Отидете към основна версия

2 900 72

Украйна трябва да спечели или рискуваме по-големи проблеми

  • украйна-
  • русия-
  • владимир путин-
  • нато-
  • война-
  • сащ

Подкрепата на Киев не е благотворителност, това е начин Съединените щати да се утвърдят отново в момент, когато влиянието им в света е колебливо

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Повече от две години след започването на войната на Русия в Украйна, някогашната здрава стена от обществена подкрепа на САЩ за помощта за Украйна стана по-малко шумна. Поради този спад в дискурса в подкрепа на Украйна, малък брой шумни критики се опитват да повлияят на общественото мнение, като твърдят, че подкрепата на Украйна не е в интерес на Съединените щати, пишат за Atlantic Council генерал Тод Уолтърс, който през 2022 г. приключи своята изключителна четиридесетгодишна активна кариера във военновъздушните сили на САЩ като върховен съюзнически главнокомандващ в Европа (SACEUR) и командващ европейското командване на САЩ (EUCOM) и Ан Мари Дейли, чуждестранен старши сътрудник в Инициативата за трансатлантическа сигурност на Центъра за стратегия и сигурност Скоукрофт към Атлантическия съвет и в момента работи като политически изследовател в RAND Corporation.

Тези гласове посочват двайсетте години война в Ирак и Афганистан и трагичните последици от изтеглянето на САЩ и НАТО от Афганистан, за да твърдят, че Съединените щати не трябва да се заплитат в друга "вечна война" и че вместо това трябва да се съсредоточат върху своите южна граница. Тези аргументи са изградени върху погрешното усещане, че влиянието на САЩ в чужбина, независимо дали започва или спира, е отделено от всякакви забележими последици за повечето американци. Продължаването на помощта за Украйна обаче е от решаващо значение, ако Съединените щати искат да запазят позицията си на незаменима нация в света и многобройните предимства, които американците ползват в резултат на това. Неуспехът да подкрепи Украйна сега може да даде началото на американска серия от загуби, която може да отнеме десетилетия, за да се преодолее.

Първо, Украйна не е Афганистан. Никакви американски войници не се бият в Украйна, докато десетки хиляди американски войници нахлуха в Афганистан, за да се борят с бунтовници в планинска, без излаз на море и бедна страна. За разлика от това Украйна граничи и се стреми да се присъедини към НАТО и Европейския съюз. Има образовано население (с почти 100 процента грамотност сред възрастните) и е свързана с глобалната икономика като един от най-големите износители на селскостопански продукти в света. Въпреки че много афганистанци в крайна сметка подкрепиха Съединените щати, тази подкрепа никога не се материализира в националната и политическа съгласуваност, която вече се наблюдава сред украинците, борещи се за правото си да съществуват като демократична нация. Украйна защитава територията си от враждебна инвазия от страна на Русия - автократична нация, която подкрепя и е подкрепяна от диктатори в Сирия, Иран и Северна Корея.

Второ, въпреки че войната е в очевидна безизходица през последните месеци, всички войни, освен най-кратките, се разиграват на фази. Често една от причините за безизходица е, че и двете страни са изчерпали достатъчно свежи войски и оборудване, като трябва да превъоръжат и обучат персонал, преди да са способни за по-нататъшни широкомащабни операции. В този смисъл настоящият период на "застой" в Украйна трябва да се разглежда не като крайно състояние, а като краен период за съсредоточаване върху превъоръжаване и - което е важно - преоценка на теорията за победата. В този смисъл смяната на украинския президент Володимир Зеленски по-рано тази година на Валери Залужни с Александър Сирски като ръководител на въоръжените сили на Украйна изглежда по-малко като индикация, че Украйна се разклаща, а по-скоро като разумен ход за поставяне на основата за нов подход към победа.

Последствията от тази война ще отекнат далеч отвъд Европа. Подкрепата за украинска победа би потвърдила глобалното превъзходство на САЩ за около 5 процента от годишния бюджет за отбрана на САЩ и без цената на американските животи. Продължаването на глобалното лидерство на САЩ би помогнало за оформянето на международни въпроси като управлението на космоса, изкуствения интелект, тероризма и глобалните миграционни модели в полза на Съединените щати. Русия ще бъде победена във военно отношение от възобновена американска отбранителна индустриална база и Китай вероятно ще преразгледа способността и желанието на Съединените щати да упражняват волята си по целия свят, включително в защита на Тайван.

Ако обаче САЩ не успеят да подкрепят Украйна, очаквайте обратното. Една осмеляваща се Русия ще разшири сегашната си политика на сеене на глобален раздор. Тя вече се насочи към страни в Африка с надеждата да завладее суровини, подкрепи подкрепяните от Иран терористи в Близкия изток, които заплашват глобалното корабоплаване и проведе антиамерикански информационни и тайни операции в Централна и Южна Америка. Европа ще начертае по-независима външна политика и ще се стреми да намали зависимостта си от отбранителната индустрия на САЩ и военното сътрудничество. Някои може да смятат, че това е положително, но отбранителната промишлена база на САЩ разчита както на американски военни продажби, така и на продажби на съюзници в НАТО и другаде. Освен това способността на Съединените щати да защитават глобалните си интереси - същите интереси, които дават на американците изключителния стандарт на живот - ще бъде намалена от нации, които не желаят да си сътрудничат с ненадежден партньор.

Което ни връща към Украйна. Някои твърдят, че Съединените щати първо трябва да осигурят собствените си граници, преди да подкрепят Украйна, но това погрешно предполага, че двата проблема са взаимно изключващи се или свързани. Възможно е както да се подкрепи Украйна, така и да се осигурят границите на САЩ; едното не изключва другото. Други казват, че Европа трябва да плаща, за да подкрепя Украйна, което всъшност вече е факт. Повече от дузина европейски нации харчат повече от Съединените щати като дял от техния брутен вътрешен продукт, а Европейският съюз като институция изпреварва Съединените щати по отношение на общите ангажименти.

И накрая, някои твърдят, че финансирането на Украйна отклонява средства за американските способности в Индо-Тихия океан. Това пренебрегва два критични факта: Първо, по-голямата част от финансирането "за Украйна" всъщност отива за подкрепа на отбранителната индустриална база на САЩ. Второ, всички планове на Съединените щати за Индо-тихоокеанското командване на Съединените щати включват предположение за известна подкрепа от европейските съюзници. Лидерите и политиците на САЩ трябва да се запитат колко реалистично е това предположение, ако те не подкрепят тези съюзници днес.

Подкрепата на Украйна не е благотворителност. Това е начин Съединените щати да се утвърдят отново в момент, когато влиянието им е колебливо. Това е златна възможност за укрепване на подкрепата на съюзниците и партньорите на САЩ - най-голямото им предимство пред Русия и Китай. Подкрепата за Украйна е не само добро дело, но и добра сделка. От януари 2022 г. до януари 2024 г. Съединените щати са предоставили около 46 милиарда долара военна помощ на Украйна, според Института за световна икономика в Кил. От 1941 до 1945 г. Съединените щати изпратиха текущия еквивалент на 831 милиарда долара на съюзници, борещи се с фашистките режими в Атлантическия и Тихия океан и в крайна сметка трябваше да пожертват 416 000 американски мъже и жени за каузата на свободата. Украйна все още може да спечели без американски войски.

За седемдесет и пет години единственият път, когато НАТО се е позовал на своя протокол за колективна отбрана, е бил да защити Съединените щати след 11 септември. А съюзниците от НАТО изпратиха войските си на хиляди километри, за да се борят с бунтовници със Съединените щати. Сега Европа е тази, която се нуждае от помощ от Съединените щати. Русия нахлу в европейска държава в това, което съюзниците от НАТО смятат за най-голямата заплаха за сигурността на Европа след нацистите. Ако Съединените щати обърнат гръб на Украйна сега, те биха изоставили своите съюзници в момент на нужда. Това би било началото на американска серия от загуби, която може да продължи десетилетия - ако не и повече.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 78 гласа.

Свързани новини