Отидете към основна версия

2 941 51

Луда надпревара: кой пръв отново ще изпрати човек на Луната

  • луна-
  • земя-
  • луната-
  • космос-
  • наса-
  • сащ-
  • луна-25-
  • русия-
  • индия

Луната отново е в полезрението на човека

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Това е едно от онези дразнещи клишета, които обаче съдържат и частица истина. Въпросът заслужава отговор, тъй като Русия, Индия, САЩ, Китай, Япония и Израел се надпреварват кой пръв ще изпрати пак човек на Луната.

Оспорвано състезание

Мисиите до Луната имат различни цели. Основната е да се изпратят хора на повърхността ѝ. Днес това е точно толкова трудно, колкото е било и между 1969 и 1972 г., когато НАСА го е правила шест пъти. Тогава една от американските мисии - Аполо 13 - не успя да кацне. Тъкмо от нея идва и известният израз: "Хюстън, имаме проблем."

В началото на януари 2024 г. НАСА и търговският ѝ партньор Астроботик направиха първата стъпка към връщането на американски роботизирани инструменти на Луната, но така и не успяха. Малко след като космическият апарат „Перегрин 1" се отдели от ракетата носител, задвижващата система отказа, което доведе до външни повреди и до критична загуба на гориво.

„Перегрин 1" бе част от програмата на НАСА „Артемида" и важна стъпка преди мисията с екипаж до Луната през 2025 година. От НАСА заявиха, че тези планове сега ще бъдат отложени с поне една година. Тъй като това се случва след неуспешно тестово изстрелване на ракетата на SpaceX „Старшип", възможно е да последват и още забавяния. Натискът да пристигнеш първи на Луната обаче няма как да намалее. Китай иска да кацне с екипаж там през 2030 година.

Трудната задача: кацането на Южния полюс

Други нации тренират с опити за тестови кацания на трудни места, като на Южния полюс, например. Повечето от американските и руски кацания от епохата на Студената война са се случвали около "по-лесния" централен пояс на Луната. Предвидено бе „Перегрин 1" също да кацне в този район.

През август 2023 г., когато „Чандраян-3" стигна до Южния полюс на Луната, Индия се превърна в една от едва четирите държави, успешно кацали на Луната. Никоя друга страна досега не е стигала до лунния Южен полюс. Смята се, че регионът съдържа ледена вода и други ценни ресурси. Индийският успех се случи само дни, след като руският апарат „Луна-25" се разби в Луната, отново при опит да достигне до Южния полюс.

Смята се, че на Южния полюс има залежи от ледена вода и евентуално други ресурси, необходими на хората да живеят и работят на Луната и да се връщат на Земята. Изследванията на региона си струват средствата, които се влагат в тях.

През 2014 г. изследователи проведоха проучване на безопасността на местата за кацане в кратера "Богуславски", където руската сонда "Луна-25" трябваше да кацне. Там те открили склонове с наклон от по 5-10 градуса и други, по-опасни, с наклон от около 45 градуса, както и "над 16 000 камъка с размери от половин до 13 метра", разположени на площ от 4 квадратни километра. При кацането на "Луна-25" руската космическа агенция Роскосмос заяви, че космическият ѝ кораб "е престанал да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луната".

Луната отново е в полезрението на човека

След повече от 50 години привидно бездействие, днес отново сме свидетели на поредица от нови лунни мисии. Както и на поредица от провали, свързани с тях. През 2019 г. Израел се опита да осъществи първото си кацане на Луната - "Берешит" - и се провали.

През същата година индийският апарат "Чандраян-2" се опита да стигне до Луната и да приземи сонда, носеща името Викрам, на Южния полюс, но също не успя. През месец април 2023 г. японският лунен апарат "Хакуто-Р" също не можа да кацне заради недостиг на гориво.

Автор: Зулфикар Абани

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 13 гласа.

Свързани новини