Отидете към основна версия

4 020 9

Саудитска Арабия прави опит да изтласка исляма?

  • саудитска арабия-
  • рияд-
  • ислям-
  • мюсюлмани-
  • религия-
  • мохамед бин салман

Страната се насочва към нова идентичност – малко по-слабо обвързана с исляма

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Символизмът на последния мегапроект на Саудитска Арабия, към който престолонаследникът принц Мохамед бин Салман се стреми, е по-внушителен дори и от физическите му размери. New Mukaab – новата сграда ще представлява куб със страни от по 400 метра. Във вътрешността на внушителната постройка са предвидени помещения за развлечения, хотели и ресторанти.

Разходите за зрелищната сграда остават неизвестни, самото строителство е предвидено да започне съвсем скоро, а завършването му е планирано за 2030 година. Новият куб наподобява най-значимата забележителност на Саудитска Арабия - храмът Кааба - най-свещеното за исляма място в Мека. Мюсюлмани по целия свят отправят молитвите си към Кааба и пътуват до това място по време на поклоненията Хадж и Умра, както и по време на Рамадана.

Бруно Шмид-Фойерхерд, политически анализатор от Университета в Кеймбридж, коментира пред ДВ, че "в саудитското обществено пространство религията все по-често бива заменена от културата".

Нова национална идентичност?

Плановете за търговската Кааба не са единствената стъпка към новата национална идентичност, която вече няма да е толкова обвързана с религията. С кралски указ на бащата на престолонаследника, крал Салман, през миналата 2022 г. националният празник на страната беше изместен на датата 22 февруари. Дотогава националният празник се отбелязваше на 23 септември.

"22 февруари е произволна дата, която няма историческа основа, а намерението зад това е националистически стремеж да се празнуват собствени, нерелигиозни празници", казва Шмидт-Фойерхерд.

През миналата година престолонаследникът обяви и това, че датата на основаване на страната се променя от 1744 г. на 1727 година. Дотогава годината беше свързана със споразумение от 1744 г. между управляващата фамилия Сауд и духовника Мохамед Ибн Абд ал-Уахаб, който е вдъхновил термина уахабитски ислям или уахабизъм - доминиращото религиозно течение в Саудитска Арабия от средата на 18 век насам.

Без протести

Нововъведенията не доведоха до сериозни протести сред 36-те милиона жители на страната. Образованието и създаването на работни места за младото саудитско население е приоритет на кралството. Всичко това е част от мащабната икономическа реформа, наречена "Визия 2030", която беше представена от престолонаследника през 2016 година.

Оттогава жените получиха повече права, кината отново отвориха врати, а Комисията за насърчаване на добродетелта и предотвратяване на пороците, известна още като моралната полиция, бе премахната.

"В същото време, въпреки че има повече социални свободи, държавата желае да остане единственият фактор за промяната", казва Шмидт-Фойерхерд. Има достатъчно примери за сериозните последствия, което очакват онези, които са изразили публично несъгласие или призиви за реформи – тях нерядко ги очаква дългогодишен затвор.

Ограничения за религиозните празници

Тази седмица Министерството по ислямските въпроси на Саудитска Арабия обяви сериозни промени в правилата за Рамадана, който започва на 22 март. Анализаторът Сами Хамди вижда в това следващата стъпка към новата саудитска идентичност. Той пише в Туитър, че Мохамед бин Салман продължава да изтласква исляма от публичната сфера.

Има и други нововъведения. От тази година даренията за джамиите са забранени, както и „ифтар“- храненето за прекъсване на поста след залез слънце в джамиите. Освен това молитвите вече трябва да бъдат кратки, на децата е забранено да се молят в джамиите, а вярващите трябва да носят личните си документи. Във всички джамии, с изключение на двете основни в Мека и Медина, звукът трябва да бъде тих, а молитвите е забранено да се излъчват. ДВ потърси саудитските власти за коментар, но не получи отговор от тях.

Автор: Дженифър Холайс

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 23 гласа.

Свързани новини