Отидете към основна версия

1 257 2

Какво трябва да знаем за историческите президентски избори в Мексико, които вероятно ще бъдат спечелени от жена

  • мексико-
  • клаудия шейнбаум-
  • мануел лопес обрадор

Големият брой на постовете, за които се борят кандидатите, подхрани кръвопролития по време на кампаниите, тъй като престъпните групировки използват местните избори като възможност да упражнят властта си

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Mексиканците ще гласуват в неделя на исторически избори, на които полът, демокрацията и популизмът ще са фактори, за да се определи пътят напред на страната на вот, помрачено от насилието на картелите.

При условие че две жени водят в надпреварата според социологическите проучвания, Мексико вероятно ще избере първата си жена президент - голяма крачка в страна, отдавна белязана от "мачо" култура. Изборите ще бъдат и най-мащабните в историята на държавата. Повече от 20 000 места в Националния конгрес и органите на местната власт ще бъдат избрани, сочат данни на Националния избирателен институт.

Големият брой на постовете, за които се борят кандидатите, подхрани кръвопролития по време на кампаниите, тъй като престъпните групировки използват местните избори като възможност да упражнят властта си. Картели и банди се борят за територии и само през тази година са убити повече от 20 души, които се стремят към политически постове. Фактор ще бъде и политическото наследство на президента Андрес Мануел Лопес Обрадор и често бурните отношения на Мексико със Съединените щати.

Кандидатката за президент Клаудия Шейнбаум, бивш кмет на столицата Мексико, от месеци има стабилна двуцифрена преднина в проучванията. Тя обещава да продължи работата на лидера популист Лопес Обрадор и е подкрепена от управляващата му партия МОРЕНА. Учен по образование, Шейнбаум трябваше да бъде изключително внимателна, за да успее да изгради свой собствен имидж и същевременно да подчертае, че е подкрепена от Лопес Обрадор, въпреки че ѝ липсва харизмата, която привлича мнозина към нейния политически съюзник.

Сочитъл Галвес, опозиционен сенатор и предприемач в областта на технологиите, представлява коалиция от партии, които в исторически план нямат много общо, освен че наскоро се превърнаха в опозиция на Лопес Обрадор. Главес е яростен критик на оттеглящия се президент. Тя не се притеснява от словесни сблъсъци, но не изглежда да е предизвикала голям интерес към нейната коалиция „Сила и сърце за Мексико“.

Третият кандидат е малко известният Хорхе Алварес Майнес, бивш федерален конгресмен от партията "Гражданско движение". Той се съсредоточи върху опитите си да привлече гласовете на младите хора, но не постигна особени успехи.

Избран през 2018 г., Лопес Обрадор се фокусира върху големи групи от населението, като работническата класа и бедните избиратели от селските райони, които отдавна се чувстват забравени от политическата система. Той превърна борбата с корупцията в свой основен приоритет. Въпреки че президентът не участва в изборите (по конституция държавният глава няма право на втори мандат), кампанията до голяма степен бе съсредоточена върху неговата личност.

Макар да остава много популярен, Лопес Обрадор има славата на човек, който не търпи критики. Критиците му твърдят, че неговите действия, насочени срещу съдебната система, намаляването на финансирането на избирателната комисия и разширяването на отговорностите на военните в гражданския живот, са довели до ерозия на мексиканската демокрация. Опозицията реагира с мащабни протести.

Лопес Обрадор е смятан за ментор на Шейнбаум и ако бъде избран, това ще затвърди неговото наследство и ще покаже, че партията му МОРЕНА може да оцелее и след неговото президентство.

Партиите избраха своите кандидати много преди официалното начало на кампанията за президентските и регионалните избори, както и изборите за Конгрес. На 2 юни милиони гласоподаватели ще изберат своите нови лидери в един тур на гласуване. Победителят в дългоочакваните президентски избори ще има шестгодишен мандат.

Въпреки че повечето погледи са насочени към президентската надпревара, мексиканците ще гласуват и за 128 сенатори, 500 представители на Конгреса и за близо 20 000 позиции в местната власт.

Според анализатори картелите и други престъпни групировки са увеличили контрола си под политиката на Лопес Обрадор, който набляга на преодоляването на обществените причини за насилието. Въпреки обещанията на Лопес Обрадор за намаляване на насилието, броят на убийствата остава висок. В много случаи Лопес Обрадор отказва да се противопостави на престъпните групировки, а активисти твърдят, че правителството му се е опитало да намали официалния брой на изчезналите в Мексико в навечерието на изборите.

Картелите и другите престъпни групировки виждат в изборите - особено в местните избори - възможност да завземат властта. Те воюват за териториите си и според данни на организацията за защита на човешките права "Дата сивика" най-малко 145 души, свързани с политиката, са били убити от организираната престъпност тази година.

Насилието е особено сериозен проблем в щатите, където престъпните групировки се борят за територии, като Чиапас и Гереро в южната част на страната и Мичоакан в централната част на Мексико.

Избирането на жена за президент ще бъде огромна стъпка в страна с нарастващи нива на насилие, основано на пола, и дълбоки различия между половете.

Мексико все още е известно със силната си "мачо" култура или култура на мъжкия шовинизъм, която е създала големи икономически и социални различия в обществото. В най-крайната си форма женомразството се изразява в голям брой убийства на жени и нападения срещу жени.

Въпреки това исторически голям брой жени в консервативната страна заемат ръководни и политически позиции.

Това отчасти се дължи на десетилетния стремеж на властите към по-голямо представителство в политиката, включително на закони, които изискват от политическите партии половината от кандидатите им за Конгрес да са жени. От 2018 г. насам в Конгреса на Мексико разпределението на половете е 50 на 50, а броят на жените губернатори се е увеличил.

Шейнбаум и Галвес обещаха, че ако спечелят, ще се справят с високите нива на насилие срещу жени и с неравенството между половете.

Превод от английски език: Анелия Пенков, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини