Ще опитам да дам перспектива на преговорите между Украйна и САЩ на база моя дългогодишен опит в сделки.
Иронията на тази сделка е, че тя се различава от нормална сделка по трите си ключови компонента. За това припомня във 'Фейсбук" Евгений Кънев.
(1) Цел на сделката
В класиката се търси разбирателство по обща цел между преговарящите страни - нейния обект, най-често бъдещето на някакъв актив с икономическа стойност.
В случая няма обща цел.
За САЩ сделката е чисто икономическа - сделка за редките метали и други ценни суровини за Украйна, които да върнат дадените милиарди за отбрана и да осигурят достъп до редките метали на Украйна за целите на техноолигархията около Тръмп.
За Украйна сделката е геополитическа - да съхрани Украйна като суверенна държава, която срещу сделката да продължи да получава безценно оръжие (особено противоракетно оборудване, което Европа не може да достави) и евентуално заинтересованост на САЩ да защитават военно своите икономически интереси в Украйна - без изрични ангажименти.
(2) Предмет на сделката
В класиката, предмет на сделката е договор, чрез който страните да постигнат целта си.
За САЩ предмет на сделката, обаче е икономическо споразумение като business as usual - което да бъде ползвано като leverage (лост) за още по-добри икономически резултати от преговори за същия обект - редките метали - с Русия в окупираните от нея земи.
Мирът е само косвена цел, нещо като условие, за да се осъществи целта на сделката в (1). Затова за САЩ на Тръмп мирът е важен сам по себе си, а не дали е справедлив и с какви последствия за Украйна и Европа. Всъщност, Европа е нежелана като страна по тези преговори.
За Украйна предмет на сделката е договор, който ангажира САЩ с военна помощ и по възможност защита от последваща руска агресия - за сега Тръмп е готов само да допусне временно военна помощ до сделката с Русия.
(3) Страни по сделката
На практика, САЩ получават статут на страна по преговори, които би трябвало да са само между Русия и Украйна.
Русия търси от САЩ легитимация като победител във войната срещу Запада (!) с условия за устойчив мир, които трябва или да бъдат приети, или да е оставена вратата целта ѝ лесно да бъде постигната в близко бъдеще. А именно - края на Украйна като прозападна държава.
Украйна приема САЩ за страна само заради необходимата военна помощ (частично обещана) и гаранции за своя независим от Русия статут (без успех).
И така, на практика Украйна и Русия преговарят със САЩ за две отделни икономически (!) споразумения, които задоволявайки бизнес интересите на кръга около Тръмп трябва да постигнат някак си и устойчив мир.
При който Украйна трябва да е постигнала целта си да остане прозападна държава, а Русия - Украйна да НЕ бъде прозападна държава.
Абсурдно, нали?