Отидете към основна версия

5 778 18

"Ислямска държава" остава опасна

  • ислямска държава-
  • ал кайда

За мобилизацията на нови последователи са достатъчни няколко видеоклипа с вдъхновяващи кадри и патетична музика

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Ислямска държава" вече не е това, което беше - не е в състояние да осъществява големи операции. Но пък залага на нападенията, извършвани от отделни нейни бойци - както наскоро в Париж, Ница, Виена и Дрезден.

Те са отново в Германия: двете жени и дванайсетте деца, които германското външно министерство прибра от лагера "Ал Хол" в северна Сирия. За кюрдската автономна власт това е хуманитарен жест, но и облекчение за нейните сили за сигурност - тъй като много от обитателите на лагера продължават да изповядват екстремистки възгледи и да представляват потенциална опасност. Предположенията са, че ако тези хора вдигнат бунт и избягат, ще се присъединят незабавно към "Ислямска държава" или други джихадистки групи.

Лагерът в момента е обитаван от около 64 000 души, повечето от които са от територии, окупирани някога от "Ислямска държава". По-голямата част от затворниците са от Сирия и Ирак, около 9500 са от други държави, включително от Европа.

Залезът на "Ислямска държава"

Днес "Ислямска държава" се е превърнала в своя сянка, отбелязва Петер Нойман, професор по проблемите на сигурността в Кралския колеж в Лондон. Идеята на създадения през 2014-а година халифат днес е загубила притегателната си сила. А и дейността на ИД е под интензивно наблюдение, особено в Ирак: "Там се оказва огромен натиск, което затруднява организацията при снабдяването с нови оръжия и набирането на нови членове. Всичко това отслабва движението в страните, в които то възникна - Ирак и Сирия".

Подобни са и наблюденията на експерта по тероризма Ясим Мохамад. "По данни на иракското правителство, към момента има около 3500 бойци в Ирак и вероятно 4000 в Сирия", казва той пред ДВ. "ИД отдавна се е оттеглила както в Ирак, така и в Сирия. Тя вече не е в състояние да изпълнява сложни операции."

Ако ИД все пак се реши на акции, те по правило са в по-малък мащаб: "Обикновено ги извършват малки мобилни групи, включващи не повече от десет души", обяснява Мохамад. Освен това тези атаки се извършват главно в отдалечени региони, извън градовете. "Става въпрос за бързи операции като блокиране на пътища или атаки срещу военни гранични съоръжения."

Тъй като финансовите транзакции също се наблюдават внимателно, и икономическите възможности на организацията са ограничени. И логично операциите, организирани от ИД, са намалели в световен мащаб.

Днес стратегията е различна

Въпреки това дейността на екстремистите продължава да буди тревога. Защото другаде, като например в Европа, "Ислямска държава" все още е активна, макар и с променена тактика, обяснява Петер Нойман. В момента организацията не е в състояние да предприеме сериозни действия, тъй като вече не разполага с обучени кадри с военен опит, както преди. Вместо това обаче се извършват по-малки нападения от отделни извършители, както наскоро в Париж, Ница, Виена и Дрезден. "Така ИД иска да покаже, че още съществува и все още може да нанася удари. Тя целенасочено търси нови поводи за мобилизация - като например дискусията за карикатурите на Мохамед."

А за присъединяването към организацията често дори няма конкретни изисквания. За мобилизацията на нови последователи са достатъчни няколко видеоклипа с вдъхновяващи кадри и патетична музика. Това кибер набиране на кадри е дори по-лесно и често по-ефективно от "класическото" - чрез училищата, в които се изучава Коранът, и екстремистките групи, формирани благодарение на проповедници, които са съмишленици на организацията. Радикализацията често остава незабелязана.

Африка ли е новият бастион на Ислямска държава?

ИД присъства и в Африка, казва Ясим Мохамад. "ИД в момента укрепва своите позиции, особено в западна и в северна Африка, възползвайки се най-вече от хаоса в Либия." В допълнение към идеологическата мобилизация, "Ислямска държава" се занимава с разширяване на контрабандните маршрути южно от Сахара. Престъпните и идеологически мотиви се сливат в едно.

"Ал-Кайда все още има по-голямо влияние в региона", казва Ясим Мохамад." Но можем да очакваме, че терористичните дейности в западна Африка ще нараснат въпреки положените усилия за ограничаването им. "

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини