Анализът на метеорит от Марс, намерен в Африка през 2012-а разкрива, че на "Червената планета" има вулканична дейност от над два милиарда години. Това потвърждава твърдението, че най-старите вулкани в Слънчевата система са именно на Марс, пишат от "СайънсДейли".
Проучването е на професора от Университета в Хюстън Том Лейпън. Той изследва каменния метеорит, носещ името "Северозападна Африка 7635" и установява, че възрастта му е доста по-голяма от на другите намирани шерготити (вулканични метеорити). Досега всички разучавани метеорити, паднали на Земята от Марс, варират в датирането си между 327 и 600 милиона години. Анализът на Лейптън обаче установява, че "Северозападна Африка 7635" е на над 2.4 милиарда години.
Голяма част от информацията за Марс, с която човечеството разполага, идва от състава на метеорити, паднали на Земята. Чрез анализите на различните вещества човек узнава за възрастта на метеорита, за източника на магмата, както и за времевите му характеристики.
Най-големият вулкан в Слънчевата система също се намира на "Червената планета". Щитовидният Олимпус Монс е висок почти 27 километра, което е около три пъти повече от най-високият на Земята - Мауна Кеа (около 10 000 метра, измерван от океанската му основа в Тихия океан).