Отидете към основна версия

5 469 32

Дясната ръка на Зеленски: кой е Андрей Йермак и защо е толкова могъщ

  • володимир зеленски-
  • андрей йермак-
  • украйна-
  • киев-
  • русия-
  • война

Наричат го "тайният вицепрезидент на Украйна"

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Подозрението, че са помагали на врага, стана причина да бъдат уволнени главната прокурорка и шефът на тайните служби в Украйна. Решението взе президентът Володимир Зеленски, но мнозина поставят под съмнение официалната аргументация. Критиците твърдят, че всъщност става дума за борба за власт. Според тях от уволненията ще извлече полза най-вече един човек: Андрей Йермак, шеф на президентската администрация.

"Тайният вицепрезидент"

Някои представители на гражданското общество в Украйна се отнасят критично към Йермак. Виталий Шабунин, ръководител на Центъра за борба срещу корупцията, твърди, че Йермак е съсредоточил много власт в ръцете си и е ограничил достъпа до президента: "Всички, които започнаха политическия си път заедно със Зеленски, днес вече ги няма".

Зеленски стана президент през 2019 година, а оттогава насам се проведоха доста персонални промени. Юристът и някогашен кинопроцудент Йермак пое ръководството на президентската администрация преди около две години. Днес 50-годишният мъж вече е най-важният довереник на Зеленски.

Йермак за пръв път привлече вниманието покрай преговорите за размяна на пленници между Украйна и Русия. Той има добри контакти с Русия и поради това мнозина му възлагаха големи надежди за мирните преговори с Москва. А украинските медии постепенно започнаха да го наричат "тайния вицепрезидент" на страната.

Политологът Олексий Харан разказва, че Йермак е дългогодишен колега и приятел на Зеленски. "Той му беше адвокат, двамата работеха дълги години заедно, още преди изборите за президент", твърди Харан и обобщава, че Йермак има голямо влияние.

Критиците на Йермак почти винаги споменават още едно име: Олег Татаров, заместник на Йермак, който при управлението на проруския президент Виктор Янукович беше високопоставен полицейски служител. Мнозина правозащитници смятат, че Татаров и Йермак пречат на активната борба срещу корупцията в Украйна. Виталий Шабунин казва: "Те умишлено не назначават ръководител на Специалната прокуратура за борба срещу корупцията и нарочно бавят конкурса за ръководител на Бюрото за борба срещу корупцията".

Това Бюро преди две години водеше разследване срещу Татаров, но преписката му беше отнета и разследването затихна. В дъното на всичко тогава беше един човек, който сега поема ръководството на тайните служби.

Активистите на антикорупционното движение се опасяват, че Йермак и Татаров увеличават своето влияние върху украинската политика. Йермак обаче възразява. Той твърди, че последните персонални промени не са подсилили позицията му, а въпросните обвинения били конспиративни теории.

Президентският съветник Михайло Подоляк също опровергава въпросните твърдения. Той смята, че такива обвинения могат да отправят единствено "хора, които не разбират съвсем управленската система в Украйна и изобщо не познават господин Зеленски и господин Йермак". В интервю за германската обществена медия ARD той твърди, че тези атаки се направляват от Русия и имат за цел да навредят на президентския екип.

Но това не е първият скандал около Йермак. Разследващи журналисти твърдят, че през Йермак е изтекла информация за една запланувана операция на тайните служби за залавяне на руски наемници, в резултат от което операцията се провалила. Йермак отхвърля и тези обвинения.

Кой взима решенията в Украйна?

Факт е, че в момента липсват доказателства за повечето обвинения срещу Йермак. Експертите обаче единодушно твърдят, че той притежава огромно влияние. Според Шабунин за пръв път в историята не е ясно кой взима най-важните решения - президентът или шефът на неговата администрация.

Но дали Йермак наистина е чак такъв могъщ кукловод? Президентският съветник Подоляк категорично не е съгласен. Той обяснява, че като ръководител на администрацията Йермак изпълнява единствено задачите, които му поставя президентът Зеленски - при това ги изпълнява професионално.

Независимо от тези опровержения редица критици смятат, че възниква монопол върху властта. Политологът Харан от своя страна мисли, че това не е така, защото украинската конституция просто не го допуска. Той самият гледа с критично око действията на Йермак, но в същото време твърди, че украинското общество е плуралистично. "А конституцията е така замислена, че възпрепятства съсредоточаването на властта в ръцете на президента", обяснява Харан.

Автор: Ребека Барт (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 13 гласа.

Свързани новини