Сблъсъците между Израел и Хамас, обявена за терористична организация от САЩ и ЕС, ескалират. Ракетен удар срещу болница в Газа отне живота на най-малко 200 души, предизвика остри международни реакции и мащабни протести в няколко мюсюлмански държави.
В иранската столица Техеран стотици демонстриращи се събраха пред британското и френското посолство там и издигнаха лозунги “смърт на Англия и Франция”, предаде кореспондент на Агенция Франс Прес (АФП). Иранският президент Ебрахим Раиси обяви ден на траур и заяви, че “ционистите ще изгорят в пламъците на американско-израелските бомби, хвърлени върху ранените палестинци в болницата в Газа”.
Израел твърди, че отговорна за нападението е терористичната организация "Палестински ислямски джихад", а Хамас обвинява Израел.
Много иранци осъждат подкрепата за Хамас и Хизбула
Много иранци са разтревожени от събитията. “За по-голямата част от населението палестинците и Хамас не са едно и също”, казва Али Афшари, който живее в изгнание в САЩ. През 1990-те години Ашфари е студентски лидер, който се бори за реформи в страната. Според него въпреки солидарността с цивилното население в Газа, много иранци няма да се включат в протестите в подкрепа на палестинците, защото знаят, че подобни събития се инструментализират за политически цели.
В интернет потребители от Иран сравняват обстрела на болницата в Газа със свалянето на украински пътнически самолет от иранската противовъздушна отбрана на 8 януари 2020 година, когато загинаха много ирански граждани. Иранските военни първоначално отричаха, но впоследствие признаха, че самолетът е свален погрешка.
“По-голямата част от иранското население отхвърля както шиитските, така и сунитските фундаменталисти като Хамас или Хизбула", уверява Афшари и допълва: “Тези групировки водят същата политика и използват същата реторика като Ислямска република Иран. Иранският народ страда от последиците на тези политики повече от 40 години. Те са потискани в името на религията. Разбираемо е, че иранският народ е критичен спрямо Хамас, който не само системно убива израелски цивилни граждани, но и потиска палестинците в Газа и заглушава критиците си чрез затвор, мъчения и екзекуции.”
“Не искаме война, нито убийството на невинни цивилни”
Правителството в Техеран обаче подкрепя както Хамас в Газа, така и групировката Хизбула в Ливан. От основаването на Ислямската република след революцията през 1979 година режимът в Иран се представя за защитник на потиснатите мюсюлмани. Но въпреки 44-годишната интензивна пропаганда в медиите и в цялата образователна система - от детски градини, през училища, до университети - тази идеология не среща широка подкрепа сред обществото.
“Иранският народ застава на страната на израелското население”, заяви в наскоро публикувано видео Фатемех Сепехри. 58-годишната активистка, която в момента е в болница, е сред най-известните политически затворници в страната. “Осъждам атаката на Хамас и финансовата подкрепа на терористични групи с пари, които принадлежат на населението на Иран. Ние, иранците, не искаме нито война, нито убийството на невинни цивилни.” Сепехри, която излежава 18-годишна присъда, казва това, което много иранци изразяват само зад затворени врати - че не подкрепят кървавите атаки на Хамас.
Наративът на Ислямската република как Хамас водел битка за свобода трудно пробива в общество, където много хора получават информацията си от интернет и социалните мрежи, над които държавните власти трудно могат да поддържат контрола.
Критики и подигравки към правителството в социалните мрежи
Веднага след терористичното нападение на Хамас срещу Израел иранската държавна телевизия обяви всенародни тържества за победата в столицата Техеран и в цялата страна. Малко след това няколкостотин души, предимно мъже, се събраха да наблюдават фойерверките на площад “Палестина” в Техеран. Но в интернет се разпространяваха подобни коментари: “Милицията “Басидж”, която съвсем доскоро убиваше нашите деца по улиците, сега се радва на убийството на израелски деца.”
По време на демонстрацията на площад “Палестина” иранската телевизия показа кадри на жена без забрадка, която държи снимка на Касем Солеймани - генерала от Революционната гвардия, който беше убит в Ирак при американска операция през 2020 година. Кадрите очевидно е трябвало да демонстрират, че в тържествата са участвали различни социални групи. Но журналисти разкриха, че това е актрисата Азаде Самади, която през пролетта бе осъдена за нарушаване на правилата за носене на хиджаб. Мнозина се съмняват доколко тя е участвала в събирането на площад “Палестина” по собствено желание.
На 16 октомври членове на “Басидж” се събраха на летището Мехрабад в Техеран, за да покажат, че искат доброволно да заминат за Газа, за да се бият срещу Израел. Но и това предизвика подигравки в интернет. “От това летище няма международни полети”, коментираха те. Друг коментар гласи: “Вземете всички, които искат да станат мъченици като вас, и ни отървете от тези идиоти”.
Автор: Шабнам фон Хайн