отговарят му те. Тогавашният лидер на демократите в Конгреса Тип О’Нийл посещава болничната стая на Рейгън, пада на колене, целува ръката му и започва да се моли.

Днес ситуацията в САЩ е коренно различна. Две трети от американците се опасяват, че следващите президентски избори могат да бъдат последвани от насилие. Доналд Тръмп и до днес отказва да заяви ясно, че ще признае резултатите от вота дори ако загуби. Самият той беше подложен на импийчмънт заради ролята си в щурма на Капитолия от 6 януари 2021 година, който приличаше на опит за държавен преврат.

Президентът Джо Байдън категорично осъди нападението срещу Тръмп и обяви, че подобно насилие няма място в Америка. Той призова политическата риторика да бъде охладена, а екипът му преустанови излъчването на предизборни реклами срещу бившия американски президент. "В този момент е по-важно от всякога да бъдем единни", призова Тръмп с тон, нетипичен за него. Двамата опоненти, които в последните месеци на кампанията разменят изключително тежки обвинения и обиди помежду си, дори са разговаряли по телефона.

Републиканци обвиняват Байдън

В същото време в Милуоки започва Националният конгрес на Републиканската партия, на която се очаква номинацията на Тръмп да бъде официално потвърдена. Там ще бъде избран и кандидатът за вицепрезидент, а най-спряганото име е това на сенатор Джей Ди Ванс от Охайо. "Основната теза на кампанията на Байдън е, че президентът Доналд Тръмп е авторитарен фашист, който трябва да бъде спрян на всяка цена", написа той малко след стрелбата на митинга на Тръмп. "Тази реторика директно доведе до опита за убийство на президента Тръмп."

Републиканският конгресмен Майк Колинс отиде още една стъпка напред: "Джо Байдън е изпратил заповедта", заяви той и призова местния прокурор "незабавно да повдигне обвинение срещу Джоузеф Р. Байдън за подстрекателство към убийство". Лидерът на републиканците в Камарата на представителите Майк Джонсън обаче изпрати съвсем различно послание, близко до това на Байдън. "Трябва да смекчим реториката и да понижим температурата", каза той.

В Милуоки ще стане ясно доколко обвиненията към демократите ще се превърнат в лайтмотив на кампанията на Тръмп. Едно е ясно - неговите привърженици са по-обединени от всякога. "Тези, които го мразят, загубиха. Това само ще го направи по-силен", казва пред АРД Скот от Мисури, който е делегат и ще гласува за номинацията на Тръмп.

Дали Тръмп ще се промени?

Политолози и наблюдатели са единодушни, че кампанията на Доналд Тръмп действително ще мобилизира още подкрепа и сила в резултат от нападението. От бившия американски президент, който може отново да влезе в Белия дом, зависи за какво ще бъде приложена тази сила. Мнозина се опасяват, че Тръмп ще избере да използва случилото се, за да поляризира още повече обществото, както е правил и преди. Но все пак, ако нещо може да промени човек, то е близката среща със смъртта.

Редактор: Александър Детев

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини