Отидете към основна версия

17 Май, 2025 10:51, обновена 17 Май, 2025 10:51 4 697 144

Захарова: Западът подкопава териториалната цялост на Украйна

  • мария захарова-
  • медии-
  • русия-
  • европа-
  • информация

Жителите на ЕС са вкарвани в информационен концлагер, заяви говорителят на МВнР на Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Говорителят на руското Министерство на външните работи Мария Захарова повтори днес, че действията на Запада водят до подкопаване на целостта и мира в Украйна, съобщава ТАСС, цитирана от ФОКУС.

Захарова заяви, че Западът, подкопавайки международното право, е довел ситуацията в Украйна до невъзможност за запазване на териториалната цялост и мира, коментирайки изявлението на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, който преди дни заяви, че "непостигането на справедлив мир в Украйна, като се вземе предвид запазването на териториалната ѝ цялост, ще доведе до подкопаване на международното право и хаос по целия свят“.

"Генералният секретар на ООН наруши причинно-следствената връзка - всичко е обърнато. Това подкопаване на международното право доведе до невъзможност за запазване на териториалната цялост и мира в Украйна“, посочи Захарова, предава руската агенция.

Жителите на страните от Европейския съюз все по-често се озовават в дигитален информационен концентрационен лагер, заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова пред италианското издание на International Reporters.

Наскоро италианският телевизионен канал Byoblu проведе онлайн интервю с телевизионния водещ Владимир Соловьов, след което вицепрезидентът на Европейския парламент Пина Пичерно изпрати искане до Европейската комисия, обвинявайки телевизионния канал в нарушаване на режима на санкции.

„Образът на Русия в западните медии отдавна се формира въз основа на определени политически наръчници. Но, честно казано, въпросът не е само и не толкова за „образа на Русия“. Проблемът е за самите граждани на европейските страни, чиито власти блокират достъпа до алтернативна, достоверна информация. Цензурата, която се практикува в повечето европейски страни, не е грижа за гражданите, а инструмент за контрол. Жителите на страните от ЕС все по-често се оказват в концентрационен лагер за дигитален информация, където пространството на свободата е стеснено до тези, одобрени не в редакции, а в кабинетите в Брюксел, Париж, Лондон, Берлин и Рим. И вече говорим за грубо нарушение на основното право на европейците да знаят повече, отколкото властите им позволяват“, заявява Захарова в отговор на въпроса.

Тя даде пример със ситуацията с немското издание Compact. През юни 2024 г., веднага щом редакционният им екип поканил Захарова за интервю и публикувал материали, излизащи извън рамките на разрешения дневен ред, срещу изданието започнали репресии.

„Очевидно е, че това е един вид „свобода на печата“ по европейски начин. Ако си позволите дори малко да излезете от очертаните граници, веднага ще бъдете "почистени", добави Захарова. - За тях нашата страна е просто още един удобен повод да затягат гайките. Разбираме това. Но разбират ли го самите европейци? Надявам се, че ще се замислят за това.“

Захарова отбеляза, че в Италия „ситуацията със зачитането на свободата на словото непрекъснато се влошава“. „От 2022 г. насам бяха стартирани няколко информационни кампании срещу т. нар. „кремълски пропагандисти“. Дори онези журналисти и общественици, които от позиция на здрав разум критикуваха правителствени решения, вредни за националните интереси, бяха включени в техния състав“, отбеляза официалният представител на Министерството на външните работи.

Захарова подчерта, че заместник-председателят на Европейския парламент Пичерно „систематично преследва не само руски, но и италиански журналисти“. Доколкото знам, тя поиска да бъдат наложени санкции срещу журналистите от вашето издание Винченцо Лорико и Андреа Лучиди. В Италия се проведоха демонстрации в тяхна подкрепа. В този контекст, „вниманието“ към дадена медия, което Пичерно е изразил, е по-скоро „марка за качество“, демонстрация, че тя си върши работата съвестно.

Италианският телевизионен канал Вyoblu не прави изключение, тъй като предоставя на зрителите възможност да се запознаят с руската позиция и да чуят независими експертни оценки на текущите събития в контекста на системно прочистване на медийното пространство от алтернативни гледни точки“, заключи тя, подчертавайки, че „потискането на свободата на мнение, въвеждането на цензура срещу политическите опоненти и репресиите срещу дисидентите са неприемливи във всяка държава, която се смята за демократична“.

От 2022 г. Лучиди пребивава постоянно в Руската федерация и отразява развитието на бойните действия. На 10 ноември 2024 г. той се обърна към руския президент Владимир Путин с молба да му даде гражданство поради преследване в родината му. На 29 януари той го получи.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 146 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания