2 Август, 2024 12:29 983 9

Мозъкът на кучетата се смалява. Виновни ли са хората за това?

  • мозък-
  • куче-
  • вълк-
  • еволюция-
  • животни

В сравнение с прародителите си - вълците, кучетата в наши дни имат много по-малки мозъци

Мозъкът на кучетата се смалява. Виновни ли са хората за това? - 1
Снимка: Shutterstock

Мозъкът на кучетата се смалява и до известна степен човечеството има вина за това, показва изследване на учени от Унгария, цитирано от "Дейли мейл". Според тях домашните любимци имат значително по-малък мозък в сравнение с дивия си прародител - сивият вълк.

Мозъците на домашните кучета са еволюирали към намаляване на размерите, тъй като те живеят в по-проста среда, която изисква по-малко мозъчна енергия в сравнение със събратята им в дивата природа. Експертите твърдят, че може да има и други причини за това, но не ги посочват, пише БТА.

Учените са на мнение, че в дивата природа фактори като хибернацията могат да доведат до намаляване на размера на мозъка и при други видове от семейство кучета. Проучването е ръководено от Ласло Жолт Гарамсеги от Института по екология и ботаника към Център за екологични изследвания в Унгария.

"Днес съществуват над 400 породи кучета, а общата картина е, че относителният размер на мозъка им е драстично намален в сравнение с прародителя им - сивият вълк", сочат данните на изследователите.

Теорията, че е станал по-малък през вековете на опитомяване, е масово възприета както от ветеринарите, така и от учените, отбелязва "Дейли мейл".

Независимо дали става въпрос за търсене на храна, спасяване от хищници или намиране на партньори, домашните кучета трябва да се справят с по-малко когнитивни изисквания в сравнение с дивите си събратя. Според теорията, поради намаляването на нуждата от мозъчна енергия, този орган на домашните кучета постепенно се е свил. Изследователите искат да проверят дали мозъците на домашните кучета са особено малки (спрямо размера на тялото им) спрямо тези на дивите им роднини.

Те анализират размера на мозъка и тялото на 25 вида кучета, включително домашното куче (Canis familiaris), сивия вълк (Canis lupus) и обикновено енотовидно куче (Nyctereutes procyonoides).

Размерите на мозъка на опитомените кучета са намалели значително в сравнение с тези на техния див прародител - сивият вълк. Като цяло обаче домашното куче е имало сравнително голям размер на мозъка спрямо някои от другите изследвани видове.

Интересно е, че проучването установява, че енотовидното куче е с "по-изразено отклонение" по отношение на намаляването на размера на мозъка. Мозъкът на енотовидното куче е необичайно малък за размера на тялото му и изследователите смятат, че това е така, защото то е единственото, което спи зимен сън. Хибернацията е свързана с продължителни периоди на ниска метаболитна активност и недостиг на храна, така че вероятно води до намаляване на размера на мозъка, казват от екипа.

"Продължителните периоди на недостиг на храна, като например по време на хибернация, предотвратяват еволюцията на големи мозъци поради постоянно високите им енергийни изисквания', казват от екипа.

Проучването стига до заключението, че макар опитомяването да допринася за намаляването на размера на мозъка при кучетата, хибернацията също е друга причина, поне при дивите. Авторите казват, че опитомяването не трябва да се преекспонира като "уникално мощна еволюционна сила", която свива мозъка на кучетата.

Изследването е публикувано в изданието Biology Letters.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 да де

    4 1 Отговор
    То по тази логика и мозъка на хората спрямо този на маймуните се смалява.
  • 2 Механик

    4 1 Отговор
    То па на хората каточели се уголемява?!
    Само се огледайте и ще видите едни екземпляри, вперили погледи в едни малки устройства и "следавайки" разни инфлуенцъри, влогери и всякакви подобни ку-ку-шамани.

    Коментиран от #6

  • 3 едва ли

    5 1 Отговор
    Но не зная, как са с мозъка едни съседи, които имат 3-4 кучета, държат ги затворени, не ги извеждат и те горките по цял ден вият, лаят, дращят, молят за помощ. Та.....по-скоро други са със смален мозък, не и кучетата.
  • 4 И те

    5 0 Отговор
    прогресивно оглупяват като хората !
  • 5 Специално обучено куче

    4 1 Отговор
    Не големината на мозъка е от значение, а площта и как се използва. Много кучета са далеч по-умни от кифлите, които ги разхождат.
  • 6 Монтьора ,

    0 2 Отговор

    До коментар #2 от "Механик":

    Ти си пример ..
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Констатираща

    1 0 Отговор
    Не само мозъкът на кучетата е намалил размера си, но и човешкият мозък ще намалява непрекъснато размера си, защото вместо него работят компютри и всевъзможна техника, която колкото и да се ръководи от човека, тя ограничава различни отдели от мозъчната дейност, за сметка на други. Промените в начина ни на живот, водят до промени във физическото и умственото ни развитие, което все повече ще се отличава от това на предците ни.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.