Отидете към основна версия

6 064 21

Коронавирус: кога и как могат да отпаднат ограниченията в страните от ЕС?

  • европа-
  • ес-
  • ек-
  • ковид-19-
  • коронавирус

Над 1,5 милиона са заразените с Ковид-19 по света

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Над 1,5 милиона са заразените с коронавирус по света. Междувременно ЕС обмисля план за разхлабване на мерките в страните-членки. Ето кога и как биха могли да бъдат премахнати ограниченията за излизане и другите забрани:


ЕС препоръчва бавно разхлабване на ограничителните мерки, въведени заради бързото разпространение на Ковид-19. Според Брюксел, процесът трябва да бъде строго контролиран и да продължи няколко месеца. "Всяко разхлабване на ограниченията за излизане и събирания ще доведе несъмнено до ново покачване на броя на инфекциите", казват от там.

Според експертите на ЕС, за да се започне постепенното вдигане на мерките, всяка членка на ЕС трябва да е изпълнила следните две условия: осезаемо забавяне в разпространението на новия коронавирус и достатъчен брой на леглата в болниците и интензивните отделения.

По-малки класове в училищата?

Предлага се между стъпките, предприети от Германия, и действията на останалите еврочленки, да измине поне месец. Идеята: да се види какви са резултатите. Първоначално може да се започне с разхлабване на ограниченията само на определени места. И ако е нужно, отново да се въведат ограничения. Експертите смятат освен това, че по-застрашените групи от населението - например възрастните хора, трябва да бъдат пазени по-дълго време.

Европейската комисия настоява отделните страни-членки да координират действията си. "Членките на ЕС може и да заложат на различни стратегии за вдигане на мерките, това може да се случи и по различно време. Но въпреки това задължително трябва да има общ подход и обща рамка за действие", казват от Брюксел.

Относно вдигането на ограниченията, засягащи икономиката, експертите твърдят, че в никакъв случай не бива да се стига дотам, че цялото онаселение да се завърне по едно и също време на работните си места. Вместо това трябва да се заложи на друго: трябва да се приоризират различните видове трудови дейности, да се реши кои са по-значителни икономически и кои биха могли да бъдат извършвани от вкъщи.

И ограниченията в събиранията на хора би трябвало да бъдат премахнати с бавни стъпки. Според ЕК, броят на клиентите, допускани едновременно в магазините например, би трябвало да се ограничи. Училищата и детските градини би трябвало да намалят състава на класовете и групите, за да може децата да спазват достатъчно дистанция по между си. Отварянето на баровете, ресторантите, кината и културните институции трябва също да се случи с бавни темпове. А що се отнася до забраната за масови мероприятия като фестивали и концерти с хилядна публика - тя трябва да важи още дълго, смятат експертите на ЕС.

След Великден ще знаем повече

Еврокомисарите трябваше да представят своя план вчера (8 март). Поради настояване от страна на някои еврочленки обаче това бе отменено с една седмица. Очаква се планът да бъде представен в дните след католическия Великден. Той бе разработен по молба на националните правителства.

Преди няколко дни и германската канцлерка Ангела Меркел обяви, че изчаква предложенията на ЕС. Едва когато се запознае с тях, Германия ще вземе решение за разхлабване на мерките.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 6 гласа.

Свързани новини