Отидете към основна версия

4 007 16

Безскрупулни наркобанди превземат вече и Германия?

  • наркотици-
  • германия-
  • дрога-
  • полиция-
  • кокаин-
  • бремен-
  • хамбург-
  • наркобанди

В Бремен и Хамбург конфискуват все повече кокаин

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Мафията се е установила трайно в Бремерхафен, става ясно от думите на Клаудия Шилинг, началничка на пристанищата във федерална провинция Бремен. Пред германската обществено-правна медия АРД тя разказва, че съмнителни лица редовно карат работниците на второто по големина морско пристанище в Германия да прикриват товари с наркотици. Има информации и за случаи, в които работниците са били заплашвани и изнудвани, обяснява АРД.

Изместване на наркотрафика от Белгия към Германия?

Служителите на митницата в Хамбург съобщават, че само през 2021 година са конфискували 19 тона кокаин. В сравнение със 110-те тона кокаин, конфискувани от белгийските власти в Антверпен през миналата година, това не звучи впечатляващо. Факт е обаче, че наркомафията вече се насочва и към германските пристанища.

Примерът с най-голямото белгийско пристанище напомня и за цената, която общността се наложи да плати, след като градът се превърна в гореща точка за организираната престъпност. Белгийският министър на правосъдието Венсан ван Кикенборн разказва, че престъпниците вече заплашват съдии, прокурори и собственици на спедиторски компании. Самият той живее с постоянна полицейска охрана след провален опит да бъде отвлечен, пише АРД. Дали нещо подобно очаква и Германия?

Венсан ван Кикенборн предполага, че трафикът на кокаин скоро ще се насочи по-засилено към Германия. Една от причините за това: властите в Белгия и Нидерландия вече използват нови технологии и обучават персонала си как най-ефективно да се противопоставят на действията на картелите. "Подобно на водата, кокаинът си проправя път там, където има най-малко съпротивление. Ние вече работим за подобряване на сигурността на пристанището в Антверпен и е възможно основните линии на доставките да се изместят към Хамбург или Бремерхафен", казва министърът пред АРД.

Местните власти са разтревожени

Икономическите власти в Хамбург не изключват разрастване на престъпните дейности, а властите в Бремен са направо разтревожени. В обща позиция до федералното министерство на финансите те се обръщат с молба за допълнителна подкрепа за митниците в Бремерхафен. "Трябва да положим повече усилия за засилване на сигурността - и то още сега, преди да се стигне до смъртни случаи", пише в писмото. В отговор министерството уточнява, че с митниците всичко е наред и не дава обещания за допълнителна подкрепа, посочва АРД.

Франк Букенхофер от полицейския синдикат не разбира реакцията на финансовото министерство. По думите му в Германия митниците трябва да се грижат за превенцията на трафика на наркотици, а те изобщо нямат капацитета да се справят с тази задача, обяснява германската обществено-правна медия.

С оглед на предизвикателствата, пред които са изправени германските пристанища с трафика на кокаин, митниците нямат нито достатъчно служители, нито нужното техническо оборудване. "Митниците трябва спешно да станат по-ефективни, ако искаме да успеем да се противопоставим на работата на картелите", казва Букенхофер пред АРД.

"Европа е все по-желан пазар за кокаин"

Според последния доклад на Службата по наркотиците и престъпността към ООН, пристанищата по Северно море вече са най-важните хъбове за внос на кокаин към Западна Европа. Социоложката Зора Хаузер коментира пред АРД, че Европа се превръща във все по-желан пазар за наркотрафикантите от Латинска Америка. Една от причините за това е, че в Европа се консумира повече кокаин от преди.

Освен това обаче много от трафикантите смятат, че рисковете при прекарване на наркотици към Европа са по-малко, отколкото в САЩ. Много често дори не им се налага да напускат своята страна, пише АРД. Достатъчно е просто да имат надеждни европейски партньори, а те не са малко. "Често става дума за местни престъпни групи, които разполагат с нужните връзки и методи да привличат работниците на пристанищата на своя страна", обяснява Хаузер пред германската медия.

Автор: Себастиан Манц

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 15 гласа.

Свързани новини