Отидете към основна версия

1 862 32

Крахът на Асад в Сирия е удар по "оста на съпротивата" на Иран

  • иран-
  • сирия-
  • израел-
  • башар асад-
  • дамаск-
  • хамас-
  • хизбула

Скоростта на срива на Башар Асад през последната седмица показа колко зависим е той от подкрепата на Иран и Русия - която в решаващия момент отсъстваше

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

За теократичните власти в Иран нещата се развиват все по-зле.

Тяхната десетилетна стратегия за изграждане на "Ос на съпротивата", подкрепяща войнстващи групировки и проксита в целия регион, се разпада. Първо дойде съкрушителната израелска кампания в Газа, предизвикана от нападението срещу Израел, извършено на 7 октомври 2023 г. от подкрепяното от Иран движение "Хамас".

Тази война породи друга в Ливан, при която Израел направи на пух и прах най-мощния съюзник на Иран, "Хизбула", и то в момент, когато Израел за първи път започна открито да нанася успешни въздушни удари на територията на Иран.

А сега дългогодишният твърд съюзник и клиент на Иран в Сирия, президентът Башар Асад, си отиде. На разсъмване в неделя бунтовническите сили завършиха светкавична офанзива, като превзеха древната столица Дамаск и разрушиха символите на повече от 50-годишното управление на Асад на кръстопътя на Близкия изток.

Али Акбар Велаяти, ключов съветник на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей, веднъж нарече Асад и Сирия "златна брънка на веригата на съпротивата в региона".

"Без сирийското правителство тази верига ще се скъса и съпротивата срещу Израел и неговите поддръжници ще отслабне".

Това прекъсване на веригата е буквално. Сирия беше важна географска връзка, която позволяваше на Иран да пренася оръжия и други доставки за "Хизбула" в Ливан. Загубата ѝ сега допълнително отслабва "Хизбула", чийто мощен арсенал в Южен Ливан поставяше иранското влияние директно на границата на нейния враг Израел.

"Възпиращото мислене на Иран наистина е разрушено от събитията в Газа, от събитията в Ливан и определено от развитието на ситуацията в Сирия“, заяви високопоставеният дипломат на Обединените арабски емирства Ануар Гаргаш по време на конференцията "Диалог от Манама" на Международния институт за стратегически изследвания в Бахрейн.

Иран все още разполага с картата на ядрената си програма. Въпреки че отрича това намерение, той може да използва потенциала за изграждане на оръжейни възможности, за да оказва влияние в региона.

"Иран продължава да бъде важен регионален играч", каза Гаргаш. "Според мен трябва да използваме този момент, за да се свържем и да говорим за това какво следва".

Само допреди няколко години Ислямската република се очертаваше като възходящ фактор в целия Близък изток. Нейната "Ос на съпротивата" беше в зенит.

"Хизбула" в Ливан се изправи срещу Израел. Изглеждаше, че Асад е преживял въстанието от Арабската пролет, превърнало се в гражданска война. Иракски бунтовници убиваха американски войници с разработени от Иран бомби по пътищата. Йеменските бунтовници хуси се сражаваха с водената от Саудитска Арабия коалиция в една патова ситуация.

Сирия, намираща се на кръстопът, изигра съществена роля.

В началото на гражданската война в Сирия, когато изглеждаше, че Асад може да бъде свален, Иран и неговият съюзник "Хизбула" изпратиха бойци в негова подкрепа - в името на защитата на шиитските храмове в Сирия. По-късно Русия се присъедини с воденето на кампания от изпепеляващи земята бомбардировки.

Кампанията възвърна територии, въпреки че Сирия остана разделена на зони под контрола на правителството и на бунтовниците.

Но скоростта на срива на Асад през последната седмица показа колко зависим е той от подкрепата на Иран и Русия - която в решаващия момент отсъстваше.

Русия продължава да е затънала в затруднения години, след като през 2022 г. започна пълномащабна инвазия в Украйна. За Иран международните санкции заради напредващата му ядрена програма сринаха икономиката му.

За Израел разбиването на регионалната мрежа на Иран е основна цел, въпреки че е предпазлив по отношение на джихадистките бойци сред бунтовниците, които свалиха Асад. В неделя Израел прехвърли войски в демилитаризираната буферна зона със Сирия до Голанските възвишения, които държи Израел, като това беше наречено временна мярка за сигурност.

Министър-председателят Бенямин Нетаняху нарече падането на Асад "исторически ден", като заяви, че то е "пряк резултат от нашите решителни действия срещу "Хизбула" и Иран, основните поддръжници на Асад".

Теократичните управници на Иран отдавна изтъкват пред иранците своята регионална мрежа като демонстрация на силата на страната им и нейното разпадане може да предизвика отзвук у дома - макар че няма непосредствени признаци за отслабване на властта им. Гневът срещу десетките милиарди долари, за които се смята, че Иран е похарчил, за да подкрепи Асад, беше повод за обединение в кръговете от общонационални антиправителствени протести, които избухнаха през последните години, последно през 2022 г.

Загубата на Сирия не означава край на способността на Иран да оказва мощно влияние в Близкия изток. Бунтовниците хуси продължават да извършват нападения срещу Израел и срещу кораби, движещи се през Червено море, въпреки че темпото на атаките им спадна, без да има ясно обяснение от страна на ръководството им.

Иран също така продължава да изпълнява ядрената си програма. Макар да настоява, че обогатява уран за мирни цели, западните разузнавателни агенции и Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) твърдят, че до 2003 г. Иран е имал организирана програма за ядрени оръжия.

Ръководителят на МААЕ също така предупреди в петък, че Иран е готов "доста драматично“ да увеличи запасите си от обогатен близо до необходимия за ядрено оръжие уран, тъй като е започнал да използва каскади от модерни центрофуги.

"Ако Иран разработи ядрени оръжия, това ще бъде голям удар по международния режим за неразпространение на ядрено оръжие", заяви в Бахрейн Танос Докос. съветник по националната сигурност на Гърция.

В региона продължава да съществува рискът от по-широки нападения в региона, особено срещу петролната инфраструктура. Атака през 2019 г., за която първоначално претендираха хусите, но по-късно експертите оцениха, че е извършена от Иран, временно намали наполовина производството на петрол в Саудитска Арабия.

"Ако в резултат на ескалацията има нападения срещу енергийната инфраструктура на Иран или Саудитска Арабия, това ще бъде лоша новина за глобалните доставки на петрол", предупреди Докос.

Каквото и да се случи по-нататък, Иран ще трябва да вземе решение, преценявайки проблемите, с които се сблъсква както в страната, така и в чужбина.

"Докато стабилността е трудна за износ стока, нестабилността може да се разпространява много бързо, поради което стабилността в Близкия изток е много важна за всички нас", отбеляза Докос.

превод: Пламен Йотински, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 19 гласа.

Свързани новини