Петима политически затворници са починали в беларуски затвори от 2021 г. насам. Правозащитници посочват, че причината за смъртта е нехуманното отношение. Затворниците не са получили достъп до бърза и качествена медицинска помощ. Трима пък са страдали от тежки заболявания още преди да влязат в затвора.
Според законите в Беларус трябва да се обръща внимание на здравословното състояние на затворници. По данни на беларуската съдебна система десет на сто от жалбите в тази посока са били удовлетворени през 2010 г., в резултат от което затворниците са освободени. През 2021 г. успеваемостта на подобни жалби е едва 1,3%. Днес в беларуските затвори стоят хора с увреждания, бременни жени, възрастни хора и такива с диабет, рак и други тежки заболявания.
На носилка по време на разпита
Бившият началник на медицинската служба в отдела за изпълнение на наказанията към беларуското министерство на вътрешните работи Василий Савадски твърди, че следователите често използват здравословното състояние на обвиняемите, за да изтръгнат от тях "подходящи" показания. Ако разпитваният не подпише определени документи, той е заплашван, че здравословното му състояние ще се влоши.
В почти всички случаи лицата, които са преследвани по политически причини, са задържани под стража, независимо в какво здравословното състояние се намират. Бивш беларуски адвокат, който желае да запази анонимност, посочва следния пример: "Клиент, преследван по политически причини, трябваше да се подложи на операция. Той вече не можеше да спи от болките и въпреки това беше настанен в следствен арест, макар че условията на задържане по принцип не трябва да застрашават живота и здравето му. Следователят ни каза: "Аз не съм лекар. А лекарите се позовават на следователя, защото той е взел решението за поставяне на лицето в карцера."
Събеседникът разказва, че е било много трудно да се направи операцията. След това е имало усложнения. "Клиентът беше докаран на разпит на носилка. Той беше разпитван, докато лежеше на пода, а също така беше заснет. Следователят обаче не видя нищо необичайно в това, въпреки че очевидно ставаше дума за нехуманно отношение."
Съдилищата игнорират здравословното състояние на затворниците
Адвокатът от беларуския център за защита на човешките права "Виасна” Павел Сапелко посочва, че измъчването системно се използва срещу политически затворници в Беларус, без да се вземат предвид уврежданията или заболяванията им. Това е довело до смъртта на петима политически затворници.
Друг бивш беларуски адвокат, който също иска да запази анонимност, казва, че съдебната система в Беларус в началото се старае да изолира осъдените лица, вместо да ги ресоциализира. Човек, който до момента не е бил съден и е извършил по-леко престъпление, получава строга присъда веднага. Съдилищата често пренебрегват смекчаващите обстоятелства като сериозните заболявания и дори уврежданията.
Политически затворници умират в килиите
При политическите затворници, казва още адвокатът, има заповеди за налагане на още по-тежки присъди. Като пример той посочва случая на Николай Климович, който е бил инвалид. Той е осъден на една година затвор, защото е направил карикатура, на която е изобразен беларуският лидер Александър Лукашенко - въпреки че самият обвиняем и неговият адвокат са потвърдили по време на процеса, че изпълняването на присъдата не би трябвало да е възможно по здравословни причини. Климович умира в затвора два месеца по-късно.
Теоретично освобождаването от затвора по медицински причини е възможно в Беларус. Съществува списък със заболявания, които позволяват това, като например туберкулоза, рак или диабет. Трябва да се събере специална комисия и да вземе решение, обяснява Василий Савадски. Това решение трябва да бъде потвърдено от съда. Но той не е длъжен да го направи. Следователно няма никаква гаранция, дори ако лекарите преценят, че престоят в затвора е животозастрашаващ. На практика според Савадски засегнатите затворници се освобождават само в изключителни случаи, например ако вече имат рак в четвърти стадий и са изпратени у дома да умрат.
Но дори при такива екстремни обстоятелства не всички са освободени от затвора. Така например бившата съдийка Елена Мелникова умира в наказателна колония през 2018 г. През 2016 г. тя беше осъдена на 13 години затвор за приемане на подкуп. Мелникова е трябвало да бъде откарана в онкологична клиника за лечение, но е починала ден преди освобождаването си. Върховният съд на Беларус не предоставя данни за това колко души са били освободени от затвора по медицински причини. Във всеки случай сред политическите затворници няма известни такива случаи.
Автор: Даря Бернщайн