Когато Китай и Русия провеждат съвместни маневри около бреговете на Тайван и Япония, всички системи за ранно предупреждение на демокрациите в Източна Азия започват да изпращат алармени сигнали. Москва и Пекин се сближиха още повече след агресивната война на Русия срещу Украйна. Владимир Путин и Си Дзинпин се стремят към възможно най-тясно партньорство между двете държави.
Уверенията на Си пред германския канцлер Шолц, че Народната република е срещу използването на ядрени оръжия в Украйна, не променят този факт. Минималният консенсус сред всички цивилизовани нации, че атомното оръжие не бива да се използва, в никакъв случай не означава, че Китай се дистанцира от Москва. Съвместните маневри сега са ново потвърждение за тази близост между тях.
Връзката със Северна Корея
Китай никога не е признавал официално за оказвана военна подкрепа на Русия, възможно е обаче негови оръжейни технологии да са попадали на фронта в Украйна чрез Северна Корея. И Путин, и Си поддържат архаичния режим на Ким Чен Ун. По подобен начин те са свързани и с режима на моллите в Техеран.
Според американския "Ню Йорк Таймс" през 2022 г. Пхенян е провел 88 ракетни изпитания, като доста от ракетите са завършвали полетите си във водите на Япония или Южна Корея, което неизменно е привеждало армиите на двете страни, както и американските войски, разположени там, в състояние на повишена бойна готовност. Междувременно цари единодушното схващане, че Северна Корея вече разполага и със свои атомни бойни глави.
Китайският фокус върху Тайван
По време на китайската блокада през август Пекин също изстреля ракети, които се приземиха край бреговете на демократичен и свободен Тайван. Това бе отмъщението на Си за визитата на Нанси Пелоси на острова. Пекин разглежда Тайван като своя територия. В действителност Китай никога не е управлявал острова, който днес е процъфтяваща демокрация. И Москва, и Пекин се стремят към ескалация в западната част на Тихия океан и сегашните им маневри по никакъв начин не си поставят за цел да успокоят ситуацията, която и без това се усложни през последните месеци.
Амбицията на Пекин е да превърне тези международни води в свои национални. Китайски милиции вече са окупирали острови, принадлежащи на Филипините. Освен това Народната република създаде изкуствени острови и ги милитаризира. Крайната цел е да изтласка Вашингтон, който е партньор на Филипините, Тайван, Япония и Южна Корея, от региона на Тихия океан. Пекин иска да е новият хегемон, който доминира военно и икономически над страните от региона. Списание "Форин афеърс" пише, че от 2010 г. насам Китай се е опитал да наложи политическата си идеология чрез икономически натиск общо 123 пъти.
Неравностойни партньори
Русия гребе в същата посока като Китай, защото общият враг на Путин и Си са САЩ. Само че конците ги дърпа Пекин, а не Москва. През октомври Владимир Путин трябваше да докладва пред китайския "върховен лидер" по време на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество и да дава отговор на "въпроси и опасения", свързани с войната в Украйна.
Кремъл може и да се смята за равностоен партньор на Пекин, в действителност обаче Народната република е много по-могъщ играч от Путинова Русия. Дори само броят на опитите за оказване на икономически натиск доказва, че Китай е много по-тясно свързан с глобалната икономика и няма как да бъде игнориран от нито една държава в света.
Какъв е приносът на Русия?
Настоящите маневри между Русия и Китай могат да бъдат разглеждани през призмата на модернизацията на китайската армия, която трябва да приключи през 2027 година. Тогава се навършват 100 години от създаването на т. нар. Народноосвободителна армия. В това отношение руснаците оказват помощ на Китай. Москва обучава китайските военни как да провеждат сухопътни атаки и да окупират територии, как да водят градска и партизанска война.
Си Дзинпин обяви, че при определени обстоятелства е възможно да атакува и окупира свободен Тайван. За това ще са му необходими точно такива способности. Слава Богу, в Украйна руската армия засега не успява да се изяви успешно точно в тази област. Навярно тъкмо затова Путин е бил привикан да дава отчет в Пекин, а не защото Си е толкова загрижен за световния мир.
Оръжията ще говорят дори и по Коледа
Във всеки случай от задълбочаващото се сътрудничество между Китай и Русия не може да се очаква нищо добро – а обстановката в западната част на Тихия океан е и без това напрегната. Предвижда се маневрите да продължат по време на коледните празници и да приключат на 27 декември. Путин няма намерение да спре огъня на оръжията и в Украйна - дори по Коледа. Целта и на Си, и на Путин е да разрушават свободния свят. За свободата и демокрацията това означава, че тази година няма да има мир дори и по време на коледните празници.
Автор: Александър Гьорлах