"COVID-19 е неклетъчна форма на живот, която се разпространява единствено в живи клетки. Главен виновник в 85-90 % са замърсените ръце. За 24 часа около 90 пъти докосваме неволно с ръце устата, носа или очите си, а те са входна врата за проникване на вируса", твърди проф. д-р Емил Воденичаров, ръководител на Катедра "Хигиена" на Медицинския университет.
Ето защо е толкова важно да си мием ръцете, при това без да пестим сапуна. Течен или твърд, сапунът е важно оръжие в борбата с коронавируса. В него има мазнини, наречени амфифилии, които като структура наподобяват тези в обвивката на вируса. Срещайки амфифилиите, мазнините в обвивката на вируса ги приемат за себеподобни и ги пропускат, вътре налягането се повишава и вирусът се пръска, обясни проф. Воденичаров пред БНР. Домашният сапун, който се приготвя от животински мазнини, е беден на амфифилии и силно зависим от PH на водата. При твърда вода силата му намалява, обяснява специалистът. В съвременните продукти този недостатък е преодолян със синтетични вещества - детергенти.
Ето защо е толкова важно да си мием ръцете, при това без да пестим сапуна. Течен или твърд, сапунът е важно оръжие в борбата с коронавируса. В него има мазнини, наречени амфифилии, които като структура наподобяват тези в обвивката на вируса.
Срещайки амфифилиите, мазнините в обвивката на вируса ги приемат за себеподобни и ги пропускат, вътре налягането се повишава и вирусът се пръска, обясни проф. Воденичаров пред БНР. Домашният сапун, който се приготвя от животински мазнини, е беден на амфифилии и силно зависим от PH на водата. При твърда вода силата му намалява, обяснява специалистът. В съвременните продукти този недостатък е преодолян със синтетични вещества - детергенти.
Дезинфектантите, които можем да използваме за почистване, са четири основни групи – освен за ръце, тези за дръжки на врати и смесители, за санитарни помещения и подови настилки и за облеклото, посочи проф. Воденичаров. Антибактериалните детергенти не влияят на коронавируса.