Първите разговори по точките от тайнствения Меморандум за 1 млрд. долара между България, IP3 и Gemcorp са започнали в президентството, но без никъде да се споменава Gemcorp. Инициативата на американската компания IP3 е била до президента Румен Радев за среща и за съдействие, става ясно от стенограмата на заседанието на временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства около въпросния документ. Това пише в. "Труд".
Според хронологията, представена от сегашния служебен министър на отбраната Димитър Стоянов, през лятото на 2021 година е пристигнало искане за среща между бившия посланик на САЩ в Полша Жоржет Мосбахер, която е посланик по инициативата “Три морета” в Атлантически съвет на САЩ и CEO на IP3 - адмирал Майкъл Хюит (в пенсия от армията на САЩ). “Впоследствие е проведена една среща в президентската институция, на която е представена информация за възможността на IP3 за разработване на малки модулни реактори - карам по спомени, и тяхната приложимост, каква среща е проведена от IP3 в Полша, какви отношения са имали с президента и така нататък. Срещата премина в президентската институция, а после по имейла беше изпратен този меморандум”, заявява Димитър Стоянов пред депутатите от временната комисия.
От президентството изпращат Меморандума към Министерство на енергетиката за становище, но такова не се получава, става ясно още от стенограмата на заседанието на временната комисия.
Тази седмица се очаква временната комисия да излезе и с доклад по Меморандума, а депутати коментираха пред “Труд News”, че към момента са поне пет, но има и потенциални рискове за енергийната сигурност. Една от важните постановки в него ще е, че липсва Решение на Министерския съвет за одобряване на проекта на Меморандум и за упълномощаване на министъра на енергетиката да го подпише от името на България, категорични са юристи и енергетици. Факт е, че няма и съгласуване на Меморандума с Европейската комисия съгласно Договора за европейска общност за атомна енергия.
В същото време въпросите около Меморандума са причина в министерството на енергетиката да променят вътрешните правила. Очевидно ще бъде затегната системата на документацията, защото по изготвянето, нито за съгласуването на документа няма никаква яснота, признават висши служители на ведомството. Според служебния енергиен министър Росен Христов, самият той не е открил доклади за визити на предшественика си в Азербайджан, Турция, САЩ.
“Няма анализи и някаква логическа подготовка на документи по много други въпроси, включително изготвянето на проектите по Плана за възстановяване и устойчивост относно инвестиции, които касаят този меморандум. Няма информация за други такива да са водени или активно да са търсени някакви алтернативи на Gemcorp”, заявява служебният енергиен министър Росен Христов пред депутатите от временната комисия. И още: “За да се управлява Министерството като една сериозна държавна структура, е важно за всички стратегически срещи и пътувания да има записи и доклади, които да се архивират в деловодството така, че в последствие да бъдат използвани за по-мащабни цели”.