Китайският президент Си Дзинпин и лидерите на обединена Европа обявиха на видеоконференция, че е сключена инвестиционна сделка между Европейския съюз и Китай. За важността на срещата говори фактът, че на нея присъстваха лидерът на Китай, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон, ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Споразумението премахва редица бариери пред европейските компании в Поднебесната империя. Насочвайки се към Пекин, ЕС сигнализира на Вашингтон, че няма да се подчинява на диктата му, пише вестник “Независимая газета“, цитирана от Агенция "Фокус".
Преговорите започнаха още през 2013 г. и многократно бяха прекъсвани поради разногласия. Но след победата на Джо Байдън на изборите в САЩ, китайската страна "натисна газта", предлагайки различни отстъпки на европейските компании за достъп до пазара си. Предизвикателството беше да се приключи сделката преди края на годината. Наред с други неща, Пекин се ангажира повече да не принуждава европейските фирми да прехвърлят своите технологии на китайски партньори в смесени предприятия.
Урсула фон дер Лайен заяви: „ЕС е най-големият единен пазар в света. Отворени сме за бизнес, но се ангажираме с принципа на реципрочност, равни условия и ценности за всички. " Тя подчерта, че преговорите са завършени по принцип. Значението на последния коментар се разкрива от обяснението, дадено от представителя на китайското министерство на търговията Ли Юнша. Китай и ЕС скоро ще проверят отново текста на документа, ще го преведат, както и друга техническа работа. Документът ще влезе в сила след приключване на съответните правни процедури от двете страни, добави Ли Юнша.
Според американския телевизионен канал NPR сделката представлява дипломатическа победа за Пекин. А във Вашингтон това ще се разглежда като знак на пренебрежение, изпратен до бъдещата администрация на Байдън. В края на краищата той призова ЕС да изчака. Тереза Фалън, директор на Центъра за изследвания на Русия, Европа и Азия в Брюксел, казва, че язовирът на трансатлантическите отношения е леко отровен. „Администрацията на Тръмп от четири години твърди, че ЕС е по-лош от Китай. Антиамериканските настроения нарастват сред лидерите на ЕС. Те не желаят да правят това, което поискат САЩ, каза тя.
Фалън добави, че пробивът от европейската страна към сделката е иницииран от Меркел. Тя иска да увенчае последната си година като канцлер с исторически договор с Китай. Освен това в ЕС Германия е най-големият търговски партньор на Китай.
Малко вероятно е обаче договорът да влезе в сила до 2022 г. Дебатът за него в Европейския парламент, както смятат коментаторите, ще продължи повече от един месец.
The New York Times прогнозира, че знаковият пакт ще се сблъска с политическа опозиция в Европа и Вашингтон. И това противопоставяне може да развали сделката. По-голямата част от Европейския парламент, който трябва да ратифицира споразумението, се противопоставя с мотива, че документът не осигурява прекратяване на нарушенията на правата на човека в Китай. Освен това администрацията на Байдън изпрати ясно съобщение, че сделката не я устройва.