Отидете към основна версия

2 556 5

Там, където е забранено да се разведеш

  • насилие над жени-
  • филипини-
  • филипините-
  • развод-
  • брак-
  • азия-
  • жени-
  • сватба

Разводът е забранен само от две държави в света: Ватикана и Филипините. Нагласите в югоизточната азиатска държава обаче се променят. Ще има ли там скоро "вълна от разводи"?

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

За повечето жители на Филипините разводът продължава да е забранен, макар че специален закон позволява на представителите на мюсюлманското малцинство в страната да прекратяват брака си. Това обаче не важи за мнозинството християни, които в това отношение са зависими от Католическата църква и правилата на Ватикана - единствената друга държава в света, която все още забранява разводите.

През май тази година обаче Камарата на представителите на Филипините бе на крачка да приеме законопроект, който предвижда разширяване на съществуващите възможности, като анулиране на брака или законна раздяла. Ако бъде приет, законът ще позволи на двойките да подават молба за развод, ако живеят разделено от поне пет години и няма никакви шансове да се съберат отново, или ако са законно разделени от повече от две години. В него са включени и основанията изоставяне и изневяра, които вече се признават в случаите на анулиране на брака и законна раздяла.

Прогнозират "вълна от разводи"

Същевременно законопроектът не предвижда развод без вина (по взаимно съгласие) и - освен в случаите, когато единият от съпрузите или детето са в опасност - изисква 60-дневен период на размисъл, за да се даде последен шанс на двойките да се помирят.

"Този закон ще предостави нова възможност на много филипинци, които от години живеят отделно, но нямат правно признание на техния статут", казва за ДВ активистката Ай Алфафара от коалицията Divorce Pilipinas. Следващата стъпка сега трябва да направи Сенатът, Горната камара на парламента, който заседава по законопроекта от юни. Конференцията на католическите епископи на Филипините призова за предпазливост, предупреждавайки за опасността от "вълна на разводите".

Предизвикателства пред филипинците, които искат да се разведат

В момента филипинците, които искат да прекратят брака си, имат ограничени възможности. Законната раздяла позволява на съпрузите да живеят отделно, но не прекратява брака, а анулирането на брака често е прекалено скъпо и изисква доказателства, че бракът е бил недействителен още от самото начало. Тези възможности остават недостъпни за много филипинци, което ги оставя в капана на нефункциониращи или дори опасни връзки.

Сред християнското мнозинство, което съставлява почти 88% от населението на страната, също има социален натиск в полза на брака. В същото време обаче изглежда, че нараства подкрепата за разводите. Проучване от март т.г. установи, че 50% от пълнолетните филипинци подкрепят легализирането на развода, докато 31% са против него. Според друго проучване, проведено от близки до църквата медии, само 34% от анкетираните подкрепят развода, ако причината са "непреодолими различия", но над половината одобряват развода в случаи на домашно насилие.

Разводът в чужбина вече е валиден във Филипините

Защитниците на законопроекта до голяма степен се фокусират върху това, че той дава на жените възможност законно да прекратят отношенията си с партньор, който упражнява насилие. Наблюдатели смятат, че импулсът за легализиране на разводите е бил даден от решението на Върховния съд на Филипините за признаване на чуждестранни решения за развод – в случаите, когато филипински гражданин има сключен брак с чужденец, който е получил развод в чужбина. "Съдът постанови, че видът на развода - административен или съдебен - няма значение. Стига разводът да е валиден съгласно националното право на чуждестранния съпруг/съпруга, той ще бъде признат във Филипините за филипинския му партньор/партньорка", се казва в решението на съдиите.

Ще се задейства ли сега Сенатът?

Дали решението на Върховния съд ще повлияе на Сената? Джефри Абалос, демограф от Австралийския национален университет, очаква слаб ефект, тъй като само около 1% от регистрираните бракове във Филипините са смесени (с чужденец). "Ситуацията на този малък сегмент филипинци, получили развод в чужбина, е много по-различна от тази на много филипинци, които искат законно да прекратят брака си. Така че това решение може да няма силен отзвук", казва Абалос пред ДВ.

Според Ай Алфафара от Divorce Pilipinas Coalition решението проправя пътя за разтрогване на брака в по-общ план. "Липсата на право на развод нарушава основни човешки права, както е посочено във Всеобщата декларация за правата на човека", каза тя. Сега законопроектът зависи от решението на Сената. Подобна мярка беше отхвърлена през 2018 година, а настоящият състав на Сената включва много консервативни католически или християнски сенатори, които публично са се противопоставяли на идеята за развод.

Има и законодатели, предлагащи смекчаване на формулировките в законопроекта, за да може да бъде прокаран. Така например влиятелният сенатор Джингой Естрада предложи да се подобри процесът на анулиране на брака, вместо да се легализира разводът. Миналия месец председателят на Сената Франсис Ескудеро предложи различна гледна точка, като предложи на законодателите да премахнат думата "развод" от законопроекта. "В нашата страна вече има развод, просто той не се нарича развод, а недействителност на брака", заяви Ескудеро пред репортери в края на септември.

Времето изтича

Съдбата на законопроекта за развода остава неясна, особено с наближаването на междинните избори през май 2025, когато ще се гласува за всичките 317 места в Камарата на представителите и за половината от 24-те места в Сената. Ако Сенатът не приеме законопроекта преди това, новоизбраната Камара на представителите ще трябва да започне законодателния процес отначало.

Алфафара обаче остава оптимистка. Тя смята, че настоящият законопроект е стигнал по-далеч от всички предишни опити за легализиране на разводите във Филипините и, макар че пречките остават, нарастващата обществена подкрепа може да доведе до промяна през следващите години.

Автор: Давид Хът

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини