Отидете към основна версия

3 216 24

"Заплашват, че ще ни вземат децата": какво ни разказаха родители от Беларус

  • беларус-
  • протест-
  • александър лукашенко-
  • деца-
  • заплаха-
  • минск

В Беларус заплашват протестиращите не само с парични глоби

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Участието на деца в протестите ще бъде подложено на юридическа оценка", обяви неотдавна вицепремиерът на Беларус Игор Петришенко, който отговаря и за защитата на правата на децата. Демонстрантите, които протестират срещу правителството на президента Александър Лукашенко, вече са заплашени не само от парични глоби, но и от отнема на родителските права - поне тези, които водят на протестите и децата си.

Държавната прокуратура вече е изпратила над 140 предупреждения към родители, водили децата си на протести. Но много семейства не се оставят да бъдат сплашени.

Вероника, журналист, майка на три деца

"Ако решат да поставят под натиск дадено семейство, все ще намерят начин за това", казва Вероника, която е журналистка и майка на три деца. Дори и човек да не е извършил нещо нередно, винаги могат да ти изпратят някой на проверка, казва тя с оглед на ширещия се тотален произвол на властите. "Искаме децата ни да живеят в свободна страна. И ако ние не успеем да се преборим за демокрация, равноправие и правова държава, тогава нашите деца ще трябва да се борят", казва Вероника.

Тя и съпругът ѝ са водили и децата си на протестите. И не изпитват угризения. "Със или без деца, от съображения за сигурност трябва да се движим в колона. Но когато хиляди вървят след или пред теб, бързо ти става ясно, че няма толкова много полицаи, които да са в състояние да направят нещо на такава огромна маса от хора."

Алексей, финансов служител, баща на едно дете

Ако тръгнат да отнемат родителските права на протестиращите, това само ще засили недоволството, твърди финансовият служител Алексей, баща на 4-годишно момиченце. "Ще оставим децата у дома и пак ще ходим на демонстрациите", уверява той. Алексей допълва, че не искат да ангажират друг човек, който да гледа детето им докато те са на протеста. Затова няколко пъти са го водили на демонстрациите.

Алексей смята, че демонстрантите се държат много отговорно: "В протестите участват предимно образовани и интелигентни хора. А дотук не ми е известен нито един случай полицаи да са задържали протестиращи възрастни с деца", казва той. Но по думите му нещата се променят и става все по-опасно да се ходи на протестите. Масово биват задържани демонстранти. Затова Алексей е решил вече да ходи сам на протестните прояви. Той обаче е убеден, че децата трябва да знаят какви са позициите на родителите им като граждани на тази страна. "Ако ние сега не успеем да променим нещо, може би някой ден нашите деца ще успеят да го направят."

Наталия, счетоводителка, майка на две деца

Според Наталия, която работи като счетоводителка, е по-сигурно да се ходи на протестите без деца. Тя е водила двете си деца само веднъж на протестите, след което е размислила. Голямото ѝ дете е на 15 години и лесно би могло да бъде взето за възрастен.

"На протестите виждам много родители с деца, включително с малки деца в бебешки колички. Аз не бих се осмелила да направя подобно нещо", казва Наталия. Що се отнася до въпросното отнемане на правата на такива родители, тя смята, че това е само за сплашване. "Юридически това е трудно осъществимо", допълва жената.

В началото Наталия е ходила на всички протести. Но днес участва само в неделните демонстрации.

Олег, педагог, баща на две деца

Олег (името му е променено от редакцията) работи в системата на образованието и е баща на две деца, едното от които не живее при него. Спомня си как след края на изборния ден отишли да видят резултатите от гласуването в техния избирателен кръг, но те не били огласени публично. Затова пък членовете на местната избирателна комисия били избягали през мазето.

Олег признава, че няколко пъти е вземал със себе си 8-годишния си син на протестите. Една вечер искал да го остави на баба му, но детето му заявило, че няма да го пусне да ходи сам. Нарисувало едно червено-бяло знаме на лист хартия и отишло с баща си. След заплахата, че ще му бъдат отнети родителските права, той е решил да не води детето на протестите. "Това не означава, че ще сломят устрема ни. Ще продължим да възпитаваме децата си, за да станат те граждани, осъзнаващи правото си да заемат лична позиция и да изразяват свободно мнението си", казва той.

Елена, лекар, майка на две деца

"Ние бяхме на всички големи протести. Преди изборите не се страхувахме изобщо, защото не ни беше ясно какво би могло да се случи. Тогава взимахме и нашите синове", казва Елена, която е лекар и има две деца - на 14 и 16 години.

Когато обаче на 9 август вечерта Елена и семейството ѝ видели колко брутално подходила полицията към демонстрантите, решили повече да не водят синовете си на протестите. Тя се страхува, че децата им биха могли да станат жертва на полицейско насилие. "Те вече не изглеждат като деца. А човек никога не знае какво може да очаква от силите на реда."

Елена разказва, че много деца в Беларус са задраскали от тетрадките си зелено-червеното актуално знаме на страната. И на негово място са нарисували историческото бяло-червено-бяло знаме на Беларус, което се превърна в символ на протесите. Досега обаче не е чула някой учител да се оплаче на родителите по този повод.

Автор: Татяна Неведомская

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 9 гласа.

Свързани новини