Отидете към основна версия

3 929 28

Има ли Западът достатъчно оръжия за Украйна?

  • оръжия-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • нато-
  • володимир зеленски-
  • джо байдън-
  • европа

Недостигът разкрива нехайството на Запада относно потенциалните заплахи

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

През май, когато Вашингтон поръча 1300 противовъздушни ракети Stinger, за да замени тези, изпратени в Украйна, главният изпълнителен директор на Raytheon - отбранителната компания, която ги произвежда, отговори: „Ще ни отнеме малко време“, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Междувременно Париж изпрати 18 гаубици "Цезар" в Киев - една четвърт от общия си запас от високотехнологична артилерия - но на френската компания Nexter ще са необходими около 18 месеца, за да направи нови. Войната в Украйна разкри оскъдността на западните отбранителни запаси - особено на небляскавите, но изключително важни доставки като артилерийски снаряди, които са в основата на битките. Липсата на производствен капацитет, недостигът на работна ръка и проблемите с веригите за доставки - особено компютърните чипове – водят до дълги срокове за попълването им.

Представители на отбраната и анализатори смятат, че недостигът разкрива нехайството на Запада относно потенциалните заплахи след края на Студената война. Фетишите за високотехнологични оръжия и щадящо производство отклоняват важността на поддържането на основни запаси, добавят те. „Украйна беше урок за това как войната все още често се печели чрез класическите елементи на артилерия, сухопътни войски и окупация“, каза Джейми Ший, бивш директор на НАТО по политическо планиране, сега асоцииран сътрудник в Chatham House, британски мозъчен тръст. „Военният баланс, който се промени от старото към новото, трябва да се върне назад.“

Този недостиг сега може повлияе върху способността на Запада да ръководи военните усилия на Киев. Общото годишно производство на САЩ на 155-милиметрови артилерийски снаряди, например, стига за по-малко от две седмици бойни действия в Украйна, според Алекс Вершинин, американски експерт по доставките, който казва, че конфликтът бележи „завръщането на индустриалната война“. „Това е като голямата криза със снаряди през Първата световна война“, каза Шей, припомняйки си скандал от 1915 г., когато масовата употреба на артилерия в окопната война изчерпа британските запаси - недостиг, който доведе до големи загуби във войските и оставката на министър-председателя Хърбърт Аскуит.

Бен Уолъс, министър на отбраната на Обединеното кралство, каза, че западните страни биха се затруднили да водят продължителна война, сравнима с нападението на Русия срещу Украйна, тъй като техните запаси от боеприпаси „са недостатъчни за заплахите, пред които сме изправени“. По време на симулирана военна игра миналата година боеприпасите на Обединеното кралство свършиха след осем дни. Никой не вярва, че Западът е на път да изчерпи основните си оръжия заради доставките към Украйна. Длъжностни лица казват, че по-голямата част от оборудването, предоставено на Украйна, остава на разположение или може да бъде заменено с подобни системи. Бюджетът за отбрана на Русия миналата година от 66 милиарда долара, дори когато се комбинира с разходите на Китай от 293 милиарда долара, е по-нисък от общия бюджет на членовете на НАТО от над 1,1 трилиона долара.

Въпреки това голяма част от тези разходи на НАТО са били за модерни системи като изтребители, които не се използват от Запада в този конфликт. Голяма част от западната отбрана през последните 20 години беше насочена към борба с бунтовници в Близкия изток, вместо към готовност за тежки битки с танкове и артилерия като тези в Украйна. Проблемите с доставките се усложняват от продължилия десетилетия акцент върху икономичното производство, финансовата ефективност и индустриалната консолидация, което работи срещу военните, които искат да поддържат скъпи запаси от оръжия. В Обединеното кралство ниските запаси означават, че скоро трябва да закупи гаубици от трета страна, за да ги изпрати в Украйна. Според съобщенията продавачът е частна белгийска компания. В САЩ Пентагонът работи само с пет основни отбранителни изпълнители; през 90-те години броят им е бил 51.

„Западът отдавна смяташе, че никога повече няма да води индустриална война“, каза един западен съветник по отбраната. „В резултат на това почти никой не е поддържал капацитет за увеличаване на националното производство на ключово оборудване.“ Западните производители на оръжие се борят да осигурят доставки на оскъдни компоненти и материали за производството на оръжия и боеприпаси, които доскоро едва се търсеха. Някои от електронните компоненти на ракетите Stinger, произведени за последно в мащаб преди 20 години, вече не се предлагат в търговската мрежа, според Raytheon. Алекс Кресуел, главен изпълнителен директор на Thales UK, която произвежда противотанковите ракети NLAW, възхвалявани в Украйна, каза, че „Обединеното кралство намалява [отбранителните] запаси, но не инвестира достатъчно, за да избегне остаряването на вече наличните“.

Що се отнася до управляемите ракетни системи за многократно изстрелване, произведени от Lockheed Martin, за които Киев моли, за да може да нанася удари зад вражеските линии, САЩ са изпратили около една трета от общия си запас от 20 000-25 000 ракети. САЩ не може лесно да ги замени с по-стари версии, защото те използват забранени касетъчни оръжия в бойните си глави, каза Марк Канчиан, бивш служител на Пентагона, който сега работи в мозъчния тръст Център за стратегически и международни изследвания. Русия също страда от проблеми с доставките, добавиха служители и анализатори. Съобщава се, че производителят на отбранителна техника UralVagonZavod работи на три смени, за да обнови старите танкове. Доставките на боеприпаси се попълват частично от огромен склад за съхранение в Беларус.

Но неотдавнашното назначаване на генерал Генадий Жидко, бивш заместник-министър на отбраната, за генерален командир на руските сили в Украйна дава на военните „институционална огнева мощ в Москва . . . така че има мощен глас, за да гарантира, че получава икономиката, от която се нуждае“, каза Марк Галеоти, базиран в Обединеното кралство експерт по Русия. Военни експерти изследват конфликта в Украйна за да разберат естеството на съвременната война. Урок „номер едно“ досега е важността на поддържането на основните запаси, каза Джак Уотлинг, старши научен сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.

Свързани новини