Отидете към основна версия

1 604 57

"Единственото ни оръжие е истината": битката на грузинците

  • тбилиси-
  • грузия-
  • ес-
  • русия-
  • мзия амаглобели-
  • руски закон-
  • репресии

Опозиционните политици също са подложени на все по-голям натиск, включително на насилие и заплахи

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Няма да се дам на този режим. Няма да играя по техните правила. Обявила съм гладна стачка. Има нещо по-голямо от самия живот - свободата", написа грузинската журналистка Мзия Амаглобели от затворническата си килия в Батуми. Тя беше арестувана през януари на антиправителствен протест и бе обвинена в нападение срещу полицай. Журналистката може да получи от 4 до 7 години затвор.

Амаглобели и екипът ѝ от независими журналисти отразяват прекомерната сила, която органите на реда използват по време на антиправителствените протести в Грузия, които не спират от октомври насам. Хората са недоволни от резултатите от парламентарните избори, които според тях са били фалшифицирани, както и от решението на управляващите да замразят преговори за интеграция в ЕС. Нередности при вота бяха установени и от изборни наблюдатели. Управляващите от "Грузинска мечта" обаче категорично отричат обвиненията. Опозицията смята, че те гравитират около Москва, докато голям процент от грузинците искат да бъдат част от Обединена Европа.

"Днес съм аз. Утре може да е всеки друг, който си позволява да мечтае за справедлива, демократична и европейска Грузия - недокосната от руското влияние, освободена от репресиите. Борете се, докато още има време", написа още задържаната журналистка.

"Единственото ни оръжие е истината"

Напрежението достигна критична точка в Батуми през януари, когато десет души бяха арестувани, защото разлепили стикери с надпис "Грузия излиза в стачка". В знак на съпричасност Амаглобели последва примера им и също бе задържана, а по-късно пусната, само за да бъде арестувана отново, след като зашлевила един полицай, който приклещил нея и колегите ѝ. "Беше провокация. Полицаите ни псуваха, унижаваха ни. Човек трябва да си зададе въпроса: Какво е направил този полицай, за да провокира тази реакция?, казва колежката ѝ Етер Турадзе, която също е присъствала на случката.

Кадри в социалните мрежи показват как началникът на местната полиция Иракли Дгебуадзе влачи Мзия Амаглобели към полицейска кола, докато прави коментари със сексуално съдържание. Колегите на журналистката казват, че Дгебуадзе се опитал да се затвори в стая с журналистката, за да я нарани физически, но е бил спрян. Твърди се, че Амаглобели е била заплюта в лицето от полицаите и ѝ е отказан достъп до вода и тоалетна за няколко часа след ареста. "Знам, че онези, срещу които се борим, са много силни и безмилостни. Но свличането ни към авторитаризъм не е завършено още. Трябва първо да убият независимите медии. Единственото ни оръжие е истината", казва Турадзе.

Брутално нападение срещу лидера на опозицията

Опозиционните политици също са подложени на все по-голям натиск, включително на насилие и заплахи. През миналата седмица бившият премиер на Грузия и понастоящем лидер на опозицията Гиорги Гахария беше брутално пребит в хотел "Шератон" в Батуми, след което се е наложило да бъде хоспитализиран. Опозицията обвинява управляващите, че са поръчали нападението. Властите пък твърдят, че Гахария е предизвикал сблъсъка в лобито на хотела. Срещу мениджърите на хотела също са отправени обвинения, след като те отказаха да покажат записите от охранителните камери.

Сблъсъците в Грузия стигнаха до нов пик през ноември, когато опозицията официално се отказа от мандата си в парламента и обвини "Грузинска мечта", че е фалшифицирала резултатите от изборите. Управляващата партия описва опозиционните партии като "радикали", които искат да "инсценират революция". "2025-а ще е ключова за вътрешната ни политика. Трябва категорично да нанесем удар на радикалите в страната ни. На радикализма и либералния фашизъм в Грузия трябва да се сложи край", каза премиерът Иракли Кобахидзе.

"Свобода за затворниците на режима"

Въпреки че периодично се стига до сблъсъци с полицията, протестиращите продължават всеки ден да излизат по улиците и да стачкуват - най-вече в Батуми и в столицата Тбилиси. Те носят плакати с призива "Свобода за затворниците на режима".

Освен исканията за касиране на изборите от октомври, опозицията иска и всички задържани протестиращи да бъдат пуснати - става дума за арестуваните от миналата пролет насам. Тогава желанието на властите да приемат закон за "чуждестранните агенти" по руски модел отново изкара хората по улицата.

Омар Окрибелашвили, 19-годишен активист, който беше задържан по време на протестите срещу закона за "чуждестранните агенти", беше осъден тази седмица. Младият мъж ще прекара 18 месеца зад решетките, защото е повредил временно издигнатите заграждения пред парламента през май. Когато съдията произнесе причината, бащата Окрибелашвили гледаше сина си отдалеч и мълвеше: "Бих дал всичко, за да мога да те прегърна сега."

Автор: Мария Катамадзе

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 49 гласа.

Свързани новини