Отидете към основна версия

2 551 11

САЩ готвят нова атака срещу Китай: Опитват се да хакнат данни за ваксината!

  • сащ-
  • китай-
  • вирус-
  • ваксина-
  • ухан-
  • ковид-19

Поне десет държави са пренасочили свои военни и разузнавателни хакери за събиране на каквато информация могат за начините, по които други страни реагират на коронавируса

Снимка: Shutterstock

САЩ се готвят да обвинят Китай в опит да хакне данни за ваксината за новия коронавирус, пише в. "Ню Йорк таймс".

ФБР и министерството на вътрешната сигурност подготвят публикуване на предупреждение, че най-умелите хакери и шпиони на Китай се стремят да откраднат американски научни изследвания за разработване на ваксини и лечения за новия коронавирус. Тези усилия са част от засилване на киберкражбите и кибератаките от държави, които се стремят да извлекат предимства от пандемията, пише изданието, предава БТА.

Над десет държави са пренасочили свои военни и разузнавателни хакери за събиране на каквато информация могат за начините, по които други страни реагират на коронавируса. Дори американски съюзници като Южна Корея и страни, които не привличат внимание с киберумения като Виетнам внезапно са пренасочили държавните си хакери да се съсредоточат върху свързана с вируса информация, казват частни охранителни фирми.

В чернова на публичното предупреждение, което според официални лица ще бъде оповестено в близките дни, се казва, че Китай се стреми да се сдобие "чрез незаконни средства с ценна интелектуална собственост и данни за общественото здравеопазване, свързани с ваксини, лечения и тестове". В него се набляга на киберкражби и действия от "нетрадиционни актьори" - евфемизъм за учените и студенти, които според правителството на Тръмп са задействани да крадат данни от академични заведения и частни лаборатории, пише в. "Ню Йорк таймс".

Икономически съветници на Тръмп прогнозират, че безработицата в САЩ може да надхвърли 20 процента, пише в. "Вашингтон пост".

Двама от водещите икономически съветници на президента Тръмп вчера прогнозираха, че безработицата ще нарасне заради епидемията от новия коронавирус в САЩ, като един от тях предрече, че равнището ѝ ще надхвърли 20 процента следващия месец, пише изданието.

Изявленията на икономическия съветник в Белия дом Кевин Хасет и финансовия министър Стивън Мнучин бяха направени три дни, след като министерството на труда съобщи за 14,7 процента равнище на безработицата в САЩ, най-високото от Голямата депресия през 30-те години.

Хасет заяви за Си Би Ес, че очаква безработицата да надхвърли 20 процента през юни и добави, че никой не знае кога хората, които са изгубили работните си места, ще могат да се върнат на работа.

Мнучин пък заяви за Фокс нюз, че очаква второто тримесечие на тази година да е с още по-лоши икономически показатели от първото. Той все пак изрази оптимизъм, че трудовият пазар ще започне да се възстановява от септември и повтори призивите на Тръмп за поетапно възобновяване на икономическата дейност, пише в. "Вашингтон пост".

Кризата с новия коронавирус разпалва напрежения за мигрантския труд в Европа, пише в. "Гардиън".

Земеделците са застрашени от загуба на реколтите си, но популистите се стремят да експлоатират страховете, че чужденци ще вземат работата на местните хора, пише британският вестник.

От Ирландия до Италия и от Германия до Румъния растат напреженията по въпроса дали работници мигранти трябва да прекосяват границите за бране на земеделска продукция и ако да, колко и при какви условия.

Приемащите страни се разкъсват между страха от загуба на реколти, страха от внасяне на зараза и съществуващия отпреди пандемията страх от чужденци, които вземат работата на местните жители. Популистите усещат благодатни възможности в обстановка на влошаване на икономиката, което втвърдява политическите линии на сблъсъци.

Този страх е двупосочен. Мигрантите се боят от експлоатация и неадекватни предпазни мерки срещу новия коронавирус, заради които да се заразят и да пренесат болестта у дома и така потенциално да подронят относителния успех на източноевропейските страни да удължат разпространението на вируса, пише вестникът, който сред примерите си споменава случай с български работници.

Ирландия отдавна се гордее с гостоприемството си към чуждестранните работници, но един спор от миналия месец изложи на показ съществуващи напрежения. Премиерът Лио Варадкар разкритикува плодовата компания "Кийлингс" от Дъблин, че е докарала със самолетни полети 189 българи да берат ягоди и призова да се преразгледат правилата за защита на извънредното положение в Ирландия. Варадкар не спомена, че броени седмици преди това се беше присъединил към призива на останалите лидери от ЕС да се съхранят правата за пресичане на граници на земеделските работници, отбелязва "Гардиън".

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 4 гласа.

Свързани новини