Отидете към основна версия

1 113 2

Избори „две в едно“ в Румъния или когато 1+1 не прави точно 2

  • румъния-
  • клаус йоханис-
  • нато-
  • марчел чолаку

Очевидно сметките на управляващите за изборите за кмет на Букурещ към момента не излизат, предстои да видим как ще се развият другите политически изчисления на социалдемократите и либералите

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Двете партии в управляващата коалиция в Румъния взеха решение да обединят местните избори с изборите за Европейски парламент, изтъквайки като причина нуждата от стабилност и съгласуваност в борбата с възхода на националистически и екстремистки партии. Освен това Социалдемократическата и Национално-либералната партия решиха да се явят с обща листа на изборите за Европейски парламент на 9 юни.

"Очевидно е, че само двете големи партии могат да се обединят и да се изправят срещу екстремистката вълна. Става въпрос за стабилността на Румъния, за съгласуваността, за поемане на отговорност и не на последно място - за пътя на Румъния", заяви премиерът Марчел Чолаку при обявяването на решението.

Социалдемократическата и Национално-либералната партия решиха също да издигнат общ кандидат за кмет в Букурещ и в някои други градове.

Проучване на общественото мнение, осъществено от компанията АтласИнтел, която румънските медии определиха като „най-прецизната", изправи на нокти управляващите, информират румънските медии.

АтласИнтел е единствената компания за проучване на общественото мнение по дигитален път с оценка „А“ в класацията FiveThirtyEight. На президентските избори в САЩ през 2020 г. АтласИнтел бе най-прецизната социологическа компания на федерално равнище и във всеки от ключовите щати, които определиха броя на електорите в Избирателната колегия на САЩ, отбелязват румънските медии, публикувайки данните от проучването на АтласИнтел за електоралните нагласи в Румъния преди изборите тази година.

Анкетата, осъществена по поръчка на новинарската телевизия Диджи 24, показа грешка в сметките на управляващата коалиция. На първо място резултатите показаха много по-ниска подкрепа за социалдемократите и либералите в сравнение с проучванията на местни социологически анкети. На второ място резултатите от анкетата на АтласИнтел показаха допълнително нарастване на подкрепата за двете националистически партии в Румъния и на трето – общият кандидат за кмет на румънската столица затвърди слабото си представяне в очите на електората. Наред с това румънските медии публикуваха през последните дни поредица разкрития за кандидат-кмета д-р Каталин Кърстою, които хвърлиха сянка на съмнение върху личността му и обвинения в конфликт на интереси и укриване на данъци.

Според анкетата на АтласИнтел предизборният съюз между социалдемократите и либералите би получил на изборите за Европейски парламент 31,6 процента от гласовете, а опозиционният Алианс на обединената десница би спечелил 24,6 процента. Националистическите партии – Алианс за единство на румънците и „SOS Румъния“ на противоречивата сенаторка Диана Шошоака не само, че не губят подкрепа, а точно обратното - заедно събират 28 процента от електоралните нагласи, което би ги превърнало във втория по сила политически блок в страната. Алианс за единство на румънците би получил 19,9 процента, а новосформираната партия „SOS Румъния“ на Шошоака – 8 на сто, показаха резултатите.

В проучване на института КУРС, проведено през март и публикувано на 1 април, предизборният съюз на либералите и демократите събираше 53 процента от потенциалните гласове, което го поставяше далеч пред всички останали. Опозиционният Алианс на обединената десница събираше 14 процента от потенциалните гласове, колкото и националистическият Алианс за единство на румънците. Партията на Шошоака - „SOS Румъния“, събираше пет процента в електоралните нагласи.

По-рано анкети на агенциите ИНСКОП и ИПСОС, публикувани през март, показваха съответно 43,7 процента и 42,2 на сто от потенциалните гласове за предизборния съюз на двете партии в управляващата коалиция.

Другата неприятна новина за тях от проучването на АтласИнтел дойде по отношение на местните избори. Общият кандидат за кмет на Букурещ Каталин Кърстою би получил 17,4 процента от гласовете и би се наредил едва на трето място след настоящия кмет Никушор Дан, който се кандидатира за нов мандат, и Кристиан Попеску Пиедоне, който бе издигнат от малката Хуманистична социално-либерална партия, показа проучването.

В началото на седмицата управляващата коалиция заседава над четири часа, обсъждайки дали да не оттегли Кърстою от надпреварата. Засега той остава кандидат, съгласно направените след заседанието изявления, но документите му още не са внесени в Централното избирателно бюро.

Петдесетгодишният лекар ортопед Каталин Кърстою е мениджър на Университетската болница за спешна помощ в Букурещ и ръководител на отделението по ортопедия и травматология. Преди да влезе в политиката като кандидат за кмет, името му не бе известно извън средите на лекари и пациенти.

Румънските медии пишат през последните дни, че д-р Кърстою е в конфликт на интереси, тъй като продължава да извършва прегледи в частната болница „Анемона Мед“, управлявана от съпругата му Моника Кърстою, както и че пациенти на държавната Университетска болница за спешна помощ са насочвани към частната „Анемона Мед“.

Неговият съперник в кметската надпревара Михай Енаке от Алианс за единство на румънците подаде сигнал срещу Кърстою в Генералната дирекция за борба със злоупотребите, обвинявайки го в укриване на данъци и конфликт на интереси. „Говорим за луксозни коли, стотици хиляди евро и имоти в курортите Мамая и Синая, както и в Букурещ, които се използват за лични цели от кандидата на Социалдемократическата и Национално-либералната партия“, заяви Михай Енаке, цитиран от Диджи 24. В сигнала Енаке посочва, че д-р Кърстою е закупил от името на частната клиника „Анемона Мед“ имоти в Букурещ, Мамая и Синая, както и луксозни автомобили, които обаче не обслужват дейността на здравното заведение. Той призова властите да разследват възможно укриване на данъци.

Лидерите на управляващата коалиция реагираха на обществените настроения и журналистическите разкрития, като обсъждаха над четири часа в понеделник възможни изходи от създалата се ситуация. Оказа се, че към момента не разполагат с други възможни кандидати, а бившият кмет на Букурещ Габриела Фиря, която активно лобираше да бъде кандидат, сега отказа, тъй като бе включена в листата на кандидати за евродепутати. Социалдемократите предложиха да бъде привлечен популярния Кристиан Попеску Пиедоне, който вече е кандидат за кмет на друга партия, но либералите не се съгласиха, разкриха пред медиите източници от управляващата коалиция.

На този фон лидерите на СДП и НЛП обявиха, че Каталин Кърстою остава техният кандидат за кмет, но че документите за кандидатурата му ще бъдат внесени в Централното избирателно бюро в понеделник. Източници от управляващата коалиция са заявили пред Диджи 24, че всъщност се надяват д-р Каталин Кърстою сам да се оттегли от надпреварата преди понеделник.

Очевидно сметките на управляващите за изборите за кмет на Букурещ към момента не излизат. Предстои да видим как ще се развият другите политически изчисления на социалдемократите и либералите.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини