Отидете към основна версия

4 877 22

Скандалът в МОСВ продължава под носа на министър Личев

  • асен личев-
  • мосв-
  • изпълнителна агенция по околна среда-
  • ревизоро-
  • модел

Готви ли се клопна на служебното правителство?

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Корупционният модел на ГЕРБ, внедрен системата на МОСВ и свързан с обслужване на интересите на олигархията посредством използването на послушни калинки, които не трябва да мислят, а да изпълняват прищевки и устни заповеди, продължава да вилнее. За това алармира източник на ФАКТИ. Контрол и натиск върху ръководители на различни звена – чрез тези способи се постига обслужването на задкулисни интереси, на които много малко хора в администрацията са си позволявали да реагират.

След като беше арестуван предишният министър и докато всички се бяха фокусирали върху новото назначение на Ревизоро, той като башибозук, си позволяваше да преминава всички граници като използваше слепите си протежета - директорките Славея Стоянова и Илияна Тодорова, които награди с длъжностите заместник-министри. Тези личности през последните дни особено нашумяха с грандиозния скандал предизвикан от настоящето ръководство на МОСВ, което съобщи за връщането им на постовете директори на дирекции. Съобщението обаче не беше оповестено най-същественото, а именно действията, които следва да бъдат предприети след направените и обявени констатации - с поста на директор дирекция „Води“ се е разделила Илияна Тодорова, Славея Стоянова обаче явно е недосегаема, защото все още е на работа в министерството. Възниква въпросът кой стои зад нея, за да не може министърът да я уволни.

Остава и питането дали калинките, останали в екоминистерството, ще продължат да служат като пионки на старото управление. Практиката очевидно продължава под носа на настоящия служебен министър - без знанието му или с неговата благословия.

Фрапантен пример е случващото се в Изпълнителната агенция по околна среда по времето на управлението на Ревизоро. Само за една година и половина като министър, той освободи и назначи шест изпълнителни директори на Агенцията.

С тези си действия Ревизоро възпрепятства нормалното и безпроблемно функциониране на Изпълнителната агенция по околна среда. Припомняме, че ИАОС беше оставена без ръководство и съответно без възможност служителите да изпълняват служебните си задължения чрез заповед за пълна забрана за извършване на каквито и да е било разпоредителни действия. Това доведе до пълното блокиране на агенцията.

Цели 14 дни агенцията беше в невъзможност да изпълнява както елементарни действия от функциите си, така и ангажиментите, които има към Европейската агенция по околна среда. По този начин Република България беше поставена под реална заплаха от налагане на чудовищни санкции от Европейската агенция в размер на стотици милиони евро. Тази опасност не е отминала и към настоящия момент. От тук възниква въпросът дали това пък не е клопка към служебно правителство.

Аналогичен е случаят с уволнените предишни изпълнителни директори Георги Велчев и Мануела Георгиева, отказали да се поддадат на натиска от страна на Ревизоро. Въпросният натиск припомняме, че се изявявал чрез придвижване и финализиране на конкретни процедури и проекти в разрез на законовите срокове и правила.

Встъпвайки в длъжност десет дни след парламентарните избори, настоящият изпълнителен директор на ИАОС Росица Карамфилова - протеже на Славея Стоянова, първото управленско решение, а може би изпълнение на устна заповед, което взима, е да издаде заповеди за уволнение на предишното управление на Агенция в лицето на двамата заместник-изпълнителни директори и главния секретар. Всички категорично несъгласни с налагания стил на управление на Ревизоро.

Какъв е принципът за избор на изпълнителен директор на Агенцията по околна среда? Какви са задачите на Росица Карамфилова и какви ангажименти е поела? Въпроси, на които министър Личев трябва да отговаря.

От наши достоверни източници, работещи в МОСВ, разбрахме че Карамфилова спешно е трябвало да подпише определени преписки на близки хора до предишната власт, докато останалите процедури престояват със седмици в кабинета на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда. Как изпълнителният директор преценява кои определени процедури да се движат, а останалите не?

Министър Личев проведе срещи с изпълнителния директор на Агенцията, като се очакваше тя да бъде освободена от заеманата позиция. Това разказаха нашите източници. Учудващо за служителите в Агенцията обаче, не само не освободиха Карамфилова, но и министърът представи свой специален съветник за дейностите в Агенцията Ваня Григорова. Лицето Григорова е била изпълнителен директор на Агенцията от 2010 до 2017 година в кабинета на Борисов 1 и Борисов 2.

Според наши източници съветникът на министъра Ваня Григорова всеки ден ще бъде в Агенцията и без нейно знание и одобрение нищо няма да може да се случи там. Това навежда на мисълта тя ли ще бъде неофициалният изпълнителен директор, докато Карамфилова играе ролята на гумен печат. Това би било много удобно - човекът, който ще взима решенията, всъщност няма да носи никаква отговорност. Отговорността ще се преписва на настоящия изпълнителен директор - калинка, назначена от Ревизорo. Очевидно Карамфилова ще продължава да изпълнява своите задачи - да слуша и да подписва, каквото е нужно.

Казусът продължава.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 21 гласа.

Свързани новини