Отидете към основна версия

5 140 63

Верни ли са разказите на сирийци и афганистанци за България?

  • бежанци-
  • българия-
  • сирийци-
  • афганистан-
  • щефан райхел-
  • насилие

Германецът Щефан Райхел посещава България, за да се убеди на място дали разказите на сирийци и афганистанци за отношението към тях отговарят на реалността

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Насилието в България се превръща в самоцел", казва Щефан Райхел, председател на организацията "Матео", която помага на мигранти в Германия. "Щом полицаите веднъж са започнали да бият, те ще продължат да го правят. А властите в София толерират насилието - колкото по-брутално е то, толкова по-голям е очакваният възпиращ ефект", коментира правозащитникът пред германския "Тагесцайтунг" (ТАЦ).

"В България бият бежанци, включително жени и деца"

Райхел посещава България, за да се убеди на място дали разказите на сирийци и афганистанци за нечовешкото отношение към тях в България отговарят на реалността. "Разказите им са верни. След това пътуване съм по-убеден от всякога", подчертава той. Щефан Райхел и неговите колеги говорят с неправителствени организации, адвокати и множество мигранти. Те посещават и част от бежанските лагери в България.

В Харманли те виждат катастрофални условия - въпреки опитите на новия директор да подобри ситуацията. "Мисля, че разполага с около 3,02 евро на бежанец на ден. Няма много какво да направи", коментира Райхел. В центровете от затворен тип - в Любимец и Бусманци - положението е още по-сериозно. "Насилието на границата продължава след това в затворите, особено в Бусманци край София", твърди правозащитникът. И допълва: "В центъра в Любимец, близо до турската граница, който видяхме само отвън, насилието е ежедневие. Там има един контейнер без видеонаблюдение, в който бият бежанци, включително жени и деца."

Според него един от големите проблеми е, че сред мигрантите има и престъпници. Има и хора, които не познават друго освен насилие и война. И те често трябва да съжителстват с всички останали. "А над 95% от сирийците със сигурност не са престъпници. Напротив: те често са тези, които страдат, защото трябва да живеят с такива хора."

"Спят по пейките и трудно намират работа"

Посещението на германците в България е провокирано и от актуалния дебат в Германия за екстрадирането на бежанци по Дъблинското споразумение, съгласно което те трябва да бъдат връщани обратно в страните, в които за първи път са влезли на територията на ЕС. Дебатът по темата се ожесточи покрай терористичното нападение в Солинген през август. Оказа се, че извършителят всъщност е трябвало да бъде депортиран в България. Номинираният за канцлер от ХДС/ХСС Фридрих Мерц настоява мигрантите да бъдат връщани. Но какво би ги очаквало в България?

"Не бива да забравяме, че тези хора си имат своята предистория. Почти всички са преживели изтласквания, арести, побоища, затвори и лагери, което сериозно ги обременява", казва Щефан Райхел. Тези, на които вече е бил отказан статут, или биват "директно депортирани, или остават до 18 месеца в затвор, понякога дори по-дълго", обяснява германският правозащитник. А хората, които имат право да пребивават в България, като сирийците например, просто биват отпращани при пристигането си и се озовават или на улицата, или - ако имат късмет - при познати и роднини. Германецът споделя, че е видял много бежанци да спят по парковете - например в градинката пред Централната баня до джамията "Баня Баши" в София. "Почти няма легални възможности за работа. За целта е необходим например постоянен адрес. Който е млад и сръчен, може евентуално да изкарва някакви пари като наемен работник на черния пазар", обяснява правозащитникът.

Относно насилието срещу мигранти Щефан Райхел обобщава: "Ако Германия излъчва сигнал, че смята това за нормално, съответните власти в България естествено също ще го смятат за нормално". И така насилието по границата ще продължава.

Александър Детев (редактор)

Поставете оценка:
Оценка 2 от 66 гласа.

Свързани новини