6 Ноември, 2024 21:46 4 374 20

Близо 200% ръст на кражбите в магазините у нас

  • кражби-
  • магазини-
  • данни-
  • закон-
  • промяна

Краде се повече в големите градове и моловете, а целта в повечето случаи е препродажба

Близо 200% ръст на кражбите в магазините у нас - 1
Снимка: БГНЕС

Близо 200% е ръстът при кражбите от магазините през първото полугодие на тази година спрямо същия период на миналата, отчитат от Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС). При спортните стоки е над 100%, а в строителния сектор – 129%.

„Цифрите няма нужда да се коментират. Стряскащи са. Миналата година в резултат на кражбите бяхме свидетели на доста тежки икономически последствия. За разглеждания период в мебелния сегмент са регистрирани 1000 броя кражби, 50 при спортните стоки и 434 в строителния сегмент“, казва адв. Галин Попов, изпълнителен директор на АТНС.

Данните са на база магазини с обща търговска площ 100 000 кв.м. Кражбите се извършват предимно в столицата и по-големите градове, като фокусът на крадците е насочен към големи магазини, с големи магазини, където има не само много хора, но и много стока. В по-малките градове броят им е по-малък.

В магазините за строителни материали се крадат най-вече машини и инструменти, ВиК части, както и дребни, но скъпи аксесоари. В спортните обекти най-привлекателни са дрехите и аксесоарите, а при обзавеждането и декорацията - скъпи свещи, ароматизатори, тигани, спално бельо, прибори за хранене.

Загубите, които търговците търпят в резултат на кражбите, са значителни. В повечето случаи те са за сметка на търговеца. В тази група влизат над 55% от фирмите. Случаите, когато загубите се деля между охраната и търговеца, но и тогава по-голямата част се плаща от последния, са 33%. Едва 11% от загубите в резултат на открадна стока се поема изцяло от служител или от охраната.

Освен огромните финансови загуби, търговците търпят и косвени такива, тъй като трябва да инвестират значителни средства за охрана. Между 70 000 лв. и 600 000 лв. инвестира на година една фирма за справяне с кражбите, като тези суми непрекъснато се актуализират. Използваните методи за предотвратяване на кражби са видеонаблюдението (40 на сто), охрана на място (26,7 на сто), алармени системи (20 на сто), изкуствен интелект (6,7 на сто) и проверки на различни сектори от служители (6,7 на сто).

Основният проблем обаче остава закона. „Проблемът е доктринален, защото българската наказателно правна доктрина е изграждана 50-60 години на миналия век и философията ѝ тогава е вършила чудесна работа, но в днешните условия е философски изостанала, защото обществото, процесите и динамиката не са същите. Обществените икономически отношения също не са. Нямаме социализъм, а капитализъм“, казва Попов и допълва, че от Асоциацията предлагат четири законодателни мерки:

* Да се създаде единен канал за улеснено подаване на сигнали. Тоест да се избяга от това управител на фирмата да ходи в полицията и т.н. Един електронен достъп и електронен подпис ще върши чудесна работа и ще спести много време, включително и на МВР.

* Би било добре да се помисли видеа от кражбите да се приемат като доказателства поне в определени ситуации, защото това в рамките на ординарния законодателен процес не е така и е много сложно видеа да се приемат като доказателства. Приема се само, когато има сложни технически експертизи, което отнема месеци.

* ревизия на системата от наказания, включително чрез въвеждане на санкции за лицата, съзнателно закупили крадена стока.

* Да се създаде специализирано координационно звено към МВР, което да има фокус върху този тип престъпления. Това ще улесни и провеждането на координирани действия от МВР и прокуратурата срещу потенциалните извършители и ще има добър превантивен ефект.

„Промените не са лесни, защото изискват и законови промени, а не само подзаконови. Ще са необходими промени и в Наказателния кодекс“, допълва Попов.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Глад мори

    19 4 Отговор
    добитъка!
  • 2 Да,бе

    14 7 Отговор
    Продавача не познава цените,а купувача касата...Нищо не се губи във Вселената..
  • 3 Дивия скок па цените!

    12 4 Отговор
    Дивия скок па цените!

    Води до скок на компенсациите !

    Баланса трябва да Бъде Осигурен !

    Къде е Мухала който трябваше да го Осигури !
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Рускиня

    24 0 Отговор
    Представената информационна статистика говори за жалост за нивото на хората живеещи в България!
    Тудно си предсавям, как някой изнася тиган или флекс машина, къде са камерите, пазачите и най-вече електронните прегради на изхода без да отчетат кражбата?
  • 6 Перо

    19 3 Отговор
    Това е от добър, джендърски стандарт!
  • 7 Собствениците

    16 1 Отговор
    Крадят като за последно!Не стига само от работниците , но и от клиентите!
  • 8 Хайде сега МВР да " ОБЯСНЯВА"

    24 1 Отговор
    Защо въпреки увеличението на заплатите в МВР на полицаите кражбите растат.
    И защо да се увеличава заплатите на полицаите като те не си вършат работата и не правят нищо срещу предотвратяване на кражбите .
  • 9 Ъхъъъъъ

    11 2 Отговор
    И Сериен изнасилвач вилнее в София
  • 10 Тома

    19 1 Отговор
    Е как така след като най много полицаи има в България.Те не пазят ли хората от крадците или делят процента с тях а.
  • 11 089954

    17 4 Отговор
    Смятам че е чесно .Големите вериги и молове крадат от нас с тези високи цени , народа краде от тях .Значи сме квит .
  • 12 Рашко

    11 1 Отговор
    Требаа кражба че сиганчета много гладно
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 За сметка на това

    13 0 Отговор
    надценката е 500-600%, така че не са на загуба
  • 15 Не е вярно!!!

    5 0 Отговор
    Поредна лъжа!
  • 16 Чекмедже бабаит

    5 1 Отговор
    като се държи народа беден, така ще е! все пак половоната ни заплата я прибира държавата със данъци, такси, сметки и задължения, които НЕ ОСИГУРЯВАТ НОРМАЛЕН СОЦИАЛЕН ЖИВОТ. И да всички сме хора, всички сме равни на теория но на практика има по равни и по хора
  • 17 Ужас

    10 0 Отговор
    Така им се пада. Като надуват цените така безумно какво очакват? В Германия цените са в пъти по-ниски, а заплатите им в пъти по-високи. Изобщо не ги съжалявайте.
  • 18 НеВярВам

    6 0 Отговор
    Не вярвам, новинит еми казаха, че сме влезли в отбора на най-богатите държави, че имаме въздушен Шенген и скоро цял Шенген. Казаха ми, че като вземем и еврото и ще сме милионери всичките - така че това за кражбите - нямам как да е истина, единствения вариант е хората вече да са станали милионери и да си търсят приключения и емоции и само и единствено заради това да го правят. Ще питам днес съседите дали вече на са милионери, че те ми изглеждат крадливи напоследък.
  • 19 Туман

    6 0 Отговор
    Дали е възможно хилядите адвокати и инженери натресени ни от ЕССР да имат пръст в тая работи или пак Путин е виновен
  • 20 Трътлю

    5 0 Отговор
    Тук в Англия директно си излизат с две бутилки подмишница готови за бой и никой не ги закача. Една охранка от Бангладеш се опита само веднъж, оня като му скочи и охраната му клекна да си ходи с награбеното.
    Явно и България вече ставаме европейци.