Отидете към основна версия

3 138 25

САЩ създават съюзи и партньорства срещу Китай и Русия

  • сащ-
  • русия-
  • китай-
  • съюзи-
  • марк еспър-
  • пентагона-
  • армия-
  • доналд тръмп

Инициативата е всеобхватен подход за укрепване на съюзи и изграждане на партньорства

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Американският министър на отбраната Марк Еспър разкри във вторник нова инициатива за укрепване и разширяване на американските съюзи с "демократични единомишленици" за противодействие на Русия и Китай, съобщава AFP, цитирана от китайското англоезично издание Global Times, предаде агенция "Фокус".

Инициативата, наречена „Ръководство за развитие на съюзи и партньорства“, е всеобхватен подход за укрепване на съюзи и изграждане на партньорства, каза Еспър, когато говори в Атлантическия съвет във Вашингтон. „Американската мрежа от съюзници и партньори ни предоставя асиметрично предимство, с което нашите противници не могат да се сравнят“, каза Еспър и нарече мрежата „гръбнакът на международния ред, основан на правила“.

Изглежда, че след почти четири години на усилията на администрацията на Тръмп за преструктуриране и дори за разрушаване на съюзи, работейки под лозунга „Америка на първо място“, антикитайските ястреби във Вашингтон като Еспър се опитват да коригират нарастващите пукнатини в отношенията между САЩ и техните съюзници с цел за да се противопоставят на „противниците“ - особено на Русия и Китай - чрез засилване на американските съюзи. Първият мандат на администрацията на Тръмп приключва. През последните четири години действията на Тръмп разстроиха съюзниците на САЩ, причинявайки намаляващо доверие към Вашингтон и водещи дълбоки проблеми в съюзническите отношения.

Американските съюзници изразиха голямо недоволство по отношение на Белия дом. Първо, Тръмп повдигна въпроса за споделянето на разходите за отбрана, като поиска по-голям принос от страни, включително Южна Корея и Япония, за да поддържа американското военно присъствие на тяхна територия. Второ, по отношение на дипломатическите принципи Белият дом даде приоритет на „Америка на първо място“, докато западните съюзници наблягат на многостранността. Последните придават голямо значение на международните институции и правила. Трето, САЩ не проявяват дължимото уважение към своите съюзници. Що се отнася обаче до въпроси, свързани с Китай, особено това, което те възприемат като "китайски заплахи" и разширяващото се влияние на Китай, те се стремят да генерират относително агресивен консенсус.

Поради това Еспър приветства силата на съюзниците и партньорите на САЩ и подчерта "важността на съгласуването със съмишленици, големи и малки". Тези така наречени съмишленици са главно държави, които имат различни политически системи от Китай и Русия. Съществуването на Китай и Русия се счита за важен фактор за САЩ и техните съюзници да запазят своето единство. Нарастващата сила и нарастващото влияние на Китай предоставиха стратегическа възможност на САЩ и други западни страни, както и на някои страни около Китай да се справят съвместно с така наречените предизвикателства от страна на Китай. Например новият японски министър-председател Йошихиде Суга посети Виетнам при първото си пътуване в чужбина наскоро. Една от причините за този избор е, че Токио и Ханой имат общи интереси да противодействат на Пекин. Ако няма така наречените заплахи от Китай или Русия, тогава сплотеността между САЩ и техните съюзници ще намалее драстично.

Инициативата на Еспър обаче дойде само две седмици преди президентските избори в САЩ. Ако Тръмп бъде преизбран, е много вероятно унилатерализмът на САЩ да продължи да надделява. Но ако Джо Байдън спечели, САЩ може да се върнат към многостранността, за да поправят връзките със своите съюзници. САЩ може до известна степен да подобрят отношенията си със своите съюзници и партньори. Но независимо от това, създаването на антикитайски съюз е трудна задача. Междувременно чрез дипломатически усилия през последните години отношенията на Китай с много съседни страни значително се подобриха. Между Китай и САЩ и техните съюзници има все по-заплетени интереси. САЩ са единствената суперсила в света от края на Студената война с безпрецедентното си господство. Със задълбочаването на глобализацията и развитието на науката и технологиите обаче силата на развиващите се страни, включително Китай, се увеличава. Междувременно силата на САЩ намалява.

Съответно САЩ няма да имат онези огромни предимства, които са имали в миналото. Те трябва да калибрират своята външна политика и да се адаптират към променящия се и по-балансиран свят. Те трябва да коригират своя начин на мислене и да се научат да зачитат интересите на страни като Китай и Русия както на регионално, така и на глобално ниво. Ако те продължат да бъдат обсебени от еднополюсен свят и манталитет на свръхсила, международната обстановка ще остане в силно нестабилно състояние.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 17 гласа.

Свързани новини