Отидете към основна версия

3 597 138

"Ако Украйна имаше ядрени оръжия, днес нямаше да има война"

  • украйна-
  • валерий кузнецов-
  • нато-
  • русия-
  • война-
  • ядрени оръжия-
  • ядрени бомби-
  • будапещенски меморандум-
  • ссср

Преди 30 години Украйна предаде всичките си ядрени оръжия на Русия - след сключването на Будапещенския меморандум

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По съветско време на територията на днешна Украйна се е съхранявал смъртоносен арсенал от оръжия, включително междуконтинентални балистични ракети и няколко хиляди ядрени бойни глави за стратегически и тактически ракети. Един от тези ядрени обекти е бил в Первомайск, намиращ се на около 300 км южно от Киев. "Смяташе се, че това тук ще е вечно, а сега на това място цари смъртоносна тишина", казва пенсионираният ракетен инженер Валерий Кузнецов, който е работил тук десетилетия наред, се казва в репортаж на германската обществена телевизия АРД.

"Бях готов да натисна копчето"

Обширният терен на бившата ядрена ракетна база на 46-та ракетна дивизия от над 20 години е превърнат в музей. В командния център дълбоко под земята свети червена лампа и Кузнецов симулира изстрелване на ракета. Обяснява, че когато е давал бойни дежурства, винаги е имал готовност да натисне копчето за изстрелване на ракетата - при наличие на съответното нареждане от Москва.

"Казваха ни, че когато получим заповед за изстрелване, към нас вече летят ракети на противника. Времето за полет от Америка е например от 22 до 28 минути, а от Европа - до 12 минути. А днес още по-малко, защото вече има хиперзвукови ракети", казва бившият военен пред АРД.

През 1982: "Решихме, че започва война"

Кузнецов нямало как да знае предварително целта на съветския ядрен удар, въпреки че по онова време е заемал ръководна длъжност. Натискането на копчето е било просто финалният момент от една дълга верига от команди.

Днешният пенсионер си спомня за една кризисна ситуация през 1982 година: по това време в продължение на няколко минути не е било ясно дали ще бъде извършен ядрен удар или не. Всички телефони били заети и не можело да се стигне нито до командните центрове на стратегическите ракетни войски, нито до хората от стратегическата авиация или подводниците. "Всички си мислехме, че започва война", спомня си Кузнецов.

"Нуждаем се от членство в НАТО или отново от ядрени оръжия"

Кузнецов губи работата си на 5 декември 1994 година. На този ден тогавашният украински президент Леонид Кучма подписва Будапещенското споразумение, в което Киев се задължава да предаде на Русия всичките си ядрени оръжия и много от конвенционалните. В замяна на това САЩ, Великобритания и Русия трябва да гарантират сигурността на Украйна.

Меморандумът обаче не струва колкото хартията, на която е написан, казва Кузнецов, изразявайки мнението на мнозина украинци днес. С часове той може да говори за ядрените или междуконтиненталните балистични ракети, например за "Сатана" с обсег 15 000 км. Да се откажеш от всичко това е било политически наивно, убеден е бившият военен. "Затова трябва да се присъединим към НАТО или да си върнем това, което оставихме - ядрените оръжия в Украйна." Той е убеден, че ако Украйна разполагаше поне с тактически ядрени оръжия, "днес нямаше да има война".

От началото на инвазията Русия е изстреляла около 14 000 безпилотни летателни апарата и повече от 9000 ракети по съседната страна. Сред тях има и такива, които са били конструирани с помощта на украински експертен опит, посочва Кузнецов пред АРД.

Престъпление срещу украинския народ

В кулоарите на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел тази седмица украинският външен министър Андрий Сибиха показа пред журналисти папка с документа от Будапещенския меморандум. Според него меморандумът не е гарантирал нито украинската, нито трансатлантическата сигурност и е бил грешка и в тази връзка призова за повече солидарност от страна на партньорите. Мирът за Украйна е мислим само ако има гаранция, че Русия вече няма да може да я напада, тоест ако страната бъде приета в НАТО.

В този контекст се обсъждат няколко модела, но Украйна настоява за официална покана в рамките на международно признатите граници от 1991, т.е. включително окупираните от Русия територии.

"Някога Западът беше мой враг, а днес искам Украйна да стане член на НАТО", казва 70-годишният Кузнецов. Пред АРД той обвинява тогавашното украинско ръководство, че с подписването на въпросния меморандум е извършило престъпление срещу украинския народ и украинската държава.

Автор: Андреа Беер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 60 гласа.

Свързани новини