Отидете към основна версия

2 761 100

За руската икономика настъпи преломен момент

  • русия-
  • рубла-
  • кремъл-
  • владимир путин-
  • икономика-
  • петрол-
  • газ-
  • елвира набиулина

Това, че руската икономика се държи въпреки санкциите и огромните разходи за войната, се дължи основно на военното производство, но този бум отминава и проблемите ще се задълбочават

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Това, че руската икономика се държи въпреки санкциите и огромните разходи за войната, се дължи основно на военното производство. Но този бум отминава и проблемите ще се задълбочават, твърдят наблюдатели.

През 2025 година руската икономика ще стане по-уязвима, тъй като ръстът на БВП, предизвикан от продължаващия две години бум във военната промишленост, приключва. Новите западни санкции и поевтиняването на нефта могат да доведат до рецесия в Русия.

Последствията от това едва ли ще се окажат болезнени за повечето руснаци, тъй като през последните три години заплатите им доста се увеличиха. Ръстът на доходите на населението обаче вероятно ще спре, а инфлацията ще остане висока, казват наблюдатели.

Ръстът на БВП е на предела на възможностите си

Янис Клуге от германската фондация „Наука и политика" прави тази прогноза в статия със заглавие "Преломен момент за руската икономика". На базата на анализ на официални руски и други статистически данни експертът стига до извода, че моделът на икономическия ръст, формиран в Русия на фона на войната в Украйна, е стигнал предела на възможностите си, въпреки увеличението с 25 процента на военните разходи, заложено в бюджета за 2025 година.

Прогнозният ръст на БВП между 3,5 и 4 процента през 2024 година се обясняват в немалка степен със статистически ефекти, пише в статията. В действителност руската икономика почти не е нараснала от началото на тази година, а през септември промишленото производство дори е започнало да намалява - за първи път от две години насам.

„Това до голяма степен е свързано с недостига на квалифицирани кадри. Освен това осигуряването на нови производствени мощност изисква време и се усложнява от западните санкции, отбелязва експертът. По неговите думи дефицитът на работна ръка се изостря от демографските проблеми в Русия. „Всяка година броят на населението на възраст между 20 и 65 години намалява с около един милион души. А постепенното повишаване на пенсионната възраст компенсира това само частично", пише експертът.

Същевременно от началото на войната в Украйна притокът на трудови мигранти е паднал до най-ниското си ниво за последните десет години, отбелязва Янис Клуге. Той обяснява това обстоятелство донякъде с нарастващите притеснения на трудовите мигранти в Русия.

Що се отнася до производствените мощности, те трябва да бъдат съществено увеличени за продължаването на войната в Украйна със същата интензивност, тъй като останалите от СССР запаси на бойна техника и други видове въоръжение вече са доста изчерпани. И тъй като осезаемо разширение на производството едва ли ще е възможно заради недостига на кадри и оборудване, експертът прогнозира, че през 2025 година руските предприятия ще се сблъскат с нарастващи проблеми в производството на някои оръжейни системи в предишните обеми.

Ролята на нефта и санкциите

Мащабите на икономическите затруднения в Русия през следващата година ще зависят и от цените на нефта, се изтъква в статията. „Рязкото падане на доходите от износа значително би изострило ситуацията. Централната банка едва ли би могла да смекчи последствията, тъй като основната част от валутните резерви е замразена заради санкциите. В резултат силната девалвация на рублата, новата вълна на инфлацията и рецесията ще станат неизбежни", прогнозира Клуге.

Затова той смята, че през 2025 година руската икономика ще стане по-уязвима за новите международни санкции. Понеже на световния пазар няма недостиг на нефт, може да се предполага по-нататъшно затягане на мерките против руския нефтен внос, пише в статията. Освен това е вероятно санкциите да обхванат и други важни руски суровини, като например втечнения газ и торовете.

„Чрез трети страни, на първо място чрез Китай, Русия продължава да получава в големи обеми западните компоненти, които са ѝ нужни за производството на въоръжения", припомня Янис Клуге и подчертава, че за руската военна машина достъпът до оборудване има решаващо значение. Затова експертът препоръчва на ЕС да засили натиска спрямо държавите и компаниите, които участват в доставките му за Русия.

Възможен е също и растеж

Същевременно руският икономист Сергей Алексашенко, бивш заместник министър на финансите, смята, че руската икономика има потенциал за растеж през следващата година: „Има сигнали, че от май-юни насам промишленото производство е започнало да се забавя, съответно е намалял растежът в невоенните сектори. Но не може да се твърди, че растежът е напълно спрял".

Алексашенко цитира данни, според които производствените мощности в много руски предприятия са достигнали предела си.

„Няма признаци за предстоящ срив на руската икономика - никой в момента не очаква и външни шокове, като например рязък спад в цените на нефта", посочва руският експерт. Що се отнася до вътрешните шокове, в такъв би могло да се превърне например рязкото съкращаване на военното финансиране след края на войната в Украйна. „Но подобно нещо също не се очаква", изтъква Алексашенко.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 38 гласа.

Свързани новини