И Путин, и Лавров ще застанат пред съда в Хага – убеден е бивш юрист от Международния наказателен съд. Правните основи за съдене на държавни лидери бяха създадени преди 30 години - с трибунала за бивша Югославия.
Повече от десетилетие Ратко Младич успяваше да се укрива от правосъдието. До лятото на 2011 година, когато бившият генерал на босненските сърби най-после бе изправен пред съда в Хага. Младич бе признат за виновен за обсадата на Сараево и клането в Сребреница, в което бяха зверски убити над 8000 босненски мюсюлмани през юли 1995 година.
84 души са осъдени за престъпления в бивша Югославия
Международният наказателен трибунал за бивша Югославия е създаден на 25 май 1993 година с резолюция на ООН. Трибуналът бе закрит през 2017 година. Дотогава в него бяха осъдени 84 от общо 161 обвиняеми, сред тях и Младич. През бронирано стъкло в съдебната зала основателките на Сдружението “Майките от Сребреница” наблюдаваха делото срещу мъжа, чиито войници са избивали синовете и съпрузите им.
Близки на жертвите често присъстваха в залата в Хага - по време на процесите срещу Младич, срещу бившия президент на босненската Република Сръбска Радован Караджич и срещу бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич.
Възможността жертвите да срещнат очи в очи предполагаемите извършители на престъпления е ключова за съдебните процеси. “Беше положителна изненада колко много хора - както мъже, така и жени - бяха готови да дадат показания чак в Хага, включително и при случаите на сексуални престъпления”, казва германският юрист Волфганг Шомбург.
“Възможно е да се търси отговорност дори от най-високопоставените”
Шомбург е първият германски съдия в Трибунала за бивша Югославия, както и един от съдиите в Международния съд за Руанда, който осъди 62 души за геноцида, отнел живота на до 1 милион души от племето тутси през 1994 година.
Пред ДВ Шомбург изтъква значението на тези два трибунала за създадения по-късно (2002 година) Международeн наказателен съд (МНС), който също се намира в Хага. МНС последно издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин по обвинения в незаконно депортиране на деца от Украйна. „Двата специални трибунала показаха, че ако има политическа воля, е възможно да се търси отговорност дори от най-високопоставените лица, включително президентите и лидерите на дадена държава или регион”, обяснява Шомбург.
Заповедта за арест на Путин вече има ефект
Юристът казва, че доказателствата за депортирането на деца са солидни. И не само те. Според него има силни аргументи, доказващи това, че отговорните лица в Русия могат да бъдат подведени под обвинение за престъпления срещу човечеството – дори само въз основа на публичните им изявления. Руската война срещу Украйна се води за “изтребването на една политическа или етническа група и унищожаване на цял народ или нация”, казва още Шомбург.
Германският съдия смята, че заповедта за арест на Путин показва ефект - той вече почти не напуска страната и се изявява само виртуално. “Въз основа на заповедта за арест, издадена от независими съдии на международната общност, всеки има право да каже, че господин Путин е международно издирван военнопрестъпник.”
Ще бъдат ли изправени Путин и Лавров пред съда?
Съществуват обаче и политически спорове дали МНС трябва да разследва престъпленията в Украйна. Не само Русия, но и САЩ отказват да признаят неговата юрисдикция. МНС има слаба международна подкрепа. “От 130 държави членки на МНС само около 45 са ратифицирали разширяването на престъпния състав, свързан с военна агресия”, обяснява германският депутат Борис Миятович.
Според Волфганг Шомбург дискусиите за създаването на специален украински трибунал имат за цел да “поставят пречки пред МНС”. "И Владимир Путин, и Сергей Лавров ще застанат пред съда в Хага някой ден. Това ще се случи, както се случи и с други държавни лидери, които подведохме под отговорност в трибуналите за бивша Югославия и Руанда”, уверен е Шомбург. “Те ще бъдат съдени."