Отидете към основна версия

4 311 53

Русия: По-добре на фронта, отколкото в затвора

  • украйна-
  • русия-
  • вагнер-
  • затворници-
  • затвор-
  • владимир путин-
  • евгений пригожин-
  • мобилизация

В Русия призивите за всеобща мобилизация зачестяват, но Кремъл търси други пътища - вербува затворници

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По темата се спекулира отдавна, но вече се появи и видео, което показва как мъж вербува затворници да се включат във войната срещу Украйна. То бе разпространено от съмишленици на руския опозиционер Алексей Навални, които го споделиха в няколко канала в Телеграм. Те твърдят, че видеото е заснето в една от руските наказателни колонии. Мъжът носи военно униформено яке с два медала, които много приличат на "Герой на Руската федерация" - най-високата награда, която може да бъде получена в Русия.

Свобода срещу шестмесечна служба?

Човекът от видеото наподобява известния бизнесмен Евгений Пригожин, за когото е известно, че поддържа тесни връзки с Кремъл, и който според съобщения в медиите ръководи най-известната руска частна армия - "Вагнер". Твърди се, че тази група в момента се сражава в Украйна, за което Пригожин е получил най-високото военно отличие - "Герой на Русия".

Във видеото мъжът предлага на събралите се затворници пари и свобода в замяна на шестмесечна военна служба във "Вагнер". Войната в Украйна е "тежка", казва Пригожин, има нужда "само от войници, които са бойци". Според руските опозиционни медии видеото е автентично. Изказванията в него изобщо не са изненадващи.

Съобщенията, че Русия набира затворници за войната в Украйна, се разпространяват от месеци. Олга Романова, която ръководи правозащитнита организация "Русия зад решетките", още през август каза пред Дойче Веле: "Пригожин полага много усилия и лично посещава затворническите колонии". Първото сражение с участието на руски затворници се е състояло в средата на юли близо до Луганск, сподели още Романова. Според нея до началото на август Пригожин е успял да вербува поне 2500 затворници да се включат във военните действия. Романова казва, че той може да привлече и много повече - до 60 000. Т.е. всеки десети затворник.

Заради загубите в Украйна Русия се нуждае от попълнения

След успешната контраофанзива на Украйна в Харковска област в Русия призивите за всеобща мобилизация се засилиха. В мрежите блогърите националисти настояват за това, но Кремъл продължава да говори не за война, а за "специална операция" в Украйна. Нови бойци, които да се включат в нея, се набират не само от руското министерство на отбраната, но и по заобиколни пътища. Чеченският лидер Рамзан Кадиров например призова към децентрализирана "самомобилизация". Всеки руски регион може да оборудва и обучи "поне хиляда доброволци". Тогава държавата ще разполага с 85 000 войници допълнително - "почти цяла армия", както написа Кадиров в Телеграм.

Подобна цифра - 90 000 души - беше посочена от представител на украинското министерство на отбраната в телевизионно интервю в края на август като цел на мобилизацията в Русия. По оценки на Киев досега Русия е изпратила около 160 000 военни в Украйна.

Доброволци се набират по различни начини, включително в окупираните украински територии. В самата Русия има повече от 40 такива регионални части, съобщи руският вестник "Комерсант" през август. Увеличава се и редовната армия. В края на август президентът Путин нареди руските въоръжени сили да нараснат с над 130 000 души. Указът ще влезе в сила от началото на следващата година, но предвид загубите на фронта са необходими спешно още войници. По актуални украински данни от началото на войната досега са загинали над 50 000 руснаци. Американските военни оценяват загубите на Русия на около 20 000 души към началото на август.

Затова и затворниците трябва да бъдат изпратени в челото на фронта. "Те са първите, които се изпращат в бой, а са много зле обучени", казва Олга Романова.

Подтиква ги липсата на перспектива

Сред вербуваните има престъпници, извършили тежки престъпления, но и дребни закононарушители като Руслан, който е на двайсетина години. Братовчедка му Светлана (имената и на двамата са променени от редакцията) разказва пред Дойче Веле, че присъдата на Руслан е малка и той е щял да я излежи след около година. Първоначално отхвърлил идеята да се включи във войната в Украйна, но в началото на юли в затвора се провела кампания за набиране на нови войници и около 70 мъже се записали. Сред тях и Руслан. Светлана подала жалба в прокуратурата, но без успех. През август братовчед ѝ се обадил от Украйна и я помолил спешно да го "измъкне". Светлана опитва да го направи.

Въпреки всичко готовността на много затворници да се включат във войната е голяма, казва Олга Романова. Основната причина е липсата на перспектива, обяснява експертката. "За много затворници това често е единствената възможност да започнат нов живот - като отнемат чужд."

Автори: Роман Гончаренко, Сергей Сатановский

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 25 гласа.

Свързани новини