Над половин милиод българи са загубили работа за пет години и половина. От началото на 2008 г. До март 2013-а безработицата се е увеличила от 5.6% на 13.8%, делът на хората, които са останали продължително без работа се е увеличил от 2.9%7.6% за разгелждания период. Данните бяха изнесени по време на конференция на тема „Пазар на труда в България и страните от Централна и Югоизточна Европа – последици и перспективи“, организирана от Институт за икономическа политика, с подкрепата на фондация „Ханс Зайдел“.
Особено тежка е ситуацията с младежката безработица. За пет години и половина тя е нарастнала от 12.7% на 29.5%. Друг важен момент е нивото на образование сред безработните. Над 136 000 души (30%) са с основно или дори по-ниско образование. За сравнение, в държавите от Европейския съюз този процент е 19%.
„Чуждестранните инвестиции са важни за заетостта, но и от голямо значение са и инвестициите на българските фирми. Изравняването им създава една добра конкурентна среда”, каза по време на конференцията Цветан Симеонов, председател на БТПП. Друг момент, на който той обърна внимание бяха съществените различия между областите в страната. Тези, които са с над средната работна заплата в България - София (столица), Враца, Стара Загора, София - произвеждат половината (49,4%) от БВП за страната. В секторно отношение след IT, най-добре платени (със заплати повече от 2 пъти над средната заплата) са заетите в браншове, при които преобладават естествените и изкуствени монополи.
БТПП е на мнение, че в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности в публичния сектор трябва да се отстрани неговото допълнение - задължението на лица от частния сектор да публикуват своите имущества. „Смисълът на този закон си личеше от заглавието – тези, които харчат от бюджетните пари, те трябва да бъдат във фокуса.“ – отбеляза Симеонов. Всяка една от партиите, които влязоха в Парламента е дала предварително своето съгласие за премахването му.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА