Отидете към основна версия

2 622 49

Владимир Путин започна специална операция - "Украйна е виновна"

  • русия-
  • украйна-
  • кремъл-
  • владимир путин-
  • москва-
  • ислямска държава

Кремъл без съмнение ще използва атаката на Москва като претекст за допълнително затягане на вътрешните гайки

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Владимир Путин е човек, който обича победите - за предпочитане режисирани. Фиксирана изборна победа, последвана от вълнуващ концерт. Вълнуваща реч за Деня на победата. Осем гола в мач на хокей на лед, пише The Economist.

Диктаторът се справя по-зле с непланирани неуспехи, предпочитайки да изчезне от сцената. През 2000 г. той не успя да отговори на трагедията с подводницата Курск. Той отсъства повече от ден след неуспешния щурм на училището в Беслан през 2004 г., при който бяха убити 186 деца заложници. Миналата година, когато Евгений Пригожин и групата му наемници си проправиха път към Москва, Путин първоначално не се виждаше никъде. Така че, ако му отне цели 19 часа, за да създаде кратко телевизионно представление, за да говори за мащабния провал на разузнаването в "Крокус Сити Хол" в Москва, той попада в познат модел.

Самият адрес издаваше малко. Путин твърдеше, абсурдно, че Украйна е отворила граничен "прозорец" за терористите, докато те се опитваха да избягат от Русия с бялото си "Рено". (Единадесет души, които руските власти обвиняват за атаката, бяха арестувани.) Но Путин не приписа пряко отговорност на Украйна за атаката - и не каза нищо за групировката "Ислямска държава", която сама каза, че я е извършила.

Част от нежеланието на Путин да обвини Украйна може да отразява притеснение, че американското правителство се опира на разузнавателни данни, които биха могли да подкопаят подобно твърдение. Част от това може да е смущение от неспособността на неговите агенции за сигурност да реагират на американските предупреждения на 7 март за предстояща атака. Наистина, само три дни преди нападението Путин отхвърли това разузнаване като "изнудване". Подобна надменна грешка би имала последствия в страна, в която властта може да бъде подведена под отговорност. Русия не е такава държава.

Атаката обаче представлява удар по репутацията на Путин и службите за сигурност, от които той зависи. Начинът на нападението, при което над 100 души загубиха живота си, няма да бъде забравен скоро. Някои жертви бяха убити за минути, когато въоръжените мъже откриха огън с автоматични оръжия. Но повечето загинаха от огън и вдишване на дим, след като нападателите подпалиха сградата. Повече от 200 души може да са били в залата, когато част от покрива се срути. Когато аварийните служители стигнаха до тлеещата пепел, те откриха 28 тела в една тоалетна. Цели семейства са се укривали заедно, като според сведенията майките са защитавали децата си.

Има много въпроси относно некадърната охрана в лъскавото заведение, което се намира в увеселителен парк в северозападните покрайнини на Москва. Не е ясно защо местната полиция не е успяла да реагира бързо. Продуцент на шоу, проведено в "Крокус Сити Хол" десет дни преди атаката, отбеляза, че тази нощ са присъствали 200 охранители. Някои очевидно необичайни аспекти на атаката - (за джихадисти, убийците изглеждаха силно държащи да останат живи) - провокираха теории на конспирацията, че части от руския истаблишмънт може да са били замесени в акта.

По-убедителното обяснение е, че ислямистка терористична група се е възползвала от разсейването на Русия по време на войната, етническото напрежение и икономическите трудности. Русия предлага очевидни възможности за вербуване на джихадисти сред бедни мигранти от предимно мюсюлмански бивши съветски републики в Централна Азия. По неофициални данни Русия има до 8 милиона мигранти само от Таджикистан.

Тези мигранти представляват важно зъбно колело във военновременната икономика, заемайки нископлатени работни места, които руснаците не желаят, като почистване на пътища и строителство с минимални заплати. Но етническото напрежение нараства. Путин им говори индиректно в речта си за състоянието на нацията на 29 февруари, намалявайки предишната си националистическа реторика и подчертавайки "мултиетничността" на Русия.

Групировката, която пое отговорност за атаката, е филиал на "Ислямска държава", която нарича себе си "Ислямска държава - провинция Хорасан". Базирана главно в Афганистан, но с последователи в Централна Азия, тя извърши двойни бомбени атентати в Иран през януари, при които загинаха над 100 души. Един от източниците на недоволството срещу Русия е участието на страната във войната в Сирия, където Кремъл (заедно с Иран) подкрепи режима на Асад срещу Ислямска държава и други бунтовници. Ислямска държава също е заподозряна в извършването на нападение в метрото в Санкт Петербург през 2017 г., при което загинаха 15 души.

След предишни кризи Путин отговори на всяко съмнение за властта му, като я стисна по-здраво. Когато най-накрая се появи отново след клането в Беслан, той обяви, че "слабите биват бити" и отмени преките местни избори. Репресиите срещу несъгласието и свободата на печата, които последваха, бяха предвестник на по-лошо. Съвсем наскоро след бунтът на Пригожин, самолетът му се взриви в небето, след като се предполагаше, че е постигнал сделка с шефа си.

Кремъл без съмнение ще използва атаката на Москва като претекст за допълнително затягане на вътрешните гайки. Някои от най-лоялни "лейтенанти" призоваха за отмяна на руския мораториум върху смъртното наказание за тероризъм. Тази заплаха придобива допълнително значение в светлината на неотдавнашния навик на Кремъл да слага този етикет на опонентите на режима, включително възрастен писател на криминална литература. Мигрантските общности вече изпитват затруднения, като се съобщава за нападения на джамии и общежития в големите градове в Русия. Но има пропагандна стойност в обвиняването към Украйна и има икономически рискове, свързани със заплашването на работници мигранти. Така че е малко вероятно Кремъл да се справя систематично със своите уязвимости в сигурността.

Всъщност Путин намекна, че основните последици от терористичната атака ще бъдат усетени в Украйна. Той може да го използва, за да оправдае опитите да мобилизира повече войски за войната си там. Свързаните с Кремъл медии помагат за оформянето на разказа. Една от тях публикува "разследване", според което терористите са вербувани от украинското посолство в Таджикистан. Активисти от antibot4navalny, група за кибермониторинг, регистрираха забележителен прилив в активността на ботове в социалните медии, контролирани от ФСБ, руската агенция за сигурност. Повечето от фалшивите новини обвиняват Украйна, както и Америка и Великобритания, за атаката в Москва.

Източник от разузнаването в Украйна казва, че очаква подобни усилия да бъдат засилени, като се използват крехки аргументи, за да се пренасочи вината. "Може би ще започнат да обвиняват и Франция", иронизира той. "В края на краищата мъжете избягаха с рено."

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 25 гласа.

Свързани новини