Бивш съдия от Върховния съд на Обединеното кралство остро разкритикува правителството заради строгите карантинни мерки и редицата забрани, наложени като противодействие на разпространението на коронавируса.
Джонатан Съмпшън заяви, че COVID-19 не е най-голямата криза в британската история, не е дори най-голямата криза за общественото здраве в британската история. Но затварянето на хората без съмнение е най-голямата намеса в личната свобода на хората в нашата история, заяви Лорд Съмпшън, цитиран от „Дейли мейл”.
Бившият съдия във Върховния съд подчерта, че такива строги мерки и забрана за излизане от дома не са били въвеждани дори във военно време. А нека не забравяме, че сега не е такова, посочи 71-годишният историк по призвание. Цялото население беше затворено 24/7, без да може да излиза, освен ако не посочи някаква причина, която да е приемлива за властите, каза още той.
Джонатан Филип Съмпшън, или Лорд Съмпшън, се пенсионира през декември 2018 година. Според него карантинните мерки, наложени на Острова по време на коронавирусната пандемия, са били ненужни и безпрецедентни. Държавата може да вземе контрол над нас, дори против волята ни. Изведнъж се оказа, че е наше задължение да спасим Националната здравна служба, вместо да е обратното, каза още бившият съдия.
Затварянето на възрастните хора, докато коронавирусът не бъде победен, е жестока подигравка с основните човешки ценности, заяви Лорд Съмпшън. Вирусите не изчезват просто ей така. Този никога няма да изчезне, освен ако не бъде изграден колективен имунитет, или не бъде създадена ваксина. Общество, в което правителството може да ограничи по-голямата част от населението без полемика, не е общество, в което цивилизованите хора биха искали да живеят, каза още Съмпшън. По думите му доброволната изолация е препоръчителна за по-уязвимите, но принудата не. По данни на университета „Джонс Хопкинс” в момента в Обединеното кралство има 245 000 заразени с коронавирус, което нарежда страната на трето място в света по този показател – след САЩ и Русия.