Отидете към основна версия

3 170 68

USAID спира работа: какви ще са последиците за света?

  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • usaid-
  • републиканска партия-
  • джо байдън

Още на първия си ден като президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че спира помощта за развитие, финансовите потоци бяха замразени за 90 дни, а служителите бяха уведомени, че трябва да прекратят работата си

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

САЩ замразяват даването на чуждестранна помощ през USAID. Здравето на милиони може да бъде застрашено. А колко пари получава България от USAID?

Администрацията на Доналд Тръмп прекратява чуждестранната помощ за развитие. Според Илон Мъск американският президент се е съгласил с него, че американската агенция за международно развитие USAID трябва да бъде затворена.

USAID отговаря за разпределянето на средства за други държави от 1960-те години. Тя се е управлявала от "група лунатици", заяви Тръмп и обяви, че ще ги "разкара от там". Американски медии съобщават, че стотици служители на организацията са били уволнени или изпратени в принудителен отпуск, включително и ръководители на отдели. Новата администрация на Белия дом очевидно има планове агенцията да бъде премахната изцяло. Сайтът на USAID и профилът им в Х вече не са достъпни.

Още на първия си ден като президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че спира помощта за развитие, финансовите потоци бяха замразени за 90 дни, а служителите бяха уведомени, че трябва да прекратят работата си.

Програми, които спасяват живота

ДВ разговаря с представители на здравното министерство на Непал - една от държавите, която получава подкрепа от САЩ. Вашингтон например осигурява средства за витамин А за децата в Непал. Хиляди здравни работници пътуват до най-отдалечени села в Хималаите, за да раздават витамини на местните. Програмата функционира от 1990-те години насам. Според експерти тя е спасила животите на около 45 000 деца под 5-годишна възраст. Дефицитът на витамин А в организма води до слепота, но и прави заразяването с болести като морбили и малария по-лесно. Само за година Непал е получил близо 700 милиона долара, сочи проверка в сайта на ForeignAssistance.

За България през 2023 година са похарчени над 9 милиона долара

- осигурени от USAID и Държавния департмент. Предоставянето на тези средства обаче се ръководи директно от Държавния департмент, а не от агенцията. Най-много средства са предоставени за сферата на сигурността, но също така в подкрепа на гражданско общество и като хуманитарна помощ. В миналото България е получавала десетки милиони от USAID, както и повечето държави от Източна Европа.

Америка на първо място

Прессекретарката на Тръмп Карълайн Лийвит заяви, че в предходната администрация са харчила парите като "пияни моряци", като включително каза, че 50 милиона долара е трябвало да отидат за доставка на презервативи в ивицата Газа. Според списъка с разходи обаче това не отговаря на истината.

Спирането на USAID е огромен казус за целия свят, тъй като САЩ е най-големият донор на помощ за развитие в света, отбеляза политологът от германския Институт за развитие и устойчивост Щефан Клингебил. "Ако всички тези средства спрат сега, това ще засегне директно много хора." С подписа си върху президентския указ за замразяване на помощта, Тръмп спира например доставките за бежанците в Северна Сирия и осигуряването на протези за ветераните от войната в Украйна. Мините в Судан пък няма да бъдат разчиствани повече.

Не е ясно какво изобщо ще бъде финансирано занапред

У много партньорски организации на USAID по света в момента съществуват огромни опасения - няма никаква яснота кои проекти ще бъдат засегнати от спирането на средствата и кои ще могат да продължат. Американските съдилища в момента разискват доколко е легално замразяването на средствата, но за момента решение няма. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще продължи да получава военна помощ.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио пък обяви, че животоспасяващите програми като например разпространяването на лекарства за ХИВ позитивни хора ще продължат. Много организации обаче са получили само нареждане да спрат работа и нищо повече след това - включително организация в Ботсвана, която е част от Президентския спешен план за борба със СПИН (PEPFAR), учреден от Джордж Буш Младши. Бившият президент на САЩ стартира PEPFAR през 2003 г. Оттогава програмата е спасила живота на около 25 милиона души по света с антиретровирусни лекарства.

Китай може да запълни вакуума

Какво ще се очаква сега от страни като Германия, която е вторият най-голям донор на помощ за развитие след САЩ? "Дори да имаха парите, те не биха могли да поемат цялата логистика и да започнат да менажират инфраструктурата за толкова кратко време, така че да компенсират напълно", смята политологът Клингебил.

В дългосрочен план Китай може да се облагодетелства най-много от тази ситуация, запълвайки празнините, които се отварят сега, смята експертът. "Там където Западът вече не е силен, Китай, Русия и други играчи с удоволствие ще запълнят вакуума. Често го виждаме на Африканския континент, но и на други места. По този начин Тръмп създава възможности за Китай". САЩ ще се раздели и с част от влиянието си в световен мащаб - международната финансова помощ е и инструмент за участие в политиката на други държави.

Време за осъзнаване?

Някои гледат на загубата на тази финансова помощ като на възможност за по-бедните държави. Според бившия президент на Кения Ухуру Кенята това е сигнал, че трябва "да се изправим сами на краката си". Според него "Тръмп няма причина да ви дава нищо. Вие не плащате данъци в Америка. Това е знак да си кажете: Какво правим ние, за да си помогнем сами?".

Рошан Похрел от непалското здравно министерство казва, че е наясно, че тези пари идват от американските данъкоплатци, но уверява, че държави като Непал биха продължили да ги използват по смислен начин. Той се надява, че след 90-те дни замразяване на помощта, тя ще бъде възстановена. По думите му това ще помогне на целия свят и ще гарантира на САЩ позицията на водеща сила в света.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 39 гласа.

Свързани новини