Отидете към основна версия

4 349 14

Уволненият шеф на "Кинтекс" очаква съмнителни оръжейни сделки

  • кинтекс-
  • оръжие-
  • корнелия нинова

Корнелия Нинова отрича

Снимка: Архив
ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Бившият изпълнителен директор на "Кинтекс" Александър Михайлов предполага, че уволнението му е свързано с прекратеното от него източване на милиони от държавното оръжейно дружество и/или предстоящи съмнителни сделки на фона на войната в Украйна и искания за военна помощ. Това се казва в позиция на директорския борд на фирмата, изпратена до медиите.

Поводът за съобщението е, че уволненията не са заради направен одит на "Кинтекс" ЕАД, както твърди министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, а "анонимни сигнали за злоупотреби".

На свой ред пред БНТ Корнелия Нинова отрече да е имало съмнителни сделки и потвърди версията, че уволненията са заради нарушения, отбелязва "Медиапул".

Имало ли е проверка в "Кинтекс"?

В понеделник (18 април) министърът на икономиката Корнелия Нинова обяви, че уволнява ръководството на дружеството заради "редица нарушения и конфликт на интереси на изпълнителния директор", които са установени след направена проверка от инспектората на министерството.

Съобщено бе още, че по случая ще бъдат сезирани прокуратурата и Агенцията за държавна финансова инспекция. Тази информация и към момента е видна на сайта на ведомството.

От получените официални документи в "Кинтекс" обаче се оказва, че истината е друга, твърди Александър Михайлов. Той посочва, че проверка на държавното дружество не е правена, защото инспекторатът няма такива правомощия по отношение на държавно дружество и това е отразено в неговото становище.

Проверка на "Кинтекс" може да направи единствено Държавната консолидационна компания (ДКК), под чиято шапка е оръжейният търговец. "Кинтекс" е получил официално писмо от ДКК, че не е извършвана проверка, твърди Михайлов.

Малко по-късно в предаването "Още от деня по БНТ, Корнелия Нинова показа проверката на Инспектора на Министерството на икономиката, направена в "Кинтекс" без да посочи конкретно какви са допуснатите нарушения. Тя представи и справки от Търговския регистър, според които докато е бил шеф на "Кинтекс" Александър Михайлов е бил в управлението и на други търговски дружества, което е нарушение на закона.

Единствените документи, на база които е освободено ръководството, са получени анонимни твърдения "тип донос по електронна поща", се казва в позицията на старото ръководство на "Кинтекс".

Според Александър Михайлов на практика Корнелия Нинова признава всичко това в писмото си до прокуратурата.

От "Кинтекс" прилагат и снимка на изпратения от Нинова сигнал до държавното обвинение. От нея се вижда, че всички твърдения за нарушения в оръжейното дружество се основават на получени електронни писма от гражданин, представящ се като Иван Димитров. Единствени данни за връзка с него е e-mail: ivan_dimitrov1970@abv.bg.

"Друга информация за подателя липсва, поради което сигналът може да бъде окачествен като анонимен, най-вероятно хиляди хора в България имат тези две имена", смятат отстранените шефове на "Кинтекс".

Според тях анонимността на сигналите не само не смущава министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, но и са повод тя да твърди пред медии, че е налице "явен конфликт на интереси" в "Кинтекс".

"От документите е видно, че не е направен никакъв опит жалбоподателят да бъде установен, в това число и чрез искане за проверка от ДАНС или друг специализиран орган с оглед обстоятелството, че информацията касае стратегическо предприятие като "Кинтекс"", посочват от дружеството.

Изложеното навежда на предположението, че "анонимният жалбоподател" и министърът на икономиката и индустрията действат в синхрон, за да

освободят ръководството на "Кинтекс" и да назначат "правилни хора",

които ще взимат "правилни решения", коментират хора от дружеството, които не желаят да бъдат цитирани, се казва в позицията на ръководството на "Кинтекс".

"Водена от желанието си да отстрани и дискредитира директора Александър Михайлов, министър Нинова грубо манипулира информацията. В публичната си позиция тя фактически приравнява непроверени анонимни твърдения до "заключения на инспектората на министерството. Фактически такива обаче липсват", се казва в позицията на уволненото ръководство.

В своето становище, което е предоставено на "Кинтекс", инспекторатът писмено заявява, че не е в компетенциите му да извърши проверка и че такава не е правена.

От ръководството на оръжейния търговец припомнят, че Корнелия Нинова има юридическо образование и богат административен опит и в този смисъл не може да е била заблудена за изложените факти и обстоятелства в писмената кореспонденция.

"Преди 50-60 години по подобни анонимни доноси интелигентни хора са били пращани в трудови лагери в Белене. Добре, че все пак България е еволюирала за половин век и днес само ме уволняват", язвителен е Александър Михайлов.

Бившият ръководител на дружеството посочва, че съдържащите се твърдения по негов адрес вече са били публикувани в медии със спорна репутация.

Именно, за да разсее всички съмнения в свой доклад до министъра още на 28 януари 2022 г. той дава информация по всяко от тях с позоваване на документи и свидетелства. Този доклад обаче не е предоставен на прокуратурата - липсва в описа на изпратените документи, твърди Михайлов. Предполага, че най-вероятно случайно е забравен.

"След като г-жа Нинова сама опроверга своята теза за "заключения на Инспектората за нарушения и конфликт на интереси", то все по-голяма достоверност придобива предположението на бившия изпълнителен директор на "Кинтекс" Александър Михайлов, че уволнението му е свързано с прекратеното от него източване на милиони от "Кинтекс" ЕАД и/или предстоящи съмнителни сделки на фона на войната в Украйна и искания за военна помощ. Напомняме, че за освобождаването на другите 3-ма членове на Съвета на директорите на "Кинтекс" и до този момент не са посочени никакви причини. Призоваваме всички свободни и независими медии в България и Европа, които защитават обществения интерес, да следят развитието на този казус, свързан с евентуална корупция за милиони. Дори вицепремиер не е по-силен от истината!", се посочва в позицията на дружеството до медиите.

Уволнението на ръководството на "Кинтекс няма нищо общо с Украйна, каза Корнелия Нинова. Тя повтори, че от 2015 г., след подписването на Минските споразумения, България не е изнасяла оръжие за Украйна и Русия. Министърът на икономиката каза, че страната ни изнася специална продукция за над 50 държави и не може да гарантира, че някоя от тях след това не препродава получената стока. "България няма начин да прави проверка какво се случва след доставката на продукция", посочи Нинова.

Миналата седмица стана ясно, че съдът е спрял вписването на новото ръководство на "Кинтекс", назначено от Нинова.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 19 гласа.

Свързани новини