Отидете към основна версия

4 532 86

В България: "Не съм расист, но..."

  • расизъм-
  • расист-
  • гонзо-
  • бфс-
  • чернокожи-
  • георги иванов-
  • футбол

От тези думи лъха примитивност

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Може ли цветът на кожата да бъде критерий за българския национален отбор по футбол? Според техническия директор на БФС Георги Иванов - Гонзо, отговорът е "да". Шокиращите му думи пред БНР позорят не само футбола, но и спорта в България изобщо. "В българския национален отбор трябва да играят само българи. Докато аз съм директор на националните отбори, чужд играч, с чужд паспорт, с друг цвят на кожата няма да играе. Достойнство за всички българи е да играят за националния отбор, ако не могат, това бие върху нас. Не искам футболисти от други държави да заместват българските. В някои страни това може да го има, но за мен е порочна практика", каза той. Ден по-късно в своя защита подчерта: "Не съм расист", но добави, че не вижда "как може човек, който е роден в Африка и има български паспорт, да играе в националния отбор".

Расизмът във футбола е огромен проблем

Расизмът на футболното игрище е ендемичен проблем. Обикновено обаче грозното му и агресивно лице се появява от страната на футболните хулигани. През 2013 например привърженици на ПФК "Левски" (София) открито отпразнуваха рождения ден на Хитлер. През октомври 2019 на квалификационния мач между България и Англия в София телевизионните камери запечатаха завинаги как запалянковци провокатори вдигат нацистки поздрави и посрещат с "маймунски" звуци гостите. Последваха призиви към Борислав Михайлов, президент на БФС, да подаде оставка. Разбира се, те останаха без резултат.

Както знаем УЕФА, ФИФА и други футболни организации полагат огромни усилия да изкоренят расизма от спорта. Те изповядват политика на нулева толерантност към неговите проявления. На този фон изказването на г-н Иванов, който явно не вижда проблем в думите си, изпъква изключително неприятно.

Той е на висша позиция в БФС - организация, чието ръководство е замесено в скандали и е обект на остри критики. От друга страна обаче г-н Иванов е легендарен нападател на "Левски" (София), футболист No.1 на България през 2000 и 2001. Щом такива - макар и бивши - състезатели, както и настоящи шефове в БФС си позволяват да говорят по този начин, какво ни казва това за същността на футбола в България?

За българския спорт са допринасяли и допринасят състезатели от ромски, турски, еврейски и друг произход. Как ли се чувстват млади надежди на футбола като Силвестър Джаспър, Стевън Жерард, Георги Пашов и др. когато от най-висока трибуна звучат подобни "послания" и "напътствия"?

Да не се заблуждаваме: думите на г-н Иванов отразяват настроения, които са разпространени в обществото. Във Фейсбук бившият капитан на националите Стилиян Петров обаче категорично осъди думите на техническия директор на БФС. Но и под неговата публикация има потресаващи коментари.

От тези думи лъха примитивност

Расизъм в България има не само сред спортните елити и хулиганите по трибуните, но и сред спортните журналисти и коментатори. А връзките между футболните хулигани, изповядващи расистки възгледи, и лъжепатриотични формации у нас и в чужбина са добре установени.

Наскоро лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов предизвика възмущение от страна на френското посолство заради расистки пост в социалните мрежи по адрес на френския национален отбор по футбол. Поразителното, но само на пръв поглед, е, че Костадинов, Иванов и мнозина други мислят сходно. Ако правилно съм схванал, логиката гласи приблизително така: расово чистите отбори не само са по-красиви, но и изобщо са по-добри.

Нима има нужда да се доказва примитивния характер на подобни съждения? Докато от върховете на спорта и политиката се чуват подобни изказвания, никакви наказания за самите спортни клубове или арести на отделни хулигани няма да помогнат.

Не е късно за Георги Иванов да се извини. Но независимо от това дали го направи, хора с подобни възгледи нямат място в ръководството на спорта.

Автор: Петър Чолаков

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 55 гласа.

Свързани новини