Отидете към основна версия

8 008 199

Путин изоставя Херсон? Това е гигантско поражение

  • русия-
  • владимир путин-
  • херсон-
  • украйна-
  • крим

Фронтът се простира на повече от 1000 километра, тъй че на руската армия просто не ѝ достигат войници, за да удържа позициите си

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Изтеглянето на руската армия от десния бряг на Днепър е особено тежко поражение, защото именно там може би ще се реши войната. Ако Украйна удържи стратегическия регион, това ще е окончателен провал на режима на Путин.

Нима Русия наистина отстъпва? Нима президентът Владимир Путин наистина предава на украинската армия тъкмо Херсон, единствения областен център, който беше окупиран след нахлуването? При това още преди да е изсъхнало мастилото под документите за неговата анексия…

Сдържаността на Украйна е оправдана

Киев засега реагира сдържано, което показва, че на украинците все още не им се вярва. Нищо, че тяхната армия отдавна се стреми тъкмо към това. Още от средата на лятото, с помощта на американските ракетни системи HIMARS украинците разрушаваха мостовете над Днепър, прекъсвайки снабдяването на руските войски на десния бряг на реката.

Сега Кремъл прие решение армията му да отстъпи на левия бряг. Сдържаността на Киев е разбираема. Трудно е да се повярва, че Русия наистина се оттегля от Херсон, понеже това е гигантско, историческо поражение на руската армия, което може да се сравни само с неуспешния опит да се превземе Киев. Това е тежък удар по патриотизма и бойния дух на войниците, който тъй или иначе е достатъчно нисък.

От военна гледна точка това поражение е особено тежко, защото с изтеглянето от десния бряг Русия губи своя плацдарм за настъпление към Николаев и Одеса. А това е мястото, където може да се реши изходът от войната. Ако Украйна удържи тези стратегически региони – а такива шансове има – то това ще бъде окончателен провал на цялата война, пък в крайна сметка и на режима на Путин.

Това обяснява реакцията на Путин, който според „Ню Йорк Таймс“ лично е забранил на своите генерали да се изтеглят от Херсон. Сега Путин видимо е променил мнението си, сиреч – навярно е отчел допуснатите грешки. Западните военни експерти обясниха, че без надеждно снабдяване през мостовете е трудно да се задържи десния бряг на реката – и би било логично да се изгради стабилна отбрана на левия бряг. От друга страна: да се търси логика в действията на Русия срещу Украйна, това си е напразен труд. Тази война, още от самото начало през 2014 година, беше и си остава акт на пълно безумие.

Поуките, които Путин явно си е извадил

Да, многократно е казвано, че Русия не се интересува от човешките загуби по време на война. Войната в Украйна не прави изключение. Фронтът се простира на повече от 1000 километра, тъй че на руската армия просто не ѝ достигат войници, за да удържа позициите си. Ето защо се наложи и обявената мобилизация, която ще трябва да продължава и в бъдеще.

Фактът, че Путин се реши на позорното отстъпление от Херсон, показва, че след поредицата от неуспехи той навярно по-малко ще се меси в хода на военните действия. Но няма да се откаже от плановете си да превземе максимално обширна територия и да събори властта в Киев.

Украинската сдържаност в сегашната ситуация е оправдана и поради още една причина: отстъпвайки Херсон, Русия не дава възможност на украинската армия спокойно да се укрепи там и да изкара зимата. Съществува дори опасността при отстъплението си руската армия да взриви язовирната стена на Каховската ВЕЦ и да обвини Украйна за това.

А то ще бъде истинска катастрофа за хората в района и ще попречи на украинското настъпление. Но дори това да не се случи, Русия ще обстрелва Херсон от отсрещния бряг, както го направи с Никопол и Енергодар по течението на реката. Херсон може да се превърне в град-развалина, подобно на Мариупол.

През зимата войната по Херсонското направление може да стане позиционна, а в Донбас да продължи с нова интензивност. Възможно е Русия да се опита да подсили там своите групировки с войските, изтеглени от Херсон. Така се случи след отстъплението от Киев, когато Русия успя да превземе Северодонецк и Лисичанск. Тази опасност също обяснява предпазливостта на Киев, който не избързва с изводите. Поражението на Русия още е далеч.

Поуки и за Запада

Най-важната поука от случващото се в Херсон: Украйна за пореден път доказа, че може успешно да се противопоставя на Русия, която я превъзхожда по ресурси. Тази поука има огромно значение и за западната подкрепа за Украйна, която за Киев играе решаваща роля. Защото без тази западна подкрепа, украинската армия нямаше да постигне успеха в Херсон.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 90 гласа.

Свързани новини