От днес сухопътната граница на НАТО с Русия се удвои до 2600 километра - след като Финландия стана 31-вият член на Алианса. Какво ще промени това на север? И кога ще дойде редът на Швеция?
От днес сухопътната граница на НАТО с Русия се удвои до 2600 километра. Финландия, която е 31-вият член на Алианса, има 1300-километрова граница с Русия в Далечния север. От Баренцово море до Финландския залив тя преминава най-вече през гори, големи селища почти липсват. Границата е до голяма степен неукрепена.
Военните в главната квартира на НАТО са на мнението, че финландската армия в момента може сама да се справи с охраната ѝ. За въоръжените сили на най-новия северен фланг се смята, че са добре образовани, обучени и мотивирани. Финландия никога не е отменяла задължителната военна служба за мъжете. Тя разполага с 24 000 активни войници от общо 900 000 обучени резервисти. При нужда за отбрана армията, флотът и военновъздушните сили биха могли да нараснат до 280 000 души - мъже и жени.
При население от 5,5 милиона това е сравнително голяма армия, казва Якоб Вестберг, професор в Шведския университет по отбрана в Стокхолм. Само за сравнение - германският Бундесвер има само 183 000 личен състав и 30 000 резервисти, и то при население от над 82 милиона души.
Принос към сигурността на НАТО
"За разлика от други държави Финландия не намали инвестициите си във въоръжените сили след Студената война", похвали най-новата страна членка генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Сега Финландия естествено получава гаранции за колективна защита от всички партньори в НАТО, но на свой ред "прави Алианса по-силен", подчерта Столтенберг. Така например военновъздушните ѝ сили могат да участват с 60 модерни изтребители в защитата на територията на НАТО.
Дори като "неутрална" страна в продължение на десетилетия Финландия е поддържала големите си въоръжени сили. Това е следствие от историческия ѝ опит от Зимната война от 1939-1940-а година, обяснява експертът по отбраната Якоб Вестберг. Тогава съветските агресори заграбват 10 процента от територията на страната.
Контрамерки от Москва?
Финландските въоръжени сили са изцяло на натовско ниво и могат тутакси да се интегрират в дейностите на Алианса, казват в главната квартира на НАТО. Генералният секретар Столтенберг обаче не даде отговор на въпроса в кои бойни групи на НАТО на източния фланг би желала да участва Финландия и какъв капацитет и ресурс на Алианса би могъл да бъде предислоциран на територията на новата членка.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко обяви в Москва, че в отговор на натовското членство на Финландия страната му ще засили военното си присъствие на северозапад. Хелзинки обяви, че ще достави модерни танкове на Украйна, която е във война с Русия от повече от година.
Предстоящата смяна на правителството след парламентарните избори от неделя не променя нищо в курса на Финландия към НАТО, заяви пред RND експертът по сигурността Мина Аландер от Финландския институт за международни отношения. Тя подчерта, че по въпроса съществува надпартиен политически консенсус.
Кога ще дойде редът на Швеция?
Присъединяването на Финландия към НАТО беше най-бързото в 74-годишната история на Алианса. И Финландия, и Швеция подадоха молба за членство през май 2022-а година.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се надява, че западната съседка на Финландия също ще може скоро да се присъедини. Той за пореден път призова турския президент Реджеп Тайип Ердоган да се откаже от своето вето. Швеция е спазила всички свои обещания към Турция, заяви още Столтенберг. Анкара настоява за екстрадицията на кюрдски дисиденти, които смята за "терористи".
Присъединяването на Швеция към Алианса би представлявало победа не само от гледна точка на политиката за сигурност, но и във военно отношение, коментира експертът Якоб Вестберг. "На Русия ще ѝ стане по-трудно да оперира в Балтийско море, тъй като Швеция разполага с пет много модерни подводници, които биха допълнили флотите на Полша и Германия".
Американският президент Джо Байдън, който представлява най-важната страна в НАТО, продължава да твърди, че руският агресор и предполагаем военнопрестъпник Владимир Путин е направил сериозна грешка в изчисленията и анализите си. "Той искаше финландизация на НАТО, а вместо това получи присъединяване на Финландия към Алианса", заяви Байдън по време на посещение във Варшава през февруари. По думите му Алиансът се разраства, вместо да става по-неутрален, каквато е била Финландия в продължение на десетилетия.
Поглед към световната карта показва, че с Финландия трансатлантическият отбранителен съюз се приближава много повече до втория по големина град в Русия - Санкт Петербург. Досега Естония, разположена на югозапад от Санкт Петербург, бе единственият член на НАТО, който бе в близост до руския мегаполис.